V Česku se staví 80 ostrovních domů pro mladé rodiny. Čím jsou výjimečné?
Jsou energeticky soběstačné a nezatěžují okolní přírodu. Ostrovní domy nepotřebují napojení na inženýrské sítě a mohou tak stát ve vilové čtvrti stejně jako na samotě u lesa. Zatímco za poslední čtyři roky v Česku vyrostla asi stovka ostrovních domů, teď se jich najednou staví rovnou padesát až osmdesát.
Domy, které mají stát u Stříbrné Skalice na jihovýchod od Prahy, nebudou jen soběstačnými jednotkami, ale přispějí i obci a podpoří komunitní život. Počítá se se společnou produkcí potravin a malým chovem hospodářských zvířat. Přebytky energie, kterou vyrobí solární panely, půjdou do obecní sítě.
Jak ostrovní dům funguje?
Jiří Bonk zWirtuuu, společnosti, která za stavbou čtvrti stojí, říká, že každý zobjektů by měl mít zhruba 350 metrů čtverečních a jeho výstavba by měla vyjít na dvacet až čtyřicet milionů. Vysoká cena je způsobená použitím moderních technologií. Koncept ostrovních domů nicméně počítá stím, že vbudoucnu nebude potřeba platit účty za energie.
Ostrovní domy 2 Zdroj: Wirtuuu
„Jedná se o relativně mladý koncept,“ říká o ostrovních domech Jakub Raček z Vysokého učení technického vBrně. „Ostrovní dům je energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý, voda je do něj přiváděna ze studny, recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Energii většinou dodávají fotovoltaické panely, tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jednoduše a stručně se jedná o bydlení celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech,“ vysvětluje.
Domy pro budoucnost
Nízkoenergetické a soběstačné domy už nejsou výsadou těch, kteří chtějí experimentovat, ale naprostou nutností. Ukazuje se, že klimatická změna je jedním znejvětších problémů současnosti a že naše ekologické stopa se musí snížit.
Ostrovní domy nejsou jen úspornými stavbami, nezanechávají prakticky žádný odpad, recyklují vodu a využívají energii zobnovitelných zdrojů. Jejich výstavba ještě není masová, což se ale do budoucna může změnit. Ve standardních domech totiž často naprosto zbytečně plýtváme. Uniká znich teplo, splachuje se vnich pitnou vodou. Generace mladých lidí tak bude hledat alternativy, které do budoucna ušetří peníze i planetu.
Další články, které by vás mohly zajímat: