Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

V Česku se staví 80 ostrovních domů pro mladé rodiny. Čím jsou výjimečné?

Jsou energeticky soběstačné a nezatěžují okolní přírodu. Ostrovní domy nepotřebují napojení na inženýrské sítě a mohou tak stát ve vilové čtvrti stejně jako na samotě u lesa. Zatímco za poslední čtyři roky v Česku vyrostla asi stovka ostrovních domů, teď se jich najednou staví rovnou padesát až osmdesát.
Vydáno: 28.09.2019
Ostrovní domy jsou řešením pro budoucnost
Autor: Wirtuuu Ostrovní domy jsou řešením pro budoucnost

Domy, které mají stát u Stříbrné Skalice na jihovýchod od Prahy, nebudou jen soběstačnými jednotkami, ale přispějí i obci a podpoří komunitní život. Počítá se se společnou produkcí potravin a malým chovem hospodářských zvířat. Přebytky energie, kterou vyrobí solární panely, půjdou do obecní sítě.

Jak ostrovní dům funguje?

Jiří Bonk z Wirtuuu, společnosti, která za stavbou čtvrti stojí, říká, že každý z objektů by měl mít zhruba 350 metrů čtverečních a jeho výstavba by měla vyjít na dvacet až čtyřicet milionů. Vysoká cena je způsobená použitím moderních technologií. Koncept ostrovních domů nicméně počítá s tím, že v budoucnu nebude potřeba platit účty za energie.

Ostrovní domy jsou řešením pro budoucnost
Autor: Wirtuuu Ostrovní domy jsou řešením pro budoucnost

„Jedná se o relativně mladý koncept,“ říká o ostrovních domech Jakub Raček z Vysokého učení technického v Brně. „Ostrovní dům je energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý, voda je do něj přiváděna ze studny, recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje. Energii většinou dodávají fotovoltaické panely, tepelné výměníky v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jednoduše a stručně se jedná o bydlení celkově nezávislé na energetických vstupech i výstupech,“ vysvětluje.

Domy pro budoucnost

Nízkoenergetické a soběstačné domy už nejsou výsadou těch, kteří chtějí experimentovat, ale naprostou nutností. Ukazuje se, že klimatická změna je jedním z největších problémů současnosti a že naše ekologické stopa se musí snížit.

Ostrovní domy nejsou jen úspornými stavbami, nezanechávají prakticky žádný odpad, recyklují vodu a využívají energii z obnovitelných zdrojů. Jejich výstavba ještě není masová, což se ale do budoucna může změnit. Ve standardních domech totiž často naprosto zbytečně plýtváme. Uniká z nich teplo, splachuje se v nich pitnou vodou. Generace mladých lidí tak bude hledat alternativy, které do budoucna ušetří peníze i planetu.

Další články, které by vás mohly zajímat:

Prostý vzhled dřeva a minimalismus si rozumí.

Dřevostavby: Jak si postavit snový domov a co je třeba zařídit

 Greta Thunbergová v dubnu 2019

Greta Thunbergová. Co je zač a proč tak zásadně rozděluje společnost

Článek je zařazen v: ostrovní dům , nízkoenergetický dům , nízkoenergetická stavba , ekologické bydlení , Rodinný dům
Speciály: Ekologické bydlení

reklama