návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z města utekli na venkov. Místo chalupy si postavili moderní dům plný světla

matoušhartman , Vydáno: 25.07.2020
Prostorný rodinný dům na Valašsku má výhled do zeleně, prostornou terasu i zahradu s jezírkem a zeleninovými záhony. Jeho majitelé dřív bydleli v bytě a utíkali na chalupu, aby byli aspoň chvíli v přírodě. Nakonec se rozhodli, že si svépomocí postaví veliký dům a do zeleně se odstěhují nastálo.

reklama

Dům vyrostl na pozemku o rozloze 4000 m2 a rodina ho stavěla dva roky. Za návrhem stojí vsetínští architekti Petr Osička a Tereza Osičková. Vznikl minimalistický a elegantní dům s modřínovým a kamenným obložením. Jelikož dům stojí ve svahu, má jinou dispozici, než bývá zvykem. Z ulice se vstupuje do prvního patra, kde jsou ložnice dětí, pokoj pro hosty a garáž. V přízemí, které plynule navazuje na velikou terasu s venkovní kuchyní a jezírkem, se nachází kuchyň s obývacím pokojem. Je u také ložnice rodičů s koupelnou, a dokonce sauna. 

Celou stavbu jsem řídil a dozoroval a většinu věcí jsme si namontovali sami,“ říká majitel. „Výstavba sice trvala déle, ale nad vším jsem měl dohled a mohl jsem si přizvat na spolupráci menší firmy z okolí,“ vysvětluje a dodává, že ještě než dům stál, jezdila rodina na zahradu alespoň kempovat a grilovat

Prostorný dům pro život

Za dva roky bylo hotovo. Dům je netradiční nejen svou dispozicí a umístěním ve svahu, ale také materiály a vychytávkami, které se tu uplatnily. Protože majitel vlastní firmu KSK Design, která se zabývá uměleckým zpracováním kamene, mohl si dovolit experimentovat s různými typy kamene. Zatímco spodní patro zdobí vápenec, zídky jsou rulové a vstup do domu rámuje luxusní onyx známý i z legendární vily Tugendhat

Na terasách se pěstují květiny i zelenina
Autor: Climax Na terasách se pěstují květiny i zelenina

Veškeré vybavení domu vzniklo na míru. Majitel využil svých kontaktů na řemeslníky a zaoblené horní patro tak doplnily vestavěné úložné prostory. Na míru truhláři udělali i velký stůl, u kterého se rodina schází. Před horkem je chrání venkovní žaluzie, které si pomalu nacházejí cestu i do českých domovů. Žaluzie byly také potřeba, protože dolní patro domu tvoří jedna velká prosklená stěna. Žaluzie jsou od české firmy Climax a dají se sklopit tak, že buď pouští do domu světlo, nebo naopak chrání před slunečními paprsky. Soukromí v koupelně zase zajišťuje japonská posuvná stěna. 

Neplýtvat a žít v přírodě

Ačkoli majitelé nechtěli pasivní dům, udělali pár kroků, které přispívají k úspoře energií. Dům je zateplený zevnitř a dešťová voda je sváděna do nádrže, kde pak slouží na zalévání zahrady nebo jako užitková voda do domu. 

Dům je propojený s bujnou přírodou v okolí. V jezírku jsou vodní rostliny, zahradu zaplňují ostrůvky trvalek a rodina sem vysázela i ovocné stromy a pěstuje tu jahody nebo bylinky. V části zahrady našly domov i slepice. Ze zahrady je vidět dokonce na nedaleký zámek a kostel.

Další zajímavé české projekty:

Apartmány jsou moderní, elegantní ale citlivé ke svému okolí

Proměna historického domu v Kutné Hoře: Podívejte se do 7 moderních apartmánů

Celkový pohled do bytu

Bydlet pohodlně se dá i na 27 metrech. Pražští designéři dostali do garsonky čtyři postele

reklama

Článek je zařazen v: Rodinný dům , česká architektura , architektura

reklama

Přečtěte si také