Zpátky na stromy! Takhle bude vypadat soběstačné pralesní město pro 130 000 lidí

Nebude potřebovat vodovod a nevjede do něj žádný kamion. Chytré město vyroste v mexické džungli nedaleko turistického Cancúnu. Navrhlo ho italské studio Stefano Boeri, které stojí i za projektem zeleného mrakodrapu v Miláně.

Město, které se má stát domovem pro 130 tisíc lidí, je pokusem, jak zvrátit klimatickou změnu a nabídnout kvalitní bydlení. Město také nebude potřebovat žádné zásobování. Potraviny si obyvatelé vypěstují nebo vyrobí sami. Energii zajistí solární panely.

Na 557 hektarech se vybudují výškové budovy, ale také parky. Pro zeleň je tu vyčleněna většina plochy, rovných 400 hektarů. Mexická příroda je druhově bohatá, a tak není divu, že má ve městě růst na čtyři stovky různých druhů rostlin. Celkem tu bude 7,5 milionu květin, keřů nebo stromů.

Bydlení vpralese

Do města nebudou smět auta. Ta řidiči nechají na okraji a po městě se pak budou moct pohybovat buď po svých nebo městskou dopravou, kterou bude pohánět elektřina. Na nákupy se bude chodit do obchodů, ve kterých se budou prodávat zemědělské výrobky zpolí vokolí města. Vtrubkách poteče voda, která se sesbírá na jednom konci města a vyčistí se. Město vznikne na obdélníkovém půdorysu kousek od pobřeží a nedaleko letiště a města Cancún.

Čistší vzduch

VAmazonii hoří pralesy a světu ubývá kyslík. Mexický projekt může ukázat cestu, kudy se vydat při dalším budování měst. Ve městě poroste totiž 260 tisíc stromů, které budou proměňovat CO2 na kyslík. Předpokládá se, že městská zeleň pohltí 116 tisíc tun oxidu uhličitého ročně. Pralesní město by se navíc mohlo proměnit vcentrum výzkumu voblasti ekologie, ale i dalších věd.

Další články o zelené architektuře:


Přečtěte si také