návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zpátky na stromy! Takhle bude vypadat soběstačné pralesní město pro 130 000 lidí

matoušhartman , Vydáno: 04.11.2019
Auta na benzín budou muset řidiči nechat na okraji, po městě je přepraví veřejná doprava nebo vlastní nohy
Autor: profimedia.cz Auta na benzín budou muset řidiči nechat na okraji, po městě je přepraví veřejná doprava nebo vlastní nohy
Nebude potřebovat vodovod a nevjede do něj žádný kamion. Chytré město vyroste v mexické džungli nedaleko turistického Cancúnu. Navrhlo ho italské studio Stefano Boeri, které stojí i za projektem zeleného mrakodrapu v Miláně.

reklama

Město, které se má stát domovem pro 130 tisíc lidí, je pokusem, jak zvrátit klimatickou změnu a nabídnout kvalitní bydlení. Město také nebude potřebovat žádné zásobování. Potraviny si obyvatelé vypěstují nebo vyrobí sami. Energii zajistí solární panely.

Na 557 hektarech se vybudují výškové budovy, ale také parky. Pro zeleň je tu vyčleněna většina plochy, rovných 400 hektarů. Mexická příroda je druhově bohatá, a tak není divu, že má ve městě růst na čtyři stovky různých druhů rostlin. Celkem tu bude 7,5 milionu květin, keřů nebo stromů.

Město (červený obdélník) bude blízko letoviska Cancún i letiště
Autor: profimedia.cz Město (červený obdélník) bude blízko letoviska Cancún i letiště

Bydlení v pralese

Do města nebudou smět auta. Ta řidiči nechají na okraji a po městě se pak budou moct pohybovat buď po svých nebo městskou dopravou, kterou bude pohánět elektřina. Na nákupy se bude chodit do obchodů, ve kterých se budou prodávat zemědělské výrobky z polí v okolí města. V trubkách poteče voda, která se sesbírá na jednom konci města a vyčistí se. Město vznikne na obdélníkovém půdorysu kousek od pobřeží a nedaleko letiště a města Cancún.

Čistší vzduch

V Amazonii hoří pralesy a světu ubývá kyslík. Mexický projekt může ukázat cestu, kudy se vydat při dalším budování měst. Ve městě poroste totiž 260 tisíc stromů, které budou proměňovat CO2 na kyslík. Předpokládá se, že městská zeleň pohltí 116 tisíc tun oxidu uhličitého ročně. Pralesní město by se navíc mohlo proměnit v centrum výzkumu v oblasti ekologie, ale i dalších věd.

Další články o zelené architektuře:

Hideout láká zejména zájemce o ekoturistiku

Český pár staví domky z bambusu: Netradiční materiál vydrží i 100 let

Ostrovní domy jsou řešením pro budoucnost

V Česku se staví 80 ostrovních domů pro mladé rodiny. Čím jsou výjimečné?

reklama

Článek je zařazen v: Mexiko , ekologické bydlení , ekologie , Cancún , Kankún , architektura , design

reklama

Přečtěte si také