reklama

Na co nesmíte zapomenout v pokoji předškoláka a malého školáka

zidkovm
1. září 2016
Pokud s vámi zpočátku vaše dítě sdílelo ložnici, kolem tří let jeho věku už opravdu nastává čas na jeho vlastní pokoj. Jeho zařizování berte vážně a přemýšlejte u toho, jenom tak se vám podaří bez dalších velkých investic plynule přejít do školního věku.
reklama

Co vlastně takové tříleté nebo pětileté dítě potřebuje? Bezpečné místo pro hry, zdravé spaní, pracovní koutek a spoustu úložného prostoru. Nároky školáků se nijak podstatně neliší, na pracovní stůl přibudou stohy sešitů a učebnic a je jenom otázkou času, kdy dopřejeme potomkovi také vlastní počítač. Při zařizování dětského pokoje pro předškoláka mějte tohle na paměti a vybírejte nábytek, který s ním „poroste“ až do školního věku.

Kolem svého třetího roku dítě pomalu vyrůstá z dětské postýlky a nastává čas k nákupu první „dospělácké“ postele. Na trhu jsou k dispozici i lůžka, jejichž délku můžete nastavit od zhruba 130 centimetrů až do více než dvou metrů. Pokud se obáváte padání z postele, dočasně můžete pořídit bezpečnostní zábradlí. V domácnostech, kde bojujete s každým metrem, proměňte místo pod postelí v úložný prostor. Nezapomeňte na kvalitní matraci, ta je základem kvalitního a zdravého spaní, ta dětská by měla být podle odborníků vzdušná a optimálně tuhá, aby páteř dítěte ve vývinu dobře podpírala.

Už i předškolák by měl mít svůj vlastní pracovní kout. Zařiďte ho tak, aby vyhovoval i po nástupu do školy. Vybírat můžete z nepřeberného množství rostoucích stolů nebo židlí. Jednodušší a levnější variantou jsou takzvané rostoucí židle, díky kterým mohou děti zdravě a bezpečně sedět zhruba od 1,5 roku i u velkého stolu. Tyhle židličky mívají takovou nosnost, že je můžete používat až do studentských let. Rostoucí stůl je poněkud nákladnější záležitostí, vaším bonusem však bude možnost nastavit i sklon pracovní desky. K takovému stolu pořiďte ergonomickou židli na kolečkách.

Pokud se při zařizování dětského pokoje potýkáte s nedostatkem prostoru, zbytečně jím neplýtvejte. Místo šatníku vaše děti určitě ocení například žebřiny. Jestliže tedy máte tu možnost, ušetřete drahocenné metry přesunutím dětského ošacení do vestavěných skříní nebo šatny v jiné části bytu. Určitě ale nezapomeňte na dostatek úložného prostoru pro hračky, knihy a učení. Věřte, že dostatečně chytrým a velkorysým řešením si zachováte pevné duševní zdraví a navíc své potomky naučíte udržovat pokojík uklizený.

Rozmístění nábytku v pokoji zkuste vymyslet spolu s dětmi, hlavně ony by se v něm měly cítit dobře. Ideální je rozdělení pokoje na klidovou, hrací a pracovní zónu, což se poněkud komplikuje, pokud místnost obývají sourozenci. Každý z nich by totiž měl mít svůj pracovní kout v dosahu denního světla, tedy čelem nebo bokem k oknu. Ke každému psacímu stolu nezapomeňte pořídit lampičku a odpadkový koš.

Dalším oříškem při zařizování pokoje pro sourozence je umístění postelí, připomínat, že každé z dětí by mělo mít svou vlastní, je snad zbytečné. Řada rodičů si už léta pomáhá zakoupením paland. Jenže zvláště v panelákových bytech s nízkými stropy dítě na horním patře dýchá přehřátý vydýchaný vzduch a to ani nemluvíme o ztíženém přístupu na lůžko. Zapátrejte u výrobců nábytku a pokuste se najít vhodnou alternativu – vysouvací postele. Inspirovat se můžete také v naší fotogalerii.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: stůlpostelžidleložnicenábytek
reklama