Dětský pokoj

7. listopadu 2017 06:00

Tereza Javorová

Začíná se vaše miminko batolit? Zajistěte, že váš byt bude pro něj bezpečnou zónou. Tady je 14 nejdůležitějších pravidel

Dokud je miminko malé a víceméně leží v postýlce, je to pohoda. Ale počkejte, až začne lézt a chodit! Víte, jak zařídit byt, aby se nestal pro šmejdící dítě nebezpečným? Poradíme vám!

Z pohledu batolete je vše zajímavé a nové. Prozkoumávat příbytek patří přirozeně mezi jeho nejoblíbenější zábavy. Dospělému ani kolikrát nedojde, jaká nebezpečí číhají na každém dětském kroku. Eliminujte je a připravte pro svého špunta bezpečné místo k batolení a objevování světa.

1) Postel dejte nízko!

Když už se umí malý objevitel postavit, nastavte jeho postýlku donejnižší možné pozice aodstraňte všechnyzávěsné hračky, pokterých by se mohl sápat. Snadno se může převrhnout přes okraj, tak ať je případný pád minimálně bolestivý. Pod postýlkou můžete umístit měkký dětský koberec nebo podložku.

2) Koupelna - ani na minutu samo!

Koupelna je přímo ďábelské místo, kde se toho může přihodit hodně. Proto NIKDY nenechávejte dítě v koupelně samotné, zvláště pak ve vaně. Vodovodní baterii raději obalte ho ručníkem, aby si neporanilo hlavičku. Do vany dejte protiskluzové gumové nálepky. Mají různé tvary abarvy, prckovi se budou líbit.

3) Elektrické zásuvky zaslepte!

Elektrické zásuvky zakryjte dětskými pojistkami - mokré prstíky, nebo drobné předměty mohou způsobit elektrický šok!

Elektrické zásuvky zalepte! Foto: istock.com

4) Podlahy udržujte čisté!

Batolící dítě se bude pohybovat po čtyřech na podlaze. Udržujte ji proto co nejvíce hygienickou a kontrolujte vyčnívající části, okteré by se batole mohloporanit.

5) Pryč se závěsy!

Všechny závěsy, záclony a textilie představují pro dítě reálné nebezpečí zamotání se a uškrcení. Proto byste je měli zkrátit, schovat nebo úplně odstranit! Nedávejte takto malým dětem nad postýlku ozdobná nebesa nebo girlandy. Pryč s látkami, co visí!

6) Zásuvkyzamykejte!

Zásuvky nechávejte pokaždé zamčené. Už se mnohokrát stalo, že je dítě vytahalo a nábytek se na ně převrátil. Pokud můžete, přišroubujte komody a malé skříňky ke zdi!

Zásuvky a šuplíky zamykejte. Foto: istock.com

7)Kabely si ukliďte!

Elektrické šňůry mohou být velkým lákadlem naochutnávání ataké motání. Miminko může takto nasebe stáhnout ivětší elektrospotřebiče, nebo se na kabelu uškrtit. Takže kabely schovávejte.

8) Květiny nejsou jedlé!

Máte rádi zeleň v bytě? Pak vězte, že mnoho druhů pokojových rostlin je ve skutečnosti jedovatých. Stejně jako jmelí nebo třeba konvalinky. Zbavte se jich, než vaše ratolest přestane vše ochutnávat.

Pro malé dítě je byt jednou velkou plochou na hraní. Foto: istock.com

9) Odpadky vynášejte!

Koš vynášejte více než pravidelně. Do košů totiž nelezou jen zvědaví psi a kočky, ale také zvědavé děti!

10) Pozor na rohy stolů!

Na ostré rohy lze koupit speciální měkké chrániče, aby si batole neublížilo, když donich narazí. Nejčastěji hlavou, bohužel. Také se na čas rozlučte s ubrusy. Dítě je na sebe snadno stáhne i se vším, co na stole stojí.

11)Schody jsou nebezpečné!

Pokud máte doma schodiště, zataraste spodní ivrchní část speciálními dvířky! Dítě trpělivě naučte chodit po schodech, až bude starší!Tato opatření omezí množství úrazů na minimum. Foto: istock.com

12) Kuchyň plná nástrah!

Sporák, lednice i skříňka s chemickými čistidly se musí zajistit dětskými pojistkami. Vařte jen na zadních plotýnkách, zvlášť, když vám chce vás miláček vehementně pomáhat.

13) Zajistěte záchod!

Zavírejte poklop dětskou bezpečnostní pojistkou, jinak hrozí, že se váš průzkumník půjde podívat, co to v té míse tak prima šplouchá.

14) Nikdy nezapomínejte na okna!

Jedna z nejhorších představ i realit! Dítě naprosto neodhadne, že je vysoko a jaké nebezpečí to skýtá. Samo dokáže vylézt až na okno! Bezpečnostní pojistky naoknech vám ušetří zbytečný strach zvypadnutí. Také byste měli odstranit veškerý nábytek pod okny, který poskytuje možnost vyšplhat se snadno nahoru.

Zajistěte svému dítěti bezpečný domov. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také