návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co se psem a kočkou v létě? Brát, či nebrat na dovolenou?

zidkovm , Aktualizováno: 30.07.2021
Berete je s sebou?
Autor: thinkstock.com Berete je s sebou?
Máte v rodině psa nebo kočku a stojíte před problémem, co s nimi během dovolené anebo v okamžiku, kdy plánujete například návštěvu příbuzenstva na druhém konci republiky? Brát, nebo nebrat je s sebou? Zamyslete se nad tím, kterou z možných variant bude váš čtyřnohý přítel snášet nejlépe. Psi zvládají cestování lépe než kočky. I tak ale pro ně přesuny představují stres.

reklama

Cestování je pro každé zvíře zátěž. To, které je zvyklé cestovat už od malinka, je zvládá lépe, pro jiné představuje opravdu velký stres. Obecně lépe snášejí přesuny psi. Pes, který je vaším skutečným společníkem, a tudíž už nějaké to cestování absolvoval, bude určitě spokojenější v blízkosti vaší rodiny než například v psím hotelu.

Kočky, které mají silnou vazbu ke svému teritoriu, prožívají cestování daleko hůře. Kočku, která není zvyklá například na pravidelné ježdění na chatu nebo na chalupu, nechte raději v jejím prostředí a připravte podmínky k tomu, aby vaši nepřítomnost zvládla.

Pravidla pro cestování se psem do zahraničí. Pes musí mít pas a očkování

Pravidla pro cestování se psem do zahraničí. Pes musí mít pas i platné očkování

Horký letní den se psem

Pes v létě: Kdy venčit a jak poskytnout první pomoc při přehřátí?

Pes a kočka v autě

Rozhodnete-li se pro variantu cestování se psem či kočkou, uvědomte si, že musíte respektovat určitá pravidla bezpečnosti, a zároveň myslete na to, jak pobyt v autě zvířeti co nejvíce zjednodušit. Vždy záleží na jeho individualitě a návycích, v žádném případě ho ale nesmíte nechat ve voze volně – je to nebezpečné pro něj samotné i pro vás. Jestliže jste si doposud libovali, jak máte skvělého psa, který kšíry nepotřebuje, protože se ze svého místa na zadním sedadle nehne, vězte, že jste měli jenom velké štěstí. Stačí prudké zabrzdění i při nevelké rychlosti a z vašeho miláčka se během okamžiku stane „letec“, který se může při nárazu i smrtelně zranit. Stejně tak může jeho nedobrovolný let interiérem auta ohrozit vás samotné.

Desatero správného krmení kočky domácí

10 pravidel, jak správně krmit kočku

Modrooká kočičí krasavice

Kočky jsou mnohem sociálnější, než se zdálo. Rozeznají lidské hlasy i emoce

Bezpečné cestování

Na toto nebezpečí myslete i při krátkém přejíždění, u koček si navíc přidejte variantu, kdy se rozhodnou lézt řidiči za krk nebo pod nohy. Psy můžete převážet v zavazadlovém prostoru odděleném mříží. Vzhledem k tomu, že ale těžko budete cestovat bez bagáže, doporučujeme spíše pořídit speciální kšíry, jejichž správnou velikost vyberete podle obvodu hrudníku zvířete. Psa můžete převážet stejně jako kočky i ve speciálních přepravkách, které zafixujete nejlépe bezpečnostními pásy. Pro cestování se psem se vám vyplatí pořídit i speciální potah na sedačky, prodejci nabízejí i další doplňky jako například nástupní lávky pro bojácné nebo staré psy, větrací mřížky nebo cestovní napajedla a misky.

Nedopusťte, aby se z vašeho psa stal letec. I na krátké trasy ho v autě zajistěte
Autor: Doggy.cz Nedopusťte, aby se z vašeho psa stal letec. I na krátké trasy ho v autě zajistěte

Pes na výletě

Auto máte připraveno pro cestování se zvířetem, můžete tedy vyrazit. Cestu se pokuste naplánovat tak, abyste se vyhnuli největšímu horku, u psa navíc myslete na to, aby před jízdou nežral, můžete mu tím přivodit torzi (přetočení) žaludku. Pokud vaše zvířata trpí během jízdy v autě nevolnostmi, vybavte se po poradě s veterinářem vhodným přípravkem. Se psem dělejte přestávky na vyvenčení a proběhnutí každé dvě až tři hodiny, nezapomeňte na dostatek vody.

10 rad a tipů veterinární lékařky, jak se starat o psa, aby si užil léto

10 rad veterinární lékařky: Jak se starat o psa, aby si užil léto

Naučte svého psa plavat

Naučte svého psa plavat! S výcvikem je třeba začít už v mládí

Kočka na výletě

Kočky při cestování většinou vydrží nemočit i několik hodin, řadě jejich chovatelů se ale osvědčily jednorázové dětské přebalovací podložky umístěné na dně přepravky. V letních teplotách auto pravidelně větrejte a svoje čtyřnohé svěřence nikdy nenechávejte samotné čekat v zavřeném autě, zatímco vy se půjdete například naobědvat.

Cestování přináší zvířatům většinou stres, pokuste se jim pobyt v autě co nejvíce zpříjemnit. Třeba podobnou lávkou
Autor: Autoanything.com Cestování přináší zvířatům většinou stres, pokuste se jim pobyt v autě co nejvíce zpříjemnit. Třeba podobnou lávkou

Psí hotel i hlídání

Psa samozřejmě nemůžete nechat doma déle, než je zvyklý v běžném denním režimu, kdy jste například v zaměstnání. Pokud tedy opravdu nemůže odjet s vámi, svěřte ho do péče svědomitému příbuznému nebo ověřenému psímu hotelu. S sebou mu rozhodně zabalte minimálně krmení, na které je zvyklý, na ostatním, jako jsou misky, hračky nebo pelíšek, se dohodněte.

Podobnou fontánku můžete pořídit nejenom kočkám, které necháváte samotné doma. Je skvělé mít neustále přísun čerstvé vody
Autor: Consciouscat.net Podobnou fontánku můžete pořídit nejenom kočkám, které necháváte samotné doma. Je skvělé mít neustále přísun čerstvé vody

Kočka sama doma

Kočka by měla bez problémů zvládat vaši víkendovou nepřítomnost – důležité jsou granule, dostatek vody a čistá toaleta. Jestliže odjíždíte na delší cestu, domluvte se s někým z vašeho okolí na tom, aby ji jednou denně zkontroloval, doplnil žrádlo a vodu, vyčistil toaletu, případně zlikvidoval škody vzniklé na zařízení bytu. Na tuto službu si můžete najmout i specializovanou firmu. Než odjedete, domluvte se s těmi, kterým jste vaše miláčky svěřili, že vám budou pravidelně posílat zprávy o tom, jak to bez vás zvládají. Jen tak si cestování v neúplné sestavě opravdu užijete.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Stačil by kus masa jen tak, ale takto je to stylovější

Nepodceňujte výběr psí misky. Nechcete přece, aby kvůli ní váš pes zemřel

V této pohovce má pejsek vše po ruce

Vymazlené pelíšky pro pejsky. Který si vyberete?

reklama

Článek je zařazen v: pes , kočka , pes dovolená , kočka dovolená , kočka sama doma , pes cestování , kočka cestování

reklama

Přečtěte si také