reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Co s jitrocelem? Z listů udělejte sirup proti kašli, mast na otoky nebo je nasušte na zimu

Lenka Valjentová , Vydáno: 20.06.2020
Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům
Autor: istock.com Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům
Jitrocel kopinatý patří mezi nejstarší, nejrozšířenější a taky nejznámější léčivé rostliny. Ale možná netušíte, co všechno tahle lehce přehlédnutelná a všudypřítomná bylina dokáže. Rozmačkané listy pomáhají při léčbě kožních problémů, hojení drobných poranění nebo bodnutí hmyzem. I když se o něm mluví asi nejvíc v souvislosti s léčbou kašle a rýmy, jitrocel řeší poruchy trávení a nemoci močového ústrojí, bojuje proti chudokrevnosti, a dokonce slouží jako podpora při odvykání kouření. Ale abychom o jitrocelových listech nemluvili jen teoreticky, máme pro vás nejlepší domácí recepty na jitrocelový sirup proti kašli, čaj na odvykání kouření i nachlazení a mast proti otokům a křečovým žilám. Nebo si je nasušte na zimu. Tak se do toho můžete hned pustit, jitrocelových listů je teď všude dost.

reklama

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá plevelná bylina s krátkým oddenkem a růžicí přízemních listů. Listy jsou vzpřímené a špičaté, někdy lysé, jindy chlupaté. Na jedné rostlině může vyrůst až 15 stvolů. Vyskytuje se jako plevel zahradách, v přírodě na loukách, mezích, pastvinách, podél cest, v parcích, na ladem ležící půdě a v travnatých příkopech.

8 pravidel sběru, sušení a skladování jitrocelových listů

 1. Listy z nekvetoucích rostlin sbírejte během června až srpna za suchého počasí kolem druhé odpoledne.
 2. Jednotlivé listy přímo u země můžete seřezávat či odstřihávat. Pokud sbíráte listy s kvetoucími stvoly, musíte stvoly před sušením odstranit.
 3. Jitrocelové listy jsou náročné na správné sušení, nesmí se pomačkat ani zapařit, protože by při sušení zhnědly a museli byste je vyhodit.
 4. Suší se v tenkých vrstvách do 5 cm, nejprve se mohou krátce předsušit na slunci a pak dosušit ve stínu na vzdušném, dobře větraném místě. Při sušení listy raději neobracejte.
 5. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.
 6. Dobře usušené listy se lámou a mají světle olivovou až hnědavě zelenou barvu. Jsou téměř bez pachu a mají mírně nahořklou až svíravou chuť.
 7. Protože jitrocel velmi snadno vlhne a plesniví, ukládejte ho nejlépe v hermeticky uzavřených nádobách.
 8. Jitrocel a každý přípravek z něj připravený je nutné chránit před světlem, jinak zčerná.
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá plevelná bylina s krátkým oddenkem a růžici přízemních listů
Autor: pixabay.com Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá plevelná bylina s krátkým oddenkem a růžici přízemních listů

Jak jitrocel pomáhá zdraví

Jitrocel kopinatý obsahuje glykosid aukubin (má tlumivý účinek na nervovou soustavu a působí antibioticky), alantoin (regeneruje kožní poranění a buňky), množství slizových látek (uvolňují hleny a upravují stolici), dále enzymy, třísloviny, vitaminy A, E a C, hořčiny, vápník, kyselinu křemičitou a draselné soli.

Jitrocel je významnou léčivou rostlinou s protizánětlivými a antibiotickými účinky
Autor: istock.com Jitrocel je významnou léčivou rostlinou s protizánětlivými a antibiotickými účinky

Co jitrocel pomáhá léčit

Jitrocel je významnou léčivou rostlinou s protizánětlivými a antibiotickými účinky, používá se zejména jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest. Hodně se používá do čajových směsí v kombinaci s mateřídouškou obecnou, proskurníkem lékařským, podbělem lékařským, violkou vonnou nebo diviznou velkokvětou. Ale stoprocentně funguje čaj a sirup ze samotného jitrocele.

Divizna velkokvětá: Jak pěstovat dekorativní rostlinu, jejíž žluté květy léčí kašel

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ: Jak pěstovat dekorativní rostlinu, jejíž žluté květy léčí kašel

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup a obklad

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

Jitrocel také účinně řeší trávicí poruchy spojené se zácpou, čistí střeva i žaludek. Kuřáci používají jitrocelový čaj jako podpůrný prostředek při odvykání kouření. Pomáhá při zánětech ledvin a močového měchýře, bojuje proti chudokrevnosti. Užívá se také při různých gynekologických obtížích, ideálně ve směsi s kontryhelem a hluchavkou bílou.

Kontryhel je léčivá bylina, kterou ocení zejména ženy

Kontryhel je léčivá bylina, kterou ocení všechny ženy

Hluchavka bílá působí jinak na ženy, jinak na muže

Hluchavka léčí ženy i muže. Naučte se správně sušit její květy

Zevně se v lidové praxi používá na obklady (z listů, nálevu nebo masti) při ekzémech, spáleninách, zanícených a špatně se hojících ranách. Čerstvá šťáva z listů se používá na hmyzí bodnutí, na odřeniny (tzv. silniční lišej) a drobná poranění, mírní nepříjemné pálení a zmenšuje otok. Kousek listu stačí jemně promnout mezi prsty a potřít postižené místo. Rozmačkané listy rány čistí a hojí. Používá se také jitrocel větší (Plantago major).

Léčivý jitrocel: jitrocel větší (Plantago major)
Autor: istock.com Léčivý jitrocel: jitrocel větší (Plantago major)

Střípky z historie léčení jitrocelem

Jitrocel má od starověku pověst všeléku. Jeho čerstvá šťáva se používala zevně k čištění a dezinfekci ran a k zástavě krvácení – na otevřené sečné rány vojáků se přiložily rozžvýkané jitrocelové listy a zavázaly. Jitrocel se po staletí využíval i jako lék proti úplavici, horečce, bolestem zubů, začervení a kašli.

Jitrocel má od starověku pověst všeléku, jeho čerstvá šťáva se používala zevně k čištění a dezinfekci ran a k zástavě krvácení
Autor: istock.com Jitrocel má od starověku pověst všeléku, jeho čerstvá šťáva se používala zevně k čištění a dezinfekci ran a k zástavě krvácení

Jitrocelový čaj proti kašli s mateřídouškou a fialkou

Ingredience

 1. 1 díl nasekaných listů jitrocele kopinatého
 2. 1 díl květů fialky (violky vonné)
 3. 1 díl kvetoucí natě mateřídoušky obecné
 4. 250 ml vroucí vody
 5. med nebo bylinný sirup na oslazení

Příprava

Byliny smícháme, odměříme jednu lžíci směsi čerstvých bylin nebo 1 lžičku sušených, zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Scedíme. Podle chuti osladíme medem nebo bylinným sirupem (nejlépe z černého bezu nebo vlčího máku).

Použití

Vlažný čaj, připravený vždy čerstvý, pijeme třikrát denně při onemocnění horních i dolních dýchacích cest nebo při chřipce.

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i nespavostí

Květy vlčího máku si poradí s kašlem i stresem. Naučte se je sušit a zdobit s nimi pokrmy

BEZ ČERNÝ: Jak vypěstovat největší léčivou bylinu a udělat bezový ocet z květů a bezinkový sirup z plodů

Jak pěstovat bez černý, největší léčivou bylinu? Udělejte si bezový ocet či bezinkový sirup

Jitrocelový čaj při odvykání kouření

Ingredience

 1. 2 lžičky řezaných sušených nebo 2 lžíce čerstvých jitrocelových listů
 2. 250 ml vroucí vody

Příprava

Jitrocel zalijeme vroucí vodou a zakryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Teplý čaj z jitrocele jako podpůrný prostředek pro kuřáky, kteří se chtějí zbavit svého zlozvyku je vhodné pít dvakrát až třikrát denně. Pijeme ho při chorobách z nachlazení, při žaludečním a střevním kataru, při průjmu, zánětu ledvin a močového měchýře.

Léčivý jitrocel: čaj při odvykání kouření
Autor: istock.com Léčivý jitrocel: čaj při odvykání kouření

Jitrocelový sirup zakopaný na zahradě

Ingredience

 1. čerstvě natrhané jitrocelové listy
 2. cukr hnědý

Příprava

Listy opláchneme a necháme oschnout, Pak je napěchujeme ve vrstvách s cukrem do sklenice od okurek a všechno dobře stlačíme. Necháme do druhého dne usadit. Pak doplníme jitrocelem a cukrem, aby byla je sklenice úplně plná a bylo v ní co nejméně vzduchu. Poslední vrstvou musí být cukr. Sklenici zavážeme trojnásobně pergamenem nebo celofánem. V zahradě na chráněném místě vykopeme jámu a sklenice do ní vložíme. Nad sklenici dáme desku, zatížíme kamenem a celé zasypeme zeminou. Deska i kámen mají zůstat viditelné. Za stálé teploty v zemi zkvasí cukr s listy na sirup. Po třech měsících sklenici vyjmeme, šťávu vylisujeme ovocným lisem (ne přes hadřík), převaříme, naplníme do lahví a dobře uzavřeme.

Prima tip

Nemáme-li zahradu, dáme naplněnou sklenici za okno na slunné místo. Po zhruba dvou týdnech, až se cukr rozpustí a sirup ztmavne, scedíme a přelijeme do lahví.

Použití

Domácí jitrocelový sirup užíváme po lžičkách jako léčivý sirup při nachlazení, zahlenění, kašli a kýchání.

Léčivý jitrocel: domácí jitrocelový sirup
Autor: istock.com Léčivý jitrocel: domácí jitrocelový sirup

Domácí jitrocelová mast

Ingredience

 1. 3 vrchovaté hrsti listů jitrocelu kopinatého
 2. 500 g čistého nesoleného vepřového sádla 
 3. několik kapek levandulového nebo rozmarýnového esenciálního oleje

Příprava

V kastrolu rozehřejeme sádlo (nesmí se začít smažit!!!) a vmícháme do něj na kousky natrhaný jitrocel. Necháme nejméně týden v temnu a chladnu. Mast pak znovu pomalu rozehřejeme, scedíme přes pláténko, můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje a rozdělíme do kelímků. Necháme ztuhnout. Mast vydrží v lednici zhruba rok.

Použití

Jitrocelovou mastí potíráme vpichy po bodnutí hmyzem, oděrky a odřeniny. Ulevuje při křečových žilách, urychluje vstřebávání otoků a modřin, pomáhá při proleženinách a bércových vředech.

Jitrocelový sirup

Domácí jitrocelový sirup bojuje s nemocemi. Děti ho budou milovat

Jitrocel kopinatý

Přivítejte v kuchyni jitrocel kopinatý

Jitrocel v kuchyni

Na jídlo trháme jen mladé lístky zprostředka růžice, nakrájené na proužky je přidáváme do zeleninových salátů, burgrů, tortil nebo sendvičů, jsou skvělou ozdobou obložených chlebíčků. Výborné jsou obalené v těstíčku a osmažené na rozehřátém sádle.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Domácí sirupy z rebarbory, černého bezu a levandule: Udělejte si osvěžující lék

Domácí sirupy z rebarbory, černého bezu a levandule: Udělejte si osvěžující lék

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

Kostival lékařský: Jak pěstovat černý kořen a udělat si mast na léčení kostí, kloubů i svalů

KOSTIVAL: Jak vypěstovat černý kořen a udělat z něj mast na léčení kostí, kloubů i svalů

reklama

Článek je zařazen v: jitrocel kopinatý , jitrocel léčivá bylina , jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) , jitrocel větší (Plantago major) , jitrocelový čaj proti kouření , jitrocelový sirup proti kašli , recept na jitrocelový sirup , jitrocelová mast recept , jitrocel léčivka

reklama

Přečtěte si také