návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co s jitrocelem? Z listů udělejte sirup proti kašli, mast na otoky nebo je nasušte na zimu

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 23.06.2021
Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům
Autor: istock.com Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům
Jitrocel kopinatý patří mezi nejstarší, nejrozšířenější a taky nejznámější léčivé rostliny. Ale možná netušíte, co všechno tahle lehce přehlédnutelná a všudypřítomná bylina dokáže. Rozmačkané listy pomáhají při léčbě kožních problémů, hojení drobných poranění nebo bodnutí hmyzem. I když se o něm mluví asi nejvíc v souvislosti s léčbou kašle a rýmy, jitrocel řeší poruchy trávení a nemoci močového ústrojí, bojuje proti chudokrevnosti, a dokonce slouží jako podpora při odvykání kouření. Ale abychom o jitrocelových listech nemluvili jen teoreticky, máme pro vás nejlepší domácí recepty na jitrocelový sirup proti kašli, čaj na odvykání kouření i nachlazení a mast proti otokům a křečovým žilám. Nebo si je nasušte na zimu. Tak se do toho můžete hned pustit, jitrocelových listů je teď všude dost.

reklama

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá plevelná bylina s krátkým oddenkem a růžicí přízemních listů. Listy jsou vzpřímené a špičaté, někdy lysé, jindy chlupaté. Na jedné rostlině může vyrůst až 15 stvolů. Vyskytuje se jako plevel zahradách, v přírodě na loukách, mezích, pastvinách, podél cest, v parcích, na ladem ležící půdě a v travnatých příkopech.

8 pravidel sběru, sušení a skladování jitrocelových listů

 1. Listy z nekvetoucích rostlin sbírejte během června až srpna za suchého počasí kolem druhé odpoledne.
 2. Jednotlivé listy přímo u země můžete seřezávat či odstřihávat. Pokud sbíráte listy s kvetoucími stvoly, musíte stvoly před sušením odstranit.
 3. Jitrocelové listy jsou náročné na správné sušení, nesmí se pomačkat ani zapařit, protože by při sušení zhnědly a museli byste je vyhodit.
 4. Suší se v tenkých vrstvách do 5 cm, nejprve se mohou krátce předsušit na slunci a pak dosušit ve stínu na vzdušném, dobře větraném místě. Při sušení listy raději neobracejte.
 5. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.
 6. Dobře usušené listy se lámou a mají světle olivovou až hnědavě zelenou barvu. Jsou téměř bez pachu a mají mírně nahořklou až svíravou chuť.
 7. Protože jitrocel velmi snadno vlhne a plesniví, ukládejte ho nejlépe v hermeticky uzavřených nádobách.
 8. Jitrocel a každý přípravek z něj připravený je nutné chránit před světlem, jinak zčerná.
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá plevelná bylina s krátkým oddenkem a růžici přízemních listů
Autor: pixabay.com Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá plevelná bylina s krátkým oddenkem a růžici přízemních listů

Jak jitrocel pomáhá zdraví

Jitrocel kopinatý obsahuje glykosid aukubin (má tlumivý účinek na nervovou soustavu a působí antibioticky), alantoin (regeneruje kožní poranění a buňky), množství slizových látek (uvolňují hleny a upravují stolici), dále enzymy, třísloviny, vitaminy A, E a C, hořčiny, vápník, kyselinu křemičitou a draselné soli.

Jitrocel je významnou léčivou rostlinou s protizánětlivými a antibiotickými účinky
Autor: istock.com Jitrocel je významnou léčivou rostlinou s protizánětlivými a antibiotickými účinky

Co jitrocel pomáhá léčit

Jitrocel je významnou léčivou rostlinou s protizánětlivými a antibiotickými účinky, používá se zejména jako prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest. Hodně se používá do čajových směsí v kombinaci s mateřídouškou obecnou, proskurníkem lékařským, podbělem lékařským, violkou vonnou nebo diviznou velkokvětou. Ale stoprocentně funguje čaj a sirup ze samotného jitrocele.

Divizna velkokvětá: Jak pěstovat dekorativní rostlinu, jejíž žluté květy léčí kašel

Jak využít léčivou sílu divizny velkokvěté? Pěstujte ji a připravte si čaj i sirup

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup a obklad

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

Jitrocel také účinně řeší trávicí poruchy spojené se zácpou, čistí střeva i žaludek. Kuřáci používají jitrocelový čaj jako podpůrný prostředek při odvykání kouření. Pomáhá při zánětech ledvin a močového měchýře, bojuje proti chudokrevnosti. Užívá se také při různých gynekologických obtížích, ideálně ve směsi s kontryhelem a hluchavkou bílou.

Kontryhel je vysoce ceněnou bylinkou při léčbě gynekologických obtížích všeho druhu, naopak u mužů snižuje potenci

Kontryhel je léčivá bylina, kterou ocení všechny ženy

Hluchavka bílá působí jinak na ženy, jinak na muže

Hluchavka bílá léčí jinak ženy, jinak muže. Naučte se správně sušit její květy

Zevně se v lidové praxi používá na obklady (z listů, nálevu nebo masti) při ekzémech, spáleninách, zanícených a špatně se hojících ranách. Čerstvá šťáva z listů se používá na hmyzí bodnutí, na odřeniny (tzv. silniční lišej) a drobná poranění, mírní nepříjemné pálení a zmenšuje otok. Kousek listu stačí jemně promnout mezi prsty a potřít postižené místo. Rozmačkané listy rány čistí a hojí. Používá se také jitrocel větší (Plantago major).

Léčivý jitrocel: jitrocel větší (Plantago major)
Autor: istock.com Léčivý jitrocel: jitrocel větší (Plantago major)

Střípky z historie léčení jitrocelem

Jitrocel má od starověku pověst všeléku. Jeho čerstvá šťáva se používala zevně k čištění a dezinfekci ran a k zástavě krvácení – na otevřené sečné rány vojáků se přiložily rozžvýkané jitrocelové listy a zavázaly. Jitrocel se po staletí využíval i jako lék proti úplavici, horečce, bolestem zubů, začervení a kašli.

Jitrocel má od starověku pověst všeléku, jeho čerstvá šťáva se používala zevně k čištění a dezinfekci ran a k zástavě krvácení
Autor: istock.com Jitrocel má od starověku pověst všeléku, jeho čerstvá šťáva se používala zevně k čištění a dezinfekci ran a k zástavě krvácení

Jitrocelový čaj proti kašli s mateřídouškou a fialkou

Ingredience

Příprava

Byliny smícháme, odměříme jednu lžíci směsi čerstvých bylin nebo 1 lžičku sušených, zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme přibližně 10 minut vyluhovat. Scedíme. Podle chuti osladíme medem nebo bylinným sirupem (nejlépe z černého bezu nebo vlčího máku).

Použití

Vlažný čaj, připravený vždy čerstvý, pijeme třikrát denně při onemocnění horních i dolních dýchacích cest nebo při chřipce.

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i nespavostí

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i stresem

BEZ ČERNÝ: Jak vypěstovat největší léčivou bylinu a udělat bezový ocet z květů a bezinkový sirup z plodů

Jak pěstovat bez černý, největší léčivou bylinu? Udělejte si bezový ocet či bezinkový sirup

Jitrocelový čaj při odvykání kouření

Ingredience

 • 2 lžičky řezaných sušených nebo 2 lžíce čerstvých jitrocelových listů
 • 250 ml vroucí vody

Příprava

Jitrocel zalijeme vroucí vodou a zakryté necháme asi 15 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Teplý čaj z jitrocele jako podpůrný prostředek pro kuřáky, kteří se chtějí zbavit svého zlozvyku je vhodné pít dvakrát až třikrát denně. Pijeme ho při chorobách z nachlazení, při žaludečním a střevním kataru, při průjmu, zánětu ledvin a močového měchýře.

Léčivý jitrocel: čaj při odvykání kouření
Autor: istock.com Léčivý jitrocel: čaj při odvykání kouření

Jitrocelový sirup zakopaný na zahradě

Ingredience

 • čerstvě natrhané jitrocelové listy
 • cukr hnědý

Příprava

Listy opláchneme a necháme oschnout, Pak je napěchujeme ve vrstvách s cukrem do sklenice od okurek a všechno dobře stlačíme. Necháme do druhého dne usadit. Pak doplníme jitrocelem a cukrem, aby byla je sklenice úplně plná a bylo v ní co nejméně vzduchu. Poslední vrstvou musí být cukr. Sklenici zavážeme trojnásobně pergamenem nebo celofánem. V zahradě na chráněném místě vykopeme jámu a sklenice do ní vložíme. Nad sklenici dáme desku, zatížíme kamenem a celé zasypeme zeminou. Deska i kámen mají zůstat viditelné. Za stálé teploty v zemi zkvasí cukr s listy na sirup. Po třech měsících sklenici vyjmeme, šťávu vylisujeme ovocným lisem (ne přes hadřík), převaříme, naplníme do lahví a dobře uzavřeme.

Prima tip

Nemáme-li zahradu, dáme naplněnou sklenici za okno na slunné místo. Po zhruba dvou týdnech, až se cukr rozpustí a sirup ztmavne, scedíme a přelijeme do lahví.

Použití

Domácí jitrocelový sirup užíváme po lžičkách jako léčivý sirup při nachlazení, zahlenění, kašli a kýchání.

Léčivý jitrocel: domácí jitrocelový sirup
Autor: istock.com Léčivý jitrocel: domácí jitrocelový sirup

Domácí jitrocelová mast

Ingredience

 • 3 vrchovaté hrsti listů jitrocelu kopinatého
 • 500 g čistého nesoleného vepřového sádla 
 • několik kapek levandulového nebo rozmarýnového esenciálního oleje

Příprava

V kastrolu rozehřejeme sádlo (nesmí se začít smažit!!!) a vmícháme do něj na kousky natrhaný jitrocel. Necháme nejméně týden v temnu a chladnu. Mast pak znovu pomalu rozehřejeme, scedíme přes pláténko, můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje a rozdělíme do kelímků. Necháme ztuhnout. Mast vydrží v lednici zhruba rok.

Použití

Jitrocelovou mastí potíráme vpichy po bodnutí hmyzem, oděrky a odřeniny. Ulevuje při křečových žilách, urychluje vstřebávání otoků a modřin, pomáhá při proleženinách a bércových vředech.

Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví

Jak udělat smrkáč, léčivý sirup ze smrkových výhonků?

Jitrocelový sirup

Domácí jitrocelový sirup bojuje s nemocemi. Děti ho budou milovat

Jitrocel v kuchyni

Na jídlo trháme jen mladé lístky zprostředka růžice, nakrájené na proužky je přidáváme do zeleninových salátů, burgrů, tortil nebo sendvičů, jsou skvělou ozdobou obložených chlebíčků. Výborné jsou obalené v těstíčku a osmažené na rozehřátém sádle.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: i poranění od trnů růže je třeba vždy dobře vyčistit, jinak může dojít k infekci.

Jitrocel a řebříček poskytnou první pomoc na zahradě

Nezapomeňte letos natrhat květy černého bezu a udělat z nich sirup, med, limonádu, džem i polévku

Jak zpracovat květy černého bezu? Sezona trvá do konce června

Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Domácí sirupy z rebarbory, černého bezu a levandule: Udělejte si osvěžující lék

Domácí sirupy z rebarbory, černého bezu a levandule: Udělejte si osvěžující lék

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

Kostival lékařský: Jak pěstovat černý kořen a udělat si mast na léčení kostí, kloubů i svalů

KOSTIVAL: Jak vypěstovat černý kořen a udělat z něj mast na léčení kostí, kloubů i svalů

reklama

Článek je zařazen v: jitrocel kopinatý , jitrocel léčivá bylina , jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) , jitrocel větší (Plantago major) , jitrocelový čaj proti kouření , jitrocelový sirup proti kašli , recept na jitrocelový sirup , jitrocelová mast recept , jitrocel léčivka

reklama

Přečtěte si také