návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 05.05.2021
Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu
Autor: istock.com Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu
Květen je jeden z nejnádhernějších měsíců v roce. Louky, parky a zahrady rozkvetly do krásy a jarní sluníčko nás láká ven. Pojďme spojit procházku májovou přírodou se sběrem bylinek, na které můžeme právě teď narazit. Představujeme sedm léčivých rostlin, které je nejlepší si nasbírat právě v květnu. Jsou to například květy černého bezu, listy břízy, oddenky a listy bršlice, olistěná nať kontryhelu, květy sedmikrásky, listy kopřivy a květy hluchavky. A taky poradíme, kdy a kde byliny sbírat.

reklama

Nejlepší účinky mají bylinky vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě.

6 obecných pravidel sběru léčivých bylin

  1. Nejsme-li v rozpoznávání bylin mistři a teprve se to učíme, nejdříve začneme těmi, které bezpečně poznáme a nedají se jen tak s jinou rostlinkou zaměnit, což by mohlo mít následky minimálně nepříjemné.
  2. Na sběr té které byliny se vydáme v době, kdy má nejvyšší obsah účinných látek. Jejich obsah během doby vegetace kolísá, obecně ale platí, že největší léčivou sílu mají květy na začátku vykvétání, listy před a po kvetení, kořeny časně zjara nebo na podzim a plody v čas zralosti.
  3. Léčivé rostliny se sbírají zásadně za suchého a ještě lépe i slunečného počasí, ani ne po ránu, pokud je na rostlinách rosa, ani ne po dešti.
  4. Mokré byliny může velmi snadno napadnout plíseň a tím se znehodnotí.
  5. Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí. Bylinkám, které jsou jakkoli napadené, okousané, špinavé či okupované hmyzem, se obloukem vyhneme.
  6. Rozhodně byliny nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, ve frekventovaných parcích a lesoparcích, psích loukách a místech, kam chodí lidé venčit psy, na březích vodních toků, které omývá znečištěná voda, na železničních náspech a v blízkosti továren, silnic či skládek, protože rostlinky do sebe velmi snadno vstřebávají škodlivé látky z okolí.
Kopřiva: sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí 
Autor: istock.com Kopřiva: sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí 

1. Kopřiva dvoudomá čistí a uklidňuje

V květnu sbíráme listy nebo nať kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). Listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl, železo, hořčík a vitaminy B 2 a C, kyselinu mravenčí i octovou. Tradičně se kopřiva používá na pročištění, protože pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla, působí močopudně, je velmi prospěšná při revmatismu a dně. Kromě toho pozitivně působí na nervy, uklidňuje, dodává životní elán a energii. Listy kopřivy pomáhají při chorobách jater, žlučníku či ledvin, podporují činnost slinivky. Zmírňují kornatění cév a čistí krev. Dlouhodobé užívání  také regeneruje a omlazuje organismus.

Proč je kopřiva nenahraditelná?

KOPŘIVA: Zázrak, který by vám v jídelníčku neměl chybět

Kopřiva není plevel. Pomůže s očistou i různými zdravotními neduhy

Kopřiva není plevel. Pomůže s očistou i různými zdravotními neduhy

2. Hluchavka bílá uleví při kašli

Květnová sklizeň se týká drobných kvítků hluchavky bílé (Lamium album), sbírají se květní koruny bez kalichů. Květ hluchavky obsahuje velké množství tříslovin, saponiny, silice, cholin, antioxidanty, vitaminy a minerální látky a v lidovém léčitelství má široké uplatnění, doporučuje se ženám při problémech s menstruací a menopauzou, je vhodný při zánětech močového měchýře. Protože uvolňuje hleny, uleví při kašli a rýmě. Pomáhá při žaludečních i střevních  potížích, tlumí křeče, zrychluje metabolismus. Hluchavka bílá má také protizánětlivé účinky.

Sběr bylin v květnu: hluchavka bílá (Lamium album)
Autor: istock.com Sběr bylin v květnu: hluchavka bílá (Lamium album)

3. Bršlice kozí noha léčí dnu a revma

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je nedoceněná, ale o to účinnější léčivka. V květnu se sbírají oddenky a listy. Obsahuje především silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, vitamin C, provitamin A, z minerálů a stopových prvků hlavně železo, mangan a měď. Už ve středověku se využívala jako účinný lék mírnící bolesti při dně a revmatismu, neboť působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Horké kašovité obklady jsou vynikající na bolavé klouby. Listy bršlice jsou bezkonkurenční proti komářímu štípnutí – stačí jeden rozmačkat a potřít místo vpichu.

Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha je noční můra všech zahrádkářů. Má ale své kladné stránky

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

4. Sedmikráska chudobka zlepší trávení

Květy sedmikrásky chudobky (Bellis perennis) trháme se stopkou do 2 cm  Obsahují mj. hořčiny, flavonoidy, třísloviny, silice a saponiny. Sedmikráska podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě, užívá se při nachlazení, kašli a zahlenění. Podporuje činnost jater, žlučníku a sleziny. Od nepaměti se využívá k detoxikaci organismu, při nechutenství a trávicích obtížích. Nejlépe tělu prospívá, když si ji dopřejeme syrovou. Zevně se používá na špatně se hojící rány a vředy, přikládá se na hmyzí bodnutí.

Sběr bylin v květnu: sedmikráska chudobka (Bellis perennis)
Autor: pixabay.com Sběr bylin v květnu: sedmikráska chudobka (Bellis perennis)

5. Kontryhel obecný léčí ženy 

V květnu je čas na sběr kvetoucí olistěné natě kontryhelu obecného (Alchemilla vulgaris), luční byliny, která roste při okrajích cest a lesů, na mokrých loukách a pastvinách. Obsahuje třísloviny a hořčiny, kyselinu salicylovou, silice, organické kyseliny a hlavně fytohormony. Je to především ženská bylinka, protože podporuje léčbu gynekologických obtíží všeho druhu. Kontryhel má také protizánětlivé a močopudné účinky a je vhodný při problémech s nadměrným zadržováním vody v těle a redukci hmotnosti.

Kontryhel je vysoce ceněnou bylinkou při léčbě gynekologických obtížích všeho druhu, naopak u mužů snižuje potenci

Kontryhel je léčivá bylina, kterou ocení všechny ženy

Hluchavka bílá působí jinak na ženy, jinak na muže

Hluchavka bílá léčí jinak ženy, jinak muže. Naučte se správně sušit její květy

6. Bez černý ničí bakterie

Květy černého bezu (Sambucus nigra) se sbírají před úplným rozvinutím nebo na samém začátku kvetení, což je podle počasí v květnu až v červnu. Bezové květy obsahují mj. silice, samburigrin, rutin a třísloviny. Bez černý ničí bakterie, vyvolává pocení, má močopudné účinky a přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu. Využívá se při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce, horečkách, zlepšuje pružnost cévních stěn, je skvělým lékem při zažívacích potížích. Zevně květ můžeme použít jako přísadu do směsí určených k inhalování, proti bolestem hlavy, uší nebo zubů.

BEZ ČERNÝ: Jak vypěstovat největší léčivou bylinu a udělat bezový ocet z květů a bezinkový sirup z plodů

Jak pěstovat bez černý, největší léčivou bylinu? Udělejte si bezový ocet či bezinkový sirup

Z květů černého bezu, citrónu a cukru můžete připravit výbornou limonádu nebo sirup

Nenechte si odkvést černý bez. Smažte, sušte nebo zkuste výborný sirup

7. Bříza bělokorá zmírňuje otoky kloubů

V květnu trháme mladé, ještě lepkavé lístky břízy bělokoré (Betula pendula). Sklízejí se nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. V listech břízy jsou obsaženy mj. flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny a fytoncidně působící látky. Březové listy mají silné močopudné a detoxikační účinky, pročišťují ledviny a pomáhají při zánětech močových cest. Čisticí účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Skvěle se uplatí i při hubnutí a celulitě, pomáhá při osteoporóze.

Mohlo by vás také zajímat:

Bříza prospěje zdraví kloubů, ledvin i vlasů, pomůže s detoxem a hubnutím

Bříza podporuje zdraví ledvin, kloubů i vlasů a kůže, pomáhá s hubnutím a detoxem

Otravuje vás na zahradě urputný plevel? Tak ho snězte! Bršlice i žabinec jsou delikatesa i lék

Plevel jako zelenina i léčivka. Bršlice, žabinec a pěťour mají na jaře sílu!

Co udělat, když kvete šeřík? Třeba domácí šeříkový sirup proti stresu!

Co udělat, když kvete šeřík? Domácí šeříkový sirup proti stresu!

Mařinka je jedinečná bylinka. Objevte kouzlo mařinkového májového vína

Mařinka vonná bojuje s úzkostí a mírní křeče. Udělejte si májové mařinkové víno

Pampeliška jako bylina

PAMPELIŠKA: Zázrak, který máme přímo pod nosem. Co všechno dokáže a jak ji užívat?

Fialka: Krásné jarní květy jsou přírodní lék i skvělá pochoutka

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

 Česnáček nahradí česnek medvědí

Česnáček nahradí medvědí česnek. Má podobnou chuť i vůni a taky léčí

 

reklama

Článek je zařazen v: sběr bylin v květnu , kde a kdy sbírat byliny , kopřiva , hluchavka bílá , bez černý květ , Sedmikráska chudobka , Kontryhel , bršlice kozí noha , bříza , léčivé rostliny

reklama

Přečtěte si také