Kopřiva, kontryhel, bříza, černý bez: Byliny, které je nejlepší sbírat v květnu
Květen je jeden z nejnádhernějších měsíců v roce. Louky, parky a zahrady rozkvetly do krásy a jarní sluníčko nás láká ven. Pojďme spojit procházku májovou přírodou se sběrem bylinek, na které můžeme právě teď narazit. Představujeme sedm léčivých rostlin, které je nejlepší si nasbírat právě v květnu. Jsou to například květy černého bezu, listy břízy, oddenky a listy bršlice, olistěná nať kontryhelu, květy sedmikrásky, listy kopřivy a květy hluchavky.
Nejlepší účinky mají bylinky vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě.
Obecná pravidla sběru léčivých bylin
- Nejsme-li v rozpoznávání bylin mistři a teprve se to učíme, nejdříve začneme těmi, které bezpečně poznáme a nedají se jen tak s jinou rostlinkou zaměnit, což by mohlo mít následky minimálně nepříjemné.
- Na sběr té které byliny se vydáme v době, kdy má nejvyšší obsah účinných látek. Jejich obsah během doby vegetace kolísá, obecně ale platí, že největší léčivou sílu mají květy na začátku vykvétání, listy před a po kvetení, kořeny časně zjara nebo na podzim a plody v čase zralosti.
- Léčivé rostliny se sbírají zásadně za suchého a ještě lépe i slunečného počasí, ani ne po ránu, pokud je na rostlinách rosa, ani ne po dešti.
- Mokré byliny může velmi snadno napadnout plíseň a tím se znehodnotí.
- Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí. Bylinkám, které jsou jakkoli napadené, okousané, špinavé či okupované hmyzem, se obloukem vyhneme.
- Rozhodně byliny nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, ve frekventovaných parcích a lesoparcích, psích loukách a místech, kam chodí lidé venčit psy, na březích vodních toků, které omývá znečištěná voda, na železničních náspech a v blízkosti továren, silnic či skládek, protože rostlinky do sebe velmi snadno vstřebávají škodlivé látky z okolí.
Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí. Bylinkám, které jsou jakkoli napadené, okousané, špinavé či okupované hmyzem, se obloukem vyhneme. Zdroj: iStock
Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí. Bylinkám, které jsou jakkoli napadené, okousané, špinavé či okupované hmyzem, se obloukem vyhneme. Zdroj: iStock
1. Kopřiva dvoudomá čistí a uklidňuje
V květnu sbíráme listy nebo nať kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). Listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl, železo, hořčík a vitaminy B 2 a C, kyselinu mravenčí i octovou.
„Tradičně se kopřiva používá na pročištění, protože pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla, působí močopudně, je velmi prospěšná při revmatismu a dně. Kromě toho pozitivně působí na nervy, uklidňuje, dodává životní elán a energii. Listy kopřivy pomáhají při chorobách jater, žlučníku či ledvin, podporují činnost slinivky. Zmírňují kornatění cév a čistí krev,“ říká bylinkář Martin Kolár. Dlouhodobé užívání také regeneruje a omlazuje organismus.
2. Hluchavka bílá uleví při kašli
Květnová sklizeň se týká drobných kvítků hluchavky bílé (Lamium album), sbírají se květní koruny bez kalichů. Květ hluchavky obsahuje velké množství tříslovin, saponiny, silice, cholin, antioxidanty, vitaminy a minerální látky.
V lidovém léčitelství má široké uplatnění, doporučuje se ženám při problémech s menstruací a menopauzou, je vhodný při zánětech močového měchýře. Protože uvolňuje hleny, uleví při kašli a rýmě. Pomáhá při žaludečních i střevních potížích, tlumí křeče, zrychluje metabolismus. Hluchavka bílá má také protizánětlivé účinky.
NENECHTE SI UJÍT: Plevel jako zelenina i lék. Na jaře jezte bršlici kozí nohu, žabinec nebo pěťour
3. Bršlice kozí noha léčí dnu a revma
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je nedoceněná, ale o to účinnější léčivka. V květnu se sbírají oddenky a listy. Obsahuje především silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, vitamin C, provitamin A, z minerálů a stopových prvků hlavně železo, mangan a měď.
„Už ve středověku se využívala jako účinný lék mírnící bolesti při dně a revmatismu, neboť působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Horké kašovité obklady jsou vynikající na bolavé klouby. Listy bršlice jsou bezkonkurenční proti komářímu štípnutí – stačí jeden rozmačkat a potřít místo vpichu,“ doporučuje bylinkář.
4. Sedmikráska chudobka zlepší trávení
Květy sedmikrásky chudobky (Bellis perennis) trháme se stopkou do 2 cm Obsahují mj. hořčiny, flavonoidy, třísloviny, silice a saponiny.
Sedmikráska podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě, užívá se při nachlazení, kašli a zahlenění. Podporuje činnost jater, žlučníku a sleziny. „Od nepaměti se využívá k detoxikaci organismu, při nechutenství a trávicích obtížích. Nejlépe tělu prospívá, když si ji dopřejeme syrovou,“ říká Martin Kolár. Zevně se používá na špatně se hojící rány a vředy, přikládá se na hmyzí bodnutí.
5. Kontryhel obecný léčí ženy
V květnu je čas na sběr kvetoucí olistěné natě kontryhelu obecného (Alchemilla vulgaris), luční byliny, která roste při okrajích cest a lesů, na mokrých loukách a pastvinách. Obsahuje třísloviny a hořčiny, kyselinu salicylovou, silice, organické kyseliny a hlavně fytohormony.
Je to především ženská bylinka, protože podporuje léčbu gynekologických obtíží všeho druhu. Kontryhel má také protizánětlivé a močopudné účinky a je vhodný při problémech s nadměrným zadržováním vody v těle a při redukci hmotnosti.
INSPIRUJTE SE: Pěstujte černý bez. Z květů je skvělý bezový ocet a z plodů bezinkový sirup
6. Bez černý ničí bakterie
Květy černého bezu (Sambucus nigra) se sbírají před úplným rozvinutím nebo na samém začátku kvetení, což je podle počasí v květnu až v červnu. Bezové květy obsahují mj. silice, samburigrin, rutin a třísloviny.
„Bez černý ničí bakterie, vyvolává pocení, má močopudné účinky a přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu. Využívá se při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce, horečkách, zlepšuje pružnost cévních stěn, je skvělým lékem při zažívacích potížích,“ uvádí bylinkář. Zevně květ můžeme použít jako přísadu do směsí určených k inhalování, proti bolestem hlavy, uší nebo zubů.
7. Bříza bělokorá zmírňuje otoky kloubů
V květnu trháme mladé, ještě lepkavé lístky břízy bělokoré (Betula pendula). Sklízejí se nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. V listech břízy jsou obsaženy mj. flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny a fytoncidně působící látky.
Březové listy mají silné močopudné a detoxikační účinky, pročišťují ledviny a pomáhají při zánětech močových cest. Čisticí účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Skvěle se uplatí i při hubnutí a celulitidě, pomáhá při osteoporóze.
Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár, Léčivé rostliny (Andrew Chevallier)