reklama

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Lenka Valjentová
10. května 2020
Květen je jeden z nejnádhernějších měsíců v roce. Louky, parky a zahrady rozkvetly do krásy a jarní sluníčko nás láká ven. Pojďme spojit procházku májovou přírodou se sběrem bylinek, na které můžeme právě teď narazit. Představujeme sedm léčivých rostlin, které je nejlepší si nasbírat právě v květnu. Jsou to například květy černého bezu, listy břízy, oddenky a listy bršlice, olistěná nať kontryhelu, květy sedmikrásky, listy kopřivy a květy hluchavky. A t
reklama

Nejlepší účinky mají bylinky vlastnoručně nasbírané. Základním předpokladem sběru léčivek je jejich dobrá znalost, trhání ve správném čase a na správném místě.

6 obecných pravidel sběru léčivých bylin

  1. Nejsme-li vrozpoznávání bylin mistři a teprve se to učíme, nejdříve začneme těmi, které bezpečně poznáme a nedají se jen tak sjinou rostlinkou zaměnit, což by mohlo mít následky minimálně nepříjemné.
  2. Na sběr té které byliny se vydáme vdobě, kdy má nejvyšší obsah účinných látek. Jejich obsah během doby vegetace kolísá, obecně ale platí, že největší léčivou sílu mají květy na začátku vykvétání, listy před a po kvetení, kořeny časně zjara nebo na podzim a plody včas zralosti.
  3. Léčivé rostliny se sbírají zásadně za suchého a ještě lépe i slunečného počasí, ani ne po ránu, pokud je na rostlinách rosa, ani ne po dešti.
  4. Mokré byliny může velmi snadno napadnout plíseň a tím se znehodnotí.
  5. Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí.Bylinkám, které jsou jakkoli napadené, okousané, špinavé či okupované hmyzem, se obloukem vyhneme.
  6. Rozhodně byliny nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, vefrekventovaných parcích a lesoparcích, psích loukách a místech, kam chodí lidé venčit psy, na březích vodních toků, které omývá znečištěná voda, na železničních náspech a v blízkosti továren, silnic či skládek, protože rostlinky do sebe velmi snadno vstřebávají škodlivé látky z okolí.

1. Kopřiva dvoudomá čistí a uklidňuje

V květnu sbíráme listy nebo nať kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). Listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl, železo, hořčík a vitaminy B 2 a C, kyselinu mravenčí i octovou. Tradičně se kopřiva používá na pročištění, protože pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla, působí močopudně, je velmi prospěšná při revmatismu a dně. Kromě toho pozitivně působí na nervy, uklidňuje, dodává životní elán a energii. Listy kopřivy pomáhají při chorobách jater, žlučníku či ledvin, podporují činnost slinivky. Zmírňují kornatění cév a čistí krev. Dlouhodobé užívání také regeneruje a omlazuje organismus.

2. Hluchavka bílá uleví při kašli

Květnová sklizeň se týká drobných kvítků hluchavky bílé (Lamium album), sbírají se květní koruny bez kalichů. Květ hluchavky obsahuje velké množství tříslovin, saponiny, silice, cholin, antioxidanty, vitaminy a minerální látky a v lidovém léčitelství má široké uplatnění, doporučuje se ženámpři problémech s menstruací a menopauzou, je vhodný při zánětechmočového měchýře. Protože uvolňuje hleny, uleví při kašli a rýmě. Pomáhá přižaludečníchistřevních potížích, tlumíkřeče, zrychluje metabolismus. Hluchavka bílá má taképrotizánětlivéúčinky.

3. Bršlice kozí noha léčí dnu a revma

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je nedoceněná, ale o to účinnější léčivka. V květnu se sbírají oddenky a listy. Obsahuje především silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, vitamin C, provitamin A, z minerálů astopových prvků hlavně železo, mangan a měď. Už ve středověku se využívala jako účinný lék mírnící bolesti při dně a revmatismu, neboť působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Horké kašovité obklady jsou vynikající na bolavé klouby.Listy bršlice jsou bezkonkurenční proti komářímu štípnutí – stačí jeden rozmačkata potřít místo vpichu.

4. Sedmikráskachudobka zlepší trávení

Květy sedmikráskychudobky(Bellis perennis) trháme se stopkou do 2 cm Obsahují mj. hořčiny, flavonoidy, třísloviny, silice a saponiny. Sedmikráska podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě, užívá se při nachlazení, kašli a zahlenění. Podporuje činnost jater, žlučníku asleziny. Od nepaměti se využívá kdetoxikaci organismu, při nechutenství a trávicích obtížích. Nejlépe tělu prospívá, když si ji dopřejeme syrovou. Zevně se používá na špatně se hojící rány a vředy, přikládá se na hmyzí bodnutí.

5. Kontryhelobecný léčí ženy

V květnu je čas na sběr kvetoucí olistěné natě kontryhelu obecného (Alchemilla vulgaris), luční byliny, která roste při okrajích cest a lesů, na mokrých loukách a pastvinách. Obsahuje třísloviny a hořčiny, kyselinu salicylovou, silice, organické kyseliny a hlavně fytohormony. Je to předevšímženská bylinka, protože podporuje léčbu gynekologických obtíží všeho druhu. Kontryhel má také protizánětlivé a močopudné účinky a je vhodný při problémech s nadměrným zadržováním vody v těle a redukci hmotnosti.

6. Bez černýničí bakterie

Květyčerného bezu (Sambucus nigra) se sbírají před úplným rozvinutím nebo na samém začátku kvetení, což je podle počasí v květnu až v červnu. Bezové květy obsahují mj. silice, samburigrin, rutin a třísloviny. Bez černý ničí bakterie, vyvolává pocení, má močopudné účinky a přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu. Využívá se při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce, horečkách, zlepšuje pružnost cévních stěn, je skvělým lékem při zažívacích potížích. Zevně květ můžeme použít jako přísadu do směsí určených kinhalování, proti bolestem hlavy, uší nebo zubů.

7. Bříza bělokorá zmírňuje otoky kloubů

V květnu trháme mladé, ještě lepkavé lístky břízy bělokoré (Betula pendula). Sklízejí se nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo zvětví. V listech břízy jsou obsaženy mj. flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, organické kyseliny, saponiny a fytoncidně působící látky. Březové listy mají silné močopudné a detoxikační účinky, pročišťují ledviny apomáhají přizánětech močových cest. Čisticí účinek břízy má význam ipři kloubních onemocněních, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin azmírňuje otoky kloubů. Skvěle se uplatí i při hubnutí a celulitě, pomáhá přiosteoporóze.

Mohlo by vás také zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama