Inspirujte se minidomy: Těchto 10 nápadů se hodí i pro váš malý byt
Všichni sice toužíme po velkém krásném bytě, ten si ale může dovolit jen málokdo. Pěkné bydlení se ale dá zařídit i na malém nebo miniaturním prostoru. Inspiraci v minidomech můžete najít i pro svou garsonku.
Minidomy jsou trendem, který se šíří zejména z anglicky mluvících států. Někdo bydlením v malém řeší dluhy, jiní takovou alternativu berou jako zábavu. I když se stále jedná o módní výstřelek, můžeme se jím inspirovat a využít jeho nápady u sebe doma!
Šetřete místem
Využíváte všechny možné úložné prostory? Většina z nás si sice stěžuje na nedostatek místa, ale přitom neumíme nalézt nový úložný prostor. Využijte místo pod schody, kde se dá vytvořit zcela nová skříň, třeba na zakázku u truhláře. Minidomy musí využít každý centimetr místa. Kuchyňské náčiní se dá pověsit na stěny stejně jako část oblečení.
Objevte hybridní prostory
Už dávno neplatí, že místnost musí ohraničovat stěny. Nejčastější je propojení kuchyně s obývacím pokojem, ale v malých bytech můžete propojit i obývák s ložnicí nebo dát knihovnu do kuchyně. Hybridní prostory se objevují čím dál tím častěji. Mít jídelnu se stalo luxusem, mít obývací pokoj s jídelním koutem, ve kterém najdete knihovnu i křeslo pro čtení, se stalo trendem.
Pořiďte si palandu
Většina minidomů má patro, na kterém je postel. Takové řešení ušetří místo a mnohdy vytvoří prostor pro samostatnou místnost, třeba koupelnu nebo kuchyňský kout. V klasickém bytě můžete pod palandu umístit miniobývák. Gauč, lampička, knihovnička. Hned máte útočiště plné pohodlí.Žít s palandou zvládla i tato tříčlenná rodina, podívejte se k nim domů.
Využijte stěny, jak to jen jde
Nenechávejte stěny holé. Pokud můžete, vezměte vrtačku do ruky a vymyslete, kam umístíte poličky, skříňky, knihovny. Skvělým řešením je třeba knihovnička po obvodu dveří nebo vysoké úložné díly, které sahají až po strop.
Knihovna nemusí být složitá, hlavně aby byla praktická! Foto: pinterest.com/apartmenttherapy.com
Stůl nepotřebujete
Vypadá to jako základní kousek nábytku, ale minidomy dokazují, že je přeceňovaný. Můžete totiž namísto stolu použít kuchyňský ostrůvek, který bude zároveň sloužit jako úložný prostor. Případně se dá jíst u baru, který přiděláte ke stěně nebo pod okno (pro to se v anglicky mluvících státech vžil název breakfest bar, tedy snídaňový bar). Další možností je mít stůl, který je na jedné straně přidělaný ke stěně a dá se sklopit, takže nezabírá místo.
Vyklápěcí stůl navíc může posloužit i jako další úložný prostor! Foto: pinterest.com/trendhunter.com
Přibijte háčky a postavte věšáky
Háčky dokážou nahradit alespoň kousek skříně. Nebo skříň úplně vynechte a pořiďte si stojan na oblečení. Jsou laciné, nebude vám líto, když je vyhodíte, až se přestěhujete. Navíc skoro nic neváží a složíte si je doma za pár minut. Otevřené úložné prostory na oblečení jsou hitem a dokážou působit opravdu hezky. Pokud máte kousky, které nenosíte moc často, můžete je schovat do obalů, takže se nepoškodí a nezapráší.
Skříň není potřeba, stojan na oblečení všechno vyřeší. Foto: pinterest.com/refinery29.com
Skládací nábytek
Skládací židle nestojí moc peněz, můžete si je často natřít barvou, jaká se vám líbí, a šetří místo. Případně sáhněte po židlích, které se skládají na sebe. Potom tu je možnost rozkládací pohovky, kterou rychle proměníte na postel. Je to praktický kousek nábytku a vyrábí se v mnoha designech. Postel nenahradí, ale dočasně vám poslouží báječně a vždy se bude hodit pro návštěvy.
Skládací židle ušetří místo a mohou vypadat dobře! Foto: istock.com
Místo stěn dejte závěsy
Prostor se dá rozdělit i jinak než stěnami. Skvělým nápadem je využití závěsů v interiérech namísto příček. Toto řešení je pochopitelně použitelné jen v bytech, kde bydlí jeden člověk, případně pár, ale jistou formu soukromí závěsy i tak poskytují. Navíc vypadají skvěle a když se vám omrzí, můžete se jich snadno zbavit, nebo je nahradit novými.
Použijte světlé barvy
Asi žádný minidům není vymalovaný tmavou barvou nebo ji nepoužívá více než světlých tónů. Použijte tedy bílou, světle šedou, béžovou v kombinaci s nějakým výraznějším odstínem třeba modré nebo zelené.
Světlé barvy udělají bydlení v malém prostoru pohodovější. Foto: pinterest.com/decor8
Nebuďte nároční
Je to možná nejdůležitější bod celého článku. Měli bychom se snažit nebýt tak náročnými na bydlení. Usnadní nám to spoustu přemýšlení, vymýšlení i problémů. Mějte doma jen to, co doopravdy potřebujete. Neobklopujte se věcmi, které nevyužijete a které často způsobují nepořádek. Neznamená to, že byste měli věci vyházet, ale určitě je dobré si jednou za čas udělat „čistku“ v harampádí, které doma nashromáždíte. Nelíbila se vám nějaká knížka, kterou jste si koupili? Předejte ji dál! To samé platí o oblečení, dekoracích i nábytku.