Jak bydlí Petr Batěk: Malou garsonku si zařídil v bílé barvě, v Mikulově má penzion

Herec Petr Batěk: V době, kdy se mu narodil syn, málem nepřežil autonehodu

Herec Petr Batěk v době, kdy se mu narodil syn, málem nepřežil autonehodu a rozhodl se na jednu stranu více zvolnit, na druhou se o to více ponořil do tvorby. Vypráví o tom ve své jednoduše zařízené pražské garsonce.

Herec a básník Petr Batěk pendluje mezi Plzní, odkud pochází a kde žijí jeho děti, prací, kterou má v Praze a mikulovským penzionem. "Nejvíce času trávím a D1," odpověděl s trochu nadsázky na jednu ze třicítky otázek v pořadu Prima Pauza. Zároveň ukázal svůj pražský byt.

Už po vstupu je jasné, že má rád spíše minimalistický styl, bydlení dominuje moderní nábytek v bílé barvě, občas doplněné nějakým tím výrazným kontrastem, jako je například vínová barva některých kuchyňských skříněk.

Jelikož byt není velký, jde o garsonku, menší kuchyňský kout, do něhož se vešla i pračka, je součástí obývacího pokoje s, jak jinak, bílou pohovkou. Klasický jídelní stůl tu nehledejte, nahrazuje ho barový pult s vysokou bílou židlí.

Jde o byt spíše na přespávání, daleko více doma je v Mikulově a čas s oblibou tráví i na chatě na samotě u Plzně, kterou vlastní jeho maminka, i když zrovna na tohle místo poslední dobou nemá moc čas.

Letos padesátiletý Petr Batěk je dvakrát rozvedený a je otcem dcery Kristýny a syna Petra, s nimiž se snaží trávit dostatek času. Když se narodil Malý Péťa, měl herec ošklivou autohavárii a chvíli to vypadalo, že by ji nemusel přežít. "Tam jsem si uvědomil, že je třeba neplýtvat časem a tvořit."

Co miluje na Praze? "Procházky historickou Prahou, když je volno, hlavně na jaře nebo na podzim," přiznal se herec, který krom toho má k Praze hluboký vztah díky zdejším divadlům, na jejichž prknech hrál a hraje. K srdci mu ale čím dál přirůstá i Mikulov, už proto, že jde o vinařský kraj a on sám je velkým milovníkem vína. Má rád vína suchá, ale poslední roky přichází na chuť i sladším odrůdám. "Samozřejmě, nejde o vína doslazovaná, ale o přírodní cukr," dodal k tomu.

Najdou tam mně, moje bolesti, moje radosti

Nedávno vyšlo hudební album V mapách s deseti skladbami, které sám složil i nazpíval, na nahrávkách popových skladeb se podílely mimo jiné i zpěvačky Marcela Březinová, Jana Zenáhlíková nebo Karolína Kopáčková.

Zase tak překvapivé to není, texty k písním píše už dávno, prošel u několika kapelami a má za sebou spoustu koncertů. Ostatně, v patnácti letech začal hrát na bicích a později si přibral ještě kytaru, se kterou vystupuje dodneška.

Petr Batěk je rovněž autorem několika básnických sbírek. "Čtenáři v nich najdou mně, moje bolesti, moje emoce, moje radosti, šel jsem s kůží na trh," řekl o svých básních muž, pro nějž je nějaká tvorba, včetně té herecké, smyslem života.

Žádný Plzeňák neřekne, že je zez Plzně

"Tohle je mýtus," ohradil se herec původem ze západočeské metropole proti tomu, že by snad zdejší obyvatelé používali slovní spojení "zez Plzně", jak se o nich traduje. Podle něj je pravda, že se tu místo "shora, zdola" skutečně používá spíše "seshora, zezdola", a proto si lidé odjinud začali z místních utahovat, že jsou "zez Plzně," ale v mluvené ani psané řeči na to zkrátka nenarazíte. Jako herec v mluveném projevu nepoužívá ani některé skutečně existující místní nářečné prvky.

Pokud jde o herecké příležitosti, v poslední době se Petr Batěk objevil například jako kriminalista Josef Macek v seriálu Duch, předtím to byly například seriály Modrý kód nebo Krejzovi, před filmovou kameru se postavil mimo jiné ve filmu Jak se moří revizoři a příští rok má premiéru chystaná komedie Cirkus Maximum.

Je stálým hostem Divadla Na Fidlovačce. Spolupracoval také s Divadlem na Vinohradech, Divadlem v Mladé Boleslavi a divadlem Alfa v Plzni. Od roku 2016 hostuje v Národním divadle v inscenaci Malý princ. Hercem je i jeho mladší bratr Pavel.


Přečtěte si také