Vánoce

22. listopadu 2020 08:00

Simona Sedláčková

Udělejte si vlastnoručně zdobený vánoční papír s otisky jablek i formiček na cukroví

Cena za papír na balení vánočních dárků patří k docela vysokým položkám ve vánočním rozpočtu. Všechny ty lesklé a krásně barevné balicí papíry nás každoročně stojí nemálo peněz. Co na to jít letos chytře? Nejlepší možností by byly dárky bez obalů, abychom šetřili životní prostředí, ale tu radost a napětí při rozbalování pod stromečkem si jen málokdo dokáže odepřít. Pořiďte si nejlevnější, úplně obyčejný balicí papír a vyzdobte si ho sami!

Začněte sotisky ovoce a zeleniny

Velmi efektní vánoční razítka získáte rozpůlením obyčejného pomeranče, citronu nebo grepu. Pro lepší čitelnost motivu můžete malou lžičkou opatrně vymáčknout trochu dužiny zjednotlivých dílků citrusu, aby se zvýraznily přepážky mezi dílky, a tím pádem celý otisk.

Pak už jen potřete celou řeznou plochu citrusu barvou. Pokud se chystáte tisknout na balicí papír, použijte akrylovou barvu, na textil zase samozřejmě odpovídající barvu na textil.

Velmi pěkně budou vypadat i otisky různých listů ze stromů, ale dokonce i list zkapusty nebo zelí.

Tip na malý vánoční dárek

Použijte i rozpůlená jablka. Využít je můžete opět na balicí papír, ale klidně i na další dekorace. Otiskněte je textilní barvou na plátěný sáček, ten pak naplňte vlastnoručně připravenými křížalami z jablek, a malý dárek, například pro kamarádku nebo kolegyně do práce, bude hotový.

I na papír můžete jablíčka tisknout, a vytvořit tak například originální jmenovky.

Vytvořte si razítka zbrambor

Kdo by neznal razítka zrozpůlených brambor, která jsme všichni vyráběli už ve školce! Ale málokdo si na ně ještě po letech vzpomene. A přitom představují velmi levnou a snadno dostupnou variantu razítek, do kterých můžete vyřezávat libovolné motivy.

Pohrajte si svykrajovátky na cukroví

Další snadno dostupnou variantu razítek máte doma určitě všichni. Vkuchyni! Obyčejná vykrajovátka na cukroví použijte jako šablonu nebo je potřete barvou a otiskujte.

Z vykrajovátek na cukroví ale můžete vykouzlit i další vánoční dekorace a malá překvapení:

Využijte staré knoflíky

Knoflíky nosí štěstí, to ví každý, a proto se jejich motiv hodí i na vánoční balicí papír. Určitě jich máte doma plnou krabici. Nalepte je na korkové zátky a razítka budou připravena kpoužití.

Knoflíky se však báječně hodí i na celou řadu dalších nápadů. Můžete z nich vyrábět i malé vánoční dárečky. Inspirujte se:

Zkuste i techniku zvanou linoryt

Budete potřebovat kousky starého lina. Dnešní moderní materiály se však na tuto techniku moc nehodí. Chce to staré obyčejné lino a sadu rydel. Naštěstí oboje můžete koupit ve výtvarných potřebách, případně na internetu.


Přečtěte si také