Jak na to

7. listopadu 2020 08:00

Simona Sedláčková

Jak vyrobit lampion? Použijte obyčejný papír, PET lahve i krabice od bonbonů

Po listopadové revoluci to pár let vypadalo, že lampionové průvody upadnou v zapomnění. Bývaly oslavou Velké říjnové socialistické revoluce, která se, jak známo, udála v listopadu. Dnes však málokdo tuší, kdy se konala, a historické pozadí této události mladé lidi ve velké většině ani nezajímá. Zato papírové lampiony, které k průvodu patří, ty se jako retro trend začínají znovu objevovat.

Lampionové průvody, už zbavené politického významu, se konají většinou na začátku listopadu, velmi často je pořádají skauti a někde se znich dokonce staly průvody svatomartinské. Pokud chcete podobnou zábavu dopřát i svým dětem, stačí se začátkem listopadu podívat na internet a tam snadno zjistíte, kde se zrovna lampionový průvod koná. Letos se průvody konat nebudou, ale barevnélucerničky můžete s dětmirozvěsit po zahradě nebo jen na balkoně.

Dejte se do výroby papírového lampionu

Vzhledem ktomu, že vdnešní době světýlka vlampionech září zcela bezpečně, protože místo tradičních svíček vnich svítí LED světélka, můžete vytvořit lampion bez obav i zhořlavého materiálu. Vyrobte lampion zpapíru. Nemusíte se bát, že by lampion vzplál jako pochodeň, což se dříve stávalo docela často.

Lampion ve tvaru lucerny

Připravte si silnější čtvrtky, barevný průsvitný papír, tužku, pravítko, nůžky, ostrý řezák a lepidlo, zavírací špendlík, drátek a kleště.

Podle nákresu si můžete vytvořit hned tři rozdílně veliké lampiony. Narýsujte si na každý lampion dvě podstavy a šest bočních stran.

Jednotlivé narýsované dílky vystřihněte a ostrým řezákem vyřízněte i okénka. Ta podlepte zrubové strany barevným průsvitným papírem a celý lampion slepte lepidlem na papír.

Zavíracím špendlíkem nebo silnější jehlou propíchněte opatrně do horního dílu lampionu dírky a provlékněte jimi drátek na zavěšení. Nezapomeňte vytvořit kleštěmi očko, aby se drátek nevyvlékl.

Lampion zkrabice od mléka nebo džusu

Krabici od nápoje vypláchněte vodou a osušte. Pak ostrým řezákem vyřízněte okénka a podlepte je průsvitným papírem pomalovaným permanentním fixem. Nakonec do lampionu vložte LED čajovou svíčku nebo jiné LED světélko a krabici, tedy lampion, uzavřete kancelářskou svorkou, která bude fungovat nejen jako uzávěr, ale i jako očko na zavěšení lampionu.

Pochodeň z PETláhve

Odstřihněte dno plastové láhve, polepte ji průsvitnými papíry vbarvách plamenů a láhev nasaďte otevřeným hrdlem na větev. Láhev upevněte omotáním provázku a dovnitř pochodně vložte světelný LED řetěz.

Lampion zpapírové krabice

Zkulaté papírové krabice například od bonboniéry můžete vytvořit lampion ve tvaru měsíce. Opět vyřízněte dno a výřez podlepte průsvitným papírem.


Přečtěte si také