Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Skořápky od vajíček nevyhazujte. Tohle je 7 tipů, jak je maximálně využít

Vejce jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí po celém světě. Pokud nejste zrovna vegany, vaše běžné pečení, snídaně, hlavní jídla, ale i svačiny se bez vajec neobejdou. Kromě lékařsky ověřeného faktu, že je tato potravina přínosem mnoha tělu prospěšných vitamínů, můžeme skvěle využít i vaječnou skořápku. Podívejte se, jak na to.
Vydáno: 23.04.2019
Skořápka z vajíčka
Skořápka z vajíčka Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro většinu z vás, kteří konzumujete vejce, představuje skořápka pouhopouhý odpad, který nemá jinou funkci, než chránit samotné vajíčko. Vápenitý obal však představuje minerální doplněk pro zahradu, domácnost, a dokonce i pro vaše zdraví.

Skořápky jsou zdrojem vitamínů a mnoha prospěšných látek.
Skořápky jsou zdrojem vitamínů a mnoha prospěšných látek.
istock.com

1. Skořápka od vejce jako hnojivo

Nadrcené skořápky můžete přidat do zeminy vašim pokojovým i zahradním rostlinám. Spolu s kávovým lógrem tvoří perfektní podporu hnojiva a dodají potřebné minerály. Rostliny budou mít dostatek energie a budou tvořit perfektní parádu vašeho domova.

Rostliny vám budou vděčné za vajíčkovou podporu.
Rostliny vám budou vděčné za vajíčkovou podporu.
istock.com

2. Skořápka pomůže s připáleninami

Pomohou vám i v kuchyni. Jsou skvělým čisticím prostředkem jak na čajový, nebo kávový povlak, který se rád usazuje v hrníčcích, termoskách a na chromových částech kuchyně, tak i na připáleniny, které jdou odstranit s obtížemi. Proto je nechejte v nádobách, ve kterých netoužíte po hnědých skvrnách, přes noc s trochou vody. Ráno je umyjte a uvidíte, že budou jako nové. V případě připáleniny skořápky fungují jako přírodní drátěnka.

Skořápky vás nenechají ve štychu ani při uklízení.
Skořápky vás nenechají ve štychu ani při uklízení.
istock.com

3. Skořápku konzumujte

Skořápky od vajec obsahují užitečné látky, které jsou našemu tělu prospěšné. Najdeme v nich zinek, železo, mangan, kobalt, samozřejmě i bílkoviny, dusíkaté látky, různé uhličitany (vápenatý, hořečnatý) a také oxidy (fosforečný a křemičitý).

Po pečlivém ošetření jsou skořápky perfektním doplňkem stravy.
Po pečlivém ošetření jsou skořápky perfektním doplňkem stravy.
istock.com

Než budete vaječné skořápky konzumovat, je potřeba je správně tepelně upravit a zbavit je všech nežádoucích látek.

Jak skořápky před konzumací ošetřit?

Skořápky nejdříve vařte 10 minut ve vodě a poté je vložte na pečicí plech. Sušte je pár minut při teplotě 200 stupňů Celsia. Skořápky se takto důkladně očistí od nežádoucích látek a různých zárodků. Pražením získají potřebnou křehkost, takže je budete moci perfektně rozemlít. Namlít je můžete například mlýnkem na kávu.

Skořápky pečte pár minut, aby se zbavily všech zárodků bakterií.
Skořápky pečte pár minut, aby se zbavily všech zárodků bakterií.
istock.com

Velmi dobře se prášek doplňuje s citronovou šťávou. Denně si dopřejte půlku čajové lžičky, kterou si můžete rozdělit na 3 části během dne.

4. Skořápka jako bělicí přípravek

Pokud přidáte kousky skořápek spolu s citronem do vhodného sáčku na zapínání a přidáte k bílému prádlu, zbavíte se zapraného oblečení. Skořápky s citronem vše perfektně vybělí.

S citrónem tvoří silnou dvojku.
S citrónem tvoří silnou dvojku.
istock.com

5. Skořápky pomohou s vyrážkou

Opravdu si obyčejný vápenitý obal dokáže poradit i s podrážděnou kůží a uleví od nesnesitelného svědění. Skořápky nechejte rozpustit v jablečném octě. Bude to sice trvat pár dní, ale výsledek stojí za to. Tento roztok aplikujte na podrážděnou kůži.

6. Skořápky pomohou pleti

Tepelně ošetřené skořápky rozdrťte na prášek a přidejte jeden rozšlehaný bílek spolu s kokosovým olejem. Aplikujte na pokožku a nechejte 10 minut působit. Po této vitamínové bombě budete mít pleť jako novorozeně.

Dokonale poslouží i vaší pleti.
Dokonale poslouží i vaší pleti.
istock.com

7. Skořápka na ucpaný odpad

Umí i perfektně odstranit usazenou mastnotu a nečistoty. Skořápky nechejte ve dřezu v sítku několik dní. Postupně se budou dostávat do odpadu, kde zneškodní bakterie a mastnotu.

Přečtěte si také:

Babičky se musely obejít bez lednice a mrazáku

Citron v rýži, maso v kávě aneb bizarní triky našich prababiček

Recyklované velikonoční cedulky

Co s krabičkami od vajec? Vytvořte z nich úžasné jmenovky a cedulky na jarní dárečky

Článek je zařazen v: vajíčka , vejce , skořápky od vajec , účinky skořápek , kam se skořápkami , vajíčka benefity , mouka z vajec , Velikonoce , co s vejci , recepty z vajíček , co se skořápkou , hnojivo , pokojovky , ekologické hnojivo , zero waste , ekologické bělení prádla
Reklama