reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Skořápky od vajíček nevyhazujte. Tohle je 7 tipů, jak je maximálně využít

Skořápka z vajíčka
Autor: istock.com Skořápka z vajíčka
Vejce jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí po celém světě. Pokud nejste zrovna vegany, vaše běžné pečení, snídaně, hlavní jídla, ale i svačiny se bez vajec neobejdou. Kromě lékařsky ověřeného faktu, že je tato potravina přínosem mnoha tělu prospěšných vitamínů, můžeme skvěle využít i vaječnou skořápku. Podívejte se, jak na to.

reklama

Pro většinu z vás, kteří konzumujete vejce, představuje skořápka pouhopouhý odpad, který nemá jinou funkci, než chránit samotné vajíčko. Vápenitý obal však představuje minerální doplněk pro zahradu, domácnost, a dokonce i pro vaše zdraví.

Skořápky jsou zdrojem vitamínů a mnoha prospěšných látek.
Autor: istock.com Skořápky jsou zdrojem vitamínů a mnoha prospěšných látek.

1. Skořápka od vejce jako hnojivo

Nadrcené skořápky můžete přidat do zeminy vašim pokojovým i zahradním rostlinám. Spolu s kávovým lógrem tvoří perfektní podporu hnojiva a dodají potřebné minerály. Rostliny budou mít dostatek energie a budou tvořit perfektní parádu vašeho domova.

Rostliny vám budou vděčné za vajíčkovou podporu.
Autor: istock.com Rostliny vám budou vděčné za vajíčkovou podporu.

2. Skořápka pomůže s připáleninami

Pomohou vám i v kuchyni. Jsou skvělým čisticím prostředkem jak na čajový, nebo kávový povlak, který se rád usazuje v hrníčcích, termoskách a na chromových částech kuchyně, tak i na připáleniny, které jdou odstranit s obtížemi. Proto je nechejte v nádobách, ve kterých netoužíte po hnědých skvrnách, přes noc s trochou vody. Ráno je umyjte a uvidíte, že budou jako nové. V případě připáleniny skořápky fungují jako přírodní drátěnka.

Skořápky vás nenechají ve štychu ani při uklízení.
Autor: istock.com Skořápky vás nenechají ve štychu ani při uklízení.

3. Skořápku konzumujte

Skořápky od vajec obsahují užitečné látky, které jsou našemu tělu prospěšné. Najdeme v nich zinek, železo, mangan, kobalt, samozřejmě i bílkoviny, dusíkaté látky, různé uhličitany (vápenatý, hořečnatý) a také oxidy (fosforečný a křemičitý).

Po pečlivém ošetření jsou skořápky perfektním doplňkem stravy.
Autor: istock.com Po pečlivém ošetření jsou skořápky perfektním doplňkem stravy.

Než budete vaječné skořápky konzumovat, je potřeba je správně tepelně upravit a zbavit je všech nežádoucích látek.

Jak skořápky před konzumací ošetřit?

Skořápky nejdříve vařte 10 minut ve vodě a poté je vložte na pečicí plech. Sušte je pár minut při teplotě 200 stupňů Celsia. Skořápky se takto důkladně očistí od nežádoucích látek a různých zárodků. Pražením získají potřebnou křehkost, takže je budete moci perfektně rozemlít. Namlít je můžete například mlýnkem na kávu.

Skořápky pečte pár minut, aby se zbavily všech zárodků bakterií.
Autor: istock.com Skořápky pečte pár minut, aby se zbavily všech zárodků bakterií.

Velmi dobře se prášek doplňuje s citronovou šťávou. Denně si dopřejte půlku čajové lžičky, kterou si můžete rozdělit na 3 části během dne.

4. Skořápka jako bělicí přípravek

Pokud přidáte kousky skořápek spolu s citronem do vhodného sáčku na zapínání a přidáte k bílému prádlu, zbavíte se zapraného oblečení. Skořápky s citronem vše perfektně vybělí.

S citrónem tvoří silnou dvojku.
Autor: istock.com S citrónem tvoří silnou dvojku.

5. Skořápky pomohou s vyrážkou

Opravdu si obyčejný vápenitý obal dokáže poradit i s podrážděnou kůží a uleví od nesnesitelného svědění. Skořápky nechejte rozpustit v jablečném octě. Bude to sice trvat pár dní, ale výsledek stojí za to. Tento roztok aplikujte na podrážděnou kůži.

6. Skořápky pomohou pleti

Tepelně ošetřené skořápky rozdrťte na prášek a přidejte jeden rozšlehaný bílek spolu s kokosovým olejem. Aplikujte na pokožku a nechejte 10 minut působit. Po této vitamínové bombě budete mít pleť jako novorozeně.

Dokonale poslouží i vaší pleti.
Autor: istock.com Dokonale poslouží i vaší pleti.

7. Skořápka na ucpaný odpad

Umí i perfektně odstranit usazenou mastnotu a nečistoty. Skořápky nechejte ve dřezu v sítku několik dní. Postupně se budou dostávat do odpadu, kde zneškodní bakterie a mastnotu.

Přečtěte si také:

Babičky se musely obejít bez lednice a mrazáku

Citron v rýži, maso v kávě aneb bizarní triky našich prababiček

Recyklované velikonoční cedulky

Co s krabičkami od vajec? Vytvořte z nich úžasné jmenovky a cedulky na jarní dárečky

Článek je zařazen v: vajíčka , vejce , skořápky od vajec , účinky skořápek , kam se skořápkami , vajíčka benefity , mouka z vajec , Velikonoce , co s vejci , recepty z vajíček , co se skořápkou , hnojivo , pokojovky , ekologické hnojivo , zero waste , ekologické bělení prádla

reklama

Přečtěte si také