Zahrada

31. března 2025 12:48

Lenka Valjentová

Jiřina Bohdalová zasadila vzácný strom, který pochází z Číny

Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další vzácný a impozantní strom. Davidii listenovou nedávno zasadila jedna z nejvýraznějších českých hereček, paní Jiřina Bohdalová. Jak tuto krásnou a odolnou dřevinu pěstovat?

„Velmi si vážím všech osobností, které už se do projektu zapojily přede mnou, když budu jmenovat Madeleine Albrightovou, Václava Havla, Miloše Formana, Věru Čáslavskou nebo profesora Pafka. Je to tedy pro mě velká čest, že i já jsem mohla zasadit svůj stromek a zapojit se do projektu Kořeny osobností,“ uvedla Jiřina Bohdalová.

„Osobně mě moc těší, že se do našeho projektu zapojila paní Jiřina Bohdalová, která je legendou českého filmu,“ řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy a dodal: „Věřím, že i krásný strom davidie listenová, který je mimo jiné velmi houževnatý a odolný, stejně jako paní Bohdalová, poroste do krásy. A bude nabádat návštěvníky naší zahrady k hlubšímu zájmu o rostliny a jejich důležitost pro náš svět.“

Podívejte se, jak Jiřina Bohdalová sází v trojské botanické zahradě davidii listenovou:

Davidie listenová je elegantní a odolná dřevina

Davidie listenová (Davidia involucrata) je impozantní dřevina pocházející z Číny, konkrétně ze smíšených lesů na hranici mezi Tibetem a Čínou. Dorůstá do výšky až 20 metrů. V Evropě ale dosahuje zhruba poloviční výšky. Ve své domovině je dřevina chráněna a je na Červeném seznamu ohrožených druhů. Díky svému zvláštnímu květenství se jí říká také kapesníkový strom, služka se závojem, strom duchů nebo strom holubice.

Přečtěte si:  Každý člověk má svůj strom. Starý keltský horoskop prozradí, který je ten váš

Jak davidie vypadá

Listy jsou vejčité a po okraji výrazně pilovité. Největším lákadlem jsou originální květy, které se objevují koncem jara. „To, co tvoří estetickou hodnotu dřeviny, jsou její elegantní květy s bílou vlečkou. Samotný květ není příliš výrazný, tvoří ho kulovité žlutooranžové hlávky, surrealistického efektu dosahuje díky velkým bílým listenům,“ představuje davidii Tomáš Vencálek, kurátor dřevin v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Nenechte si ujít: Hloh, trnka nebo mahonie: Vysazujte okrasné dřeviny, které nasytí včely

Rod byl pro vědu objeven teprve na konci 19. století, do té doby se považoval za vyhynulý. Objev byl senzací a již v roce 1903 se dřevina dostala do Velké Británie. První davidie byla u nás vysazena v roce 1910 v Průhonickém parku, kde ji dodnes můžeme obdivovat.

Jedinečný kultivar

Kultivar 'Sonoma',  kterrý vysadila paní Bohdalová, je z kalifornské školky Sonoma Horticultural Nursery (SHN). Oproti původnímu druhu, který kvete až po několika desítkách let, zdobí Sonomu květy klidně již v druhém roce od naroubování. To z ní dělá naprostou raritu.

„Spojitostí mezi tímto stromem a Jiřinou Bohdalovou budiž elegance, optimismus a obdiv, který u svého publika vzbuzují. A nejen to, spojuje je i doba kvetení a narozenin, které mají ve stejný čas,“ připomněl Tomáš Vencálek.

Podmínky pěstování davidie u nás

  • Davidie potřebuje slunné nebo polostinné místo.
  • Nesnáší prudké větry.
  • Preferuje úrodnou, humusovitou a mírně vlhkou půdu.
  • Nejnebezpečnější je pro ni sucho, to déletrvající nepřežije.
  • Je dobré ji pravidelně zalévat, a to nejen během období sucha.
  • Mladé stromky jsou také citlivé na mráz, během dvou až tří let od výsadby proto vyžadují obalení netkanou textilií nebo jutou.
  • V mládí vyžaduje pravidelné seřezávání, které pomůže lepšímu vytvarování koruny.
  • Ocení hnojení kvalitním kompostem.

Zdroje: www.botanicka.cznasezahrada.com, cs.wikipedia.org, CNN Prima NEWS


Přečtěte si také