Dejte se do pěstování plnokvětých narcisů! Na jaře rozzáří zahradu nevšedními květy

Narcisy patří mezi nejoblíbenější jarní cibuloviny, které nechybějí snad v žádné zahradě. Ovšem počet vyšlechtěných kultivarů jde do desetitisíců, a tak si možná mezi nimi nemůžete vybrat. Co letos na podzim vysadit plnokvěté narcisy, které u nás zatím nejsou tak moc vidět? Prozradíme, jak narcisy správně pěstovat a jak se o ně starat. A představíme vám ty nejkrásnější kultivary.

Narcisy (Narcissus) svými výraznými květy a slunečnými svěžími barvami přinášejí do jarní zahrady spoustu radosti. A atraktivní plnokvěté nebo taky dvojité narcisy (Double Group) nabízejí radost dvojnásobnou. Nadýchané květy mají oproti běžným narcisům buď plnou trubku či korunku, nebo zmnožené okvětní plátky, které jsou rozčleněny pakorunkou, anebo mají taky obojí.

Na každém stonku je jeden nebo i více plných květů, většinou příjemně voňavých a dvoubarevných. Květy jsou žluté, ale také krémové a bílé v kombinaci s oranžovou, losovou či červenou barvou.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Narcis bílý milovaly naše babičky. Nejvoňavější ze všech narcisů kvete až dva týdny

Narcisy plnokvěté vyniknou samostatně i ve skupinových výsadbách například s tulipány, modřenci a hyacinty. Jsou vhodné i na pěstování v nádobách, některé také k rychlení (zejména kultivar ‚Bridal Crown‘). Průměrná výška se pohybuje od 20 do 50 cm. Jsou ideální k řezu.

Plnokvěté narcisy vás svými nevšedními rozčepýřenými květy budou těšit už zhruba od začátku dubna až do května.

Jak narcisy sázet

 • Cibule vysazujeme na slunné až polostinné dobře chráněné stanoviště. Větrné nebo vlhké počasí může způsobit zlomení stonků.
 • Preferují lehčí až středně těžké, dobře propustné půdy bohaté na živiny s neutrální půdní reakcí, mírně vlhké. Pokud máme na záhonu půdu těžkou, tak ji zlehčíme trochou písku.
 • Před výsadbou cibulek narcisů zeminu zkypříme, odstraníme plevel a obohatíme prosetým zralým kompostem.
 • Na dno výsadbové jamky umístěte vrstvu štěrku a na ni písek smíchaný se zeminou.
 • Narcisy můžeme zasadit po tulipánech, nikdy ale naopak. Nedáváme je na záhon po rajčatech, česneku, cibuli a bramborách.
 • Cibulky plnokvětých narcisů vysazujeme od září do konce října, aby cibulky na podzim dobře zakořenily, ale nezačaly růst. Při teplotách vyšších než 13 °C navíc roste riziko, že je napadne plíseň.
 • Narcisy vysazujeme poměrně hluboko, podle velikosti cibulí až 15 cm. V těžších půdách můžeme vysazovat poněkud mělčeji, ale nikdy ne méně než 10 cm.
 • Zdravé cibule plnokvětých narcisů vysazujeme 8–   10 cm od sebe.
 • Po výsadbě potřebují narcisy dostatek vláhy, aby dobře zakořenily. Nejlepší je vydatná zálivka po výsadbě. Je-li suchý a teplý podzim, musíme ji později opakovat. Nikdy narcisy nezaléváme denně.
 • Na zimu cibule chráníme zhruba 10cm vrstvou mulče. Na přikrytí je vhodná sláma, chvojí, rašelina a drcená borka. Na jaře přikrývku musíme včas odklidit, aby rostliny mohly růst a kvést.

Jak narcisy pěstovat

Narcisy nejsou na pěstování příliš náročné a na jednom místě je můžeme nechat více let. Narcisy jsou naturalizované cibuloviny. To znamená, že se jejich počet bude každoročně zvyšovat.

 • Narcisy na jaře začínají růst poměrně brzo, ihned jak rozmrzne půda. V té době je můžeme přihnojit dávkou dusíkatého hnojiva.
 • Do vázy řežeme zavřené květy, nejlépe když se začne uvolňovat blanitý toulec.
 • Odkvetlé květy nenecháváme na stonku, hned za semeníkem je odstřihneme, aby nespotřebovávaly energii na tvorbu semen. Listy bychom však neměli odstraňovat, protože z nich cibule získává živiny pro příští rok.
 • Nejpozději po třech až čtyřech letech pěstování na jednom stanovišti je nutné změnit místo pěstování!

Nejkrásnější kultivary plnokvětých narcisů

Abba: narcis s bílými okvětními plátky, které jsou při bázi nažloutlé, uprostřed má žluté, oranžové až načervenalé vybarvení, velmi příjemně voní.

Bridal Crown: na jednom stonku přináší více menších květů krémové bělavé barvy s oranžovožlutým středem, mění barvu během kvetení, sladce voňavý narcis vhodný k rychlení.

Cheerfulness: vícekvětý (nese většinou 3 až 4 květy na jednom stonku.) plnokvětý narcis má smetanově bílé květy se žloutkově žlutým středem, skvělý k řezu.

Dick Wilden:  kultivar se zářivě žlutými, plnými květy, které krásně voní, okvětní plátky jsou světle citronově žluté, střed je tmavěji zlatožlutý.

Double Fashion: velký květ (v průměru okolo 10 cm) tohoto kultivaru má krémově žluté okvětí a sytě oranžově červený střed.

Golden Ducat: celožlutý jednobarevný, poměrně pravidelně plnokvětý kultivar, okvětní lístky jsou lehce špičaté, vykvétá brzy na jaře, vhodný k rychlení.

Ice King: jeden z nejoblíbenějších kultivarů plnokvětého narcisu se střapatým, citronově žlutým středem a bílým okvětím.

Replete: elegantní kultivar s narůžovělým či meruňkovým středem na sněhobílém podkladu, dlouho vydrží na záhonu i ve váze, krásně voní.

Rip van Winkle: plnokvětý střapatý kultivar se žlutými okvětními lístky a tmavožlutým středem, dorůstá do výšky 20 cm, kvete od března do května.

Tahiti: atraktivní květ má sytě žluté okvětí se zlatě žlutou a rumělkově červenou, lehce načechranou pakorunku, příjemně voní, ideální k řezu, dorůstá do výšky až 50 cm.

Yellow Cheerfulness: sladce vonící kultivar září žlutými květy, které jsou ve středu lemované oranžově, kvete od března do dubna, vhodný k rychlení.

Zdroje: kvetinovecibulky.info, narcisy.czcs.wikipedia.org

Sdílejte článek
Štítky květ jaro zahrada cibule tulipán návod podzim záhon narcisy (Narcissus) kultivar stonek narcis narcis bílý narcis plnokvětý narcis pěstování narcis kultivary

Přečtěte si také