Jak na to

4. ledna 2019 13:09

maku-la@seznam.cz

Vyzdobte v zimě krmelce pro hladovou lesní zvěř. Co však nikdy nesmí sníst?

Vymýšlíte, co si počít s dětmi v zimních měsících? Máme pro vás tip, jak strávit celý den venku a navíc udělat něco pro zvěř. Ozdobte jim les dobrotami. Dejte si však pozor na některé pokrmy, které sníst nikdy nesmí.

Pokud rádi trávíte volný čas vpřírodě, vydejte za dobrodružstvím do blízkého lesa, kde můžete připravit zimní hostinu pro místní obyvatele. Máme tím samozřejmě na mysli lesní zvěř, která bude velmi vděčná za každý pamlsek, který jim vlese zanecháte.

Jak, kde a komu ozdobit les?

Na zdobení je lepší vyhlédnout si nízký jehličnatý strom, aby zvěř na dobroty dosáhla. Využít se mohou i již připravené krmelce a zásypy, kam jsou zvířata zvyklá chodit. Nesmíme zapomínat i na drobnou zvěř, tedy zajíce, koroptve, pěvce a podobně. Každý má rád něco jiného, proto je dobré přinést více druhů pamlsků. Pokud je to jen trochu možné, měli bychom se předem domluvit sněkým, kdo má les a zvířata na starosti. Velmi jednoduše se člověk splete vtom, co zvířata smí jíst a co ne. Je lepší, když má někdo zkušený přehled o tom, co zvířatům dáváme.

Co lesní zvířata mohou jíst?

Obecně platí, že zvířata milují ořechy, žaludy, bukvice, šišky, kaštany, všechny možné druhy semínek, klasy, kukuřice, jeřabiny, mrkev nebo třeba krmnou řepu. Celý rok pak zvířata potřebují sůl.

Ptáčci ocení obalenou šišku zrním nebo nakrájené jablko. Lněná dodají zvířatům potřebné zdravé tuky. Je dobrým nápadem vytvořit lesní krmítko. Pro srstnatou zvěř zase můžeme navíc přidat celer nebo kedluben.

Co zvířata nesmí jíst?

Nesprávný způsob dokrmení lesní zvěře může způsobit nejen vážně ublížit samotné zvěři, ale i devastaci lesních porostů.

Velmi problematické je pečivo. Zvířatům může způsobit poruchy trávení, průjmy, a dokonce i smrt. Vlese bychom ani neměli odhazovat nedojedenou svačinu. Městské kachny a labutě by pečivo také neměly dostávat. Je to velmi častá chyba. Dále se vyvarujte pomerančům a ananasům. Tyto pokrmy jsou určeny lidem, nikoliv lesní zvěři.


Přečtěte si také