Jak na Vánoce nevyhořet: Svíčky a prskavky mějte pod kontrolou. Víte, jak dát první pomoc?
Nejčastější příčinou domácích nehod je otevřený oheň. Typické vánoční požáry jsou způsobeny neopatrnou manipulací se svíčkami a prskavkami. Poradíme, jak nebezpečnému požáru na Vánoce předcházet nebo jak poskytnout první pomoc při popáleninách.
Svíčky a prskavky přinášejí kromě kouzelné vánoční atmosféry také riziko úrazu či požáru. Oheň dokáže napáchat zásadní škody na zdraví i na majetku. Aby se sváteční hřejivé teplo nezměnilo v nemilý zážitek, je nutné i při vánočním odpočinku myslet na bezpečnost. Jak zajistit maximální bezpečnost a co dělat, když už naneštěstí k popáleninám dojde?
Nebezpečné prskavky
Mnozí si Vánoce nedovedou představit bez prskavek. Po jejich zapálení stoupá plamen pomalu vzhůru a vytváří světelné efekty v rozptylu několika centimetrů okolo. Jedná se o otevřený oheň, a tak vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku.
- Prskavky rozhodně nepatří do rukou malých dětí! Jednak se mohou popálit, jednak prskavky obsahují toxické příměsi, které po požití mohou u dětí způsobit závažnou otravu s ohrožením života.
PŘEČTĚTE SI: Objevte pozitivní účinky kadidla na duši i tělo. Vykuřování má sílu zejména v době vánoční
Jak zacházet s prskavkami
Zásadně „neprskejte“ nad hořlavými podložkami jako jsou čalouněný nábytek, koberce, ubrusy apod. Zásadně nezavěšujte prskavky na vánoční stromeček s již suchým jehličím!
Odlétající jiskry mohou popálit pokožku, způsobit škodu propálením oblečení a nábytku, od zapálené prskavky už vznikl nejeden požár.
Prskavka způsobila požár vánočního stromku:
Svíčky jsou otevřený oheň
Je třeba vědět, že svíčky hoří teplotou až několik set stupňů Celsia, a proto je důležité při manipulaci s nimi být obezřetní a dbát na bezpečnost.
Téměř jako návnada požáru působí svíce na adventním věnci a dalších vánočních dekoracích. Pamatujte si, že bez ochranných podložek v žádném případě svíčky nezapalujte! Riziko, že taková vánoční dekorace vzplane, je opravdu velké, a každoročně dochází z tohoto důvodu k požárům.
NENECHTE SI UJÍT: Zapalování svíček doma může ohrozit zdraví. Který vosk je škodlivý?
Tipy, jak zacházet se svíčkami
- Svíčky musejí být pevně umístěny na dostatečně velké nehořlavé podložce, bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem.
- Důležitá je také stabilita, jinak hrozí, že se uvolní a převrhnou. Dbejte na to, aby byly svíčky vždy umístěny kolmo k povrchu, kvůli rovnoměrnému hoření. Na to nezapomínejte, pokud máte svíčky na stromečku.
- Mezi jednotlivými svíčkami udržujte dostatečné mezery - minimálně na 2 - 3 prsty, přílišná blízkost by totiž mohla vést k měknutí nebo rozpouštění svíček.
- V blízkosti plamene svíčky nesmí být žádné hořlavé materiály.
- Rozhodně svíce nestavte do průvanu k oknům, blízko záclon a závěsů, k sedacím soupravám a jiným textiliím, na poličky nebo na skříně. Nečekaný průvan může způsobit vznícení okolního materiálu nebo odlet jisker.
- Pokud svíčky zapálíte, neopouštějte byt či dům, dokud úplně nedohoří nebo je bezpečně nezhasnete.
- Zapalujte je jen tehdy, pokud budou moci hořet delší dobu (alespoň tak, aby se pod knotem vytvořil tekutý vosk). Časté zapalování a zhasínání vede k poničení a následné nefunkčnosti knotu.
- Dbejte také na to, aby se do zásobárny roztátého vosku nedostaly nečistoty.
- Svíčku zhasínejte namočením knotu do vosku – nasaje se jím a zůstane plně funkční.
První pomoc při popáleninách
- Prvním a zásadním krokem je zabránit dalšímu působení tepla. To znamená uhasit hořící oděv například mokrou nehořlavou dekou.
- Popálené místo je potřeba chladit studenou vodou, ale pouze pokud je rozsah popáleniny do 5 % povrchu těla.
- Jak poznat rozsah popáleniny: Velikost dlaně popáleného odpovídá přibližně 1 % povrchu těla.
- Doba chlazení by se měla pohybovat maximálně okolo 10 minut, aby nedošlo k podchlazení.
- U malých dětí se nikdy nechladí trup.
- Spálený oděv, který je přiškvařený ke kůži, nikdy sami nesundávejte.
- Popálené místo se doporučuje překrýt sterilním materiálem nebo čistou látkou.
- Až do příjezdu záchranné služby kontrolujte vědomí a dech popálené osoby.
INSPIRUJTE SE: Jak ošetřit popáleniny
Kdy volat 155?
Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS - tel. číslo 155) volejte v případě, že je postižené místo větší než dvě dlaně popáleného, pokud se jedná o hlubokou nebo závažnou popáleninu a pokud je zasaženou osobou dítě. Na záchranáře se můžete samozřejmě obracet i tehdy, když si nejste jisti rozsahem nebo závažností popáleniny a postupem při první pomoci.
Zdroj: hzscr.cz, zachranny-kruh.cz