Levná domácí hnojiva z brambor, droždí a mléka ocení rostliny v zahradě i na balkoně
Za bohatou úrodou zeleniny a ovoce i krásně rozkvetlými květinami na zahradě a balkoně nebo krásnými pokojovkami stojí nejen každodenní péče, ale i jejich správná výživa. Nemusíme ale utrácet peníze za chemická hnojiva, můžeme si je zkusit vyrobit z toho, co máme většinou běžně doma: z droždí, brambor a mléka.
Zelenina, ovoce i květiny potřebují k správnému růstu vyvážený přísun živin. Když ho nedostanou, slábnou, žloutnou, přestávají kvést a plodit, jsou náchylnější k chorobám a častěji je napadají škůdci. Všechny rostliny, užitkové i okrasné, potřebují základní živiny, a proto je musíme hnojit a dodat jim je.
Zelenina, ovoce a květiny potřebují k správnému růstu vyvážený přísun živin. Když ho nedostanou, slábnou, žloutnou, přestávají kvést a plodit, jsou náchylnější k chorobám a častěji je napadají škůdci. Zdroj: iStock
8 základních živin, důležitých pro rostliny
- Draslík reguluje vodní bilanci, zpevňuje rostlinnou tkáň, zlepšuje skladovatelnost plodů. Nedostatek způsobuje zakrslý růst či zasychání listů.
- Dusík podporuje růst listů a tvorbu buněk. Jeho nedostatek se projevuje pomalým růstem, malými plody nebo žloutnutím listů.
- Fosfor posiluje tvorbu květů a semen, podporuje tvorbu kořenů. Nedostatek způsobuje opoždění kvetení.
- Hořčík reguluje vodní bilanci a tvorbu chlorofylu. Při nedostatku žloutnou listy a rostliny špatně rostou.
- Mangan je důležitý pro látkovou výměnu rostlin. Nedostatek způsobuje zakrslý růst.
- Síra je nepostradatelný stavební kámen rostlinné tkáně.
- Vápník zpevňuje rostlinnou tkáň, zlepšuje strukturu půdy. Při nedostatku klesá pH v půdě, rostlina tak nedokáže mnoho živin využít.
- Železo je důležité pro látkovou výměnu rostlin. Jeho nedostatek se projevuje žloutnutím listů a zakrňováním pupenů.
Co se dá použít jako hnojivo
Droždí
Droždí obsahuje vitaminy skupiny B, enzymy, stopové prvky a minerální látky, jako jsou chrom, železo a měď, esenciální kyseliny a minerální soli. Tenhle koktejl dokáže zvláště s pokojovými a balkonovými rostlinami opravdové zázraky.
Droždí jako hnojivo stimuluje a urychluje růst a rostliny budou silnější, zdravější a mnohem více pokvetou. Rozhodně se vyplatí, když přihnojíme drožďovou zálivkou muškáty, ale taky okurky, cukety, dýně a rajčata. Kromě toho, že zajistí lepší úrodu, zároveň rostliny ochrání před škůdci a nemocemi.
Hnojivo z droždí na pokojové rostliny
Ingredience
- 1 kostka droždí (42 g)
- 1 l teplé vody
Postup
Droždí (může být i po datu spotřeby) rozdrobíme do teplé vody, promícháme a necháme vychladnout.
Použití
Přidáme k zálivce pokojových rostlin v poměru 1 díl hnojiva na 4 díly odstáté vody. Stačí jednou za jeden až dva týdny.
Hnojivo z droždí na muškáty
Ingredience
- 1 kostka droždí
- 1 l studené vody
Postup
Droždí rozdrobíme do studené vody a necháme stát 24 až 48 hodin. Občas promícháme.
Použití
Před použitím zředíme v poměru 1 díl hnojiva na 3 díly vody. Takto připraveným hnojivem zalijeme muškáty a ostatní balkonovky zhruba jednou za týden.
Hnojivo z droždí na rajčata a okurky
Ingredience
- 2,5 litru vody
- 7 g sušeného droždí
- 7 lžiček cukru
Postup
Do vlažné vody (max. 30 stupňů Celsia ) nasypeme droždí a cukr. Dobře promícháme a necháme odstát asi 8 hodin, ideálně přes noc. Po odstátí znovu dobře promícháme. Neskladujeme.
Použití
Zředíme v poměru 1 : 1 a zaléváme. Část hnojiva dáme do láhve s postřikovačem a aplikujeme také na listy jako ochranu před chorobami.
Brambory
Brambory jsou plné škrobů, které se rozkládají na jednoduché cukry, obsahují také vitamin C, vitaminy skupiny B, draslík, hořčík, vápník, železo, slupky obsahují hodně draslíku, který dnes potřebuje většina rostlin.
Oblíbeným hnojivem je nesolená voda z brambor vařených ve slupce, ale bramborové hnojivo se dá udělat kdykoli. Kromě pokojových květin můžeme tuhle výživu dopřát i bylinkám a zelenině, pokud je pěstujeme doma v truhlíku či květináči.
Samozřejmě lze hnojivo z brambor použít i na zahradě, vděčné budou zejména jahody, maliny, rybíz a angrešt.
Hnojivo z bramborových slupek na květiny
Ingredience
- silnější slupky z 2–3 brambor (podle velikosti)
- 500 ml vody
Postup
Slupky zalijeme vodou a pomalu přivedeme k varu, sejmeme a necháme ještě asi 15 minut vyluhovat. Pak scedíme a necháme vychladnout.
Použití
Kvetoucím květinám dopřejeme bramborové hnojení dvakrát až třikrát za měsíc. Do každého květináče stačí 1–2 lžíce.
Hnojivo z bramborových slupek na ovoce
Ingredience
- slupky z 8–10 brambor (podle velikosti)
- 2 l vody
Postup
Slupky zalijeme studenou vodou a necháme 24–36 hodin namočené při pokojové teplotě. Scedíme.
Použití
Bramborovým hnojivem zaléváme drobné ovoce ke kořenům jednou za týden.
Mléko
Mléko obsahuje mimo jiné cukr, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, molybden, zinek, selen, sodík, jód, vitaminy A, C, D, E, K, kyselinu listovou a pantotenovou.
Mléko dokáže posílit zejména rajčata, papriky, cukety, okurky, dýně, patizony, zelí, brokolici, kedlubny i listovou zeleninu, a přispívá tak k vyšší a hlavně zdravější úrodě.
Hnojivo z mléka na zeleninu
Ingredience
- 500 ml čerstvého kravského mléka
- 5 litrů vody
Postup
Vodu smícháme s mlékem a hned můžeme zalévat.
Použití
Zeleninu na záhonech zaléváme pravidelně jednou za týden.
Mléko proti plísni
Mléko působí i jako přirozená dezinfekce, a proto je dobrým pomocníkem v boji s plísněmi. Zředěné mléko v poměru 1 : 2 s vodou dokáže plíseň nejen zastavit, ale působí také jako prevence. Na rostliny aplikujeme minimálně jednou za týden.
Zdroje: napady-navody.cz, pestujme.cz, casprobydleni.cz, cs.wikipedia.org