Jak správně používat zahradní kolečko, dnes ví málokdo. Nejčastější chybou je táhnutí do kopce
Zahradní kolečko je na každé pořádné zahradě téměř povinným vybavením. Dokáže totiž usnadnit leckterou práci a převézt obrovské množství libovolného materiálu za cenu výrazně menšího fyzického vypětí. Ovšem jen za předpokladu, že víte, jak jej správně uchopit a vézt. Což už dnes, popravdě řečeno, zpravidla vědí jen na vesnici. Nezkušení majitelé koleček naproti tomu často končí s bolavými zády.
Pokud při použití zahradního kolečka funíte, nadáváte, bolí vás v zádech a máte pocit, že odnosit převážené věci ručně by bylo snazší, zřejmě něco děláte špatně. Problém může samozřejmě být i v samotném kolečku, ale mnohem častěji za to může fakt, že lidé s ním neumí správně zacházet, a tak si z pomocníka udělají mučící nástroj pro záda.
Jak vybrat zahradní kolečko
První otázkou by mělo být, k čemu konkrétně vlastně zahradní kolečko chcete používat, nebo používáte. Převážíte-li jen kompost a jiné lehčí materiály, je nesmysl, abyste kvůli tomu nutně měli stavební kolečko. Zejména na lehčí věci dnes rozhodně stojí za zvážení i pořízení plastového zahradního kolečka, jehož nižší váhu vaše pohybová soustava nepochybně ocení.
Plastová korba vás nikdy nepotrápí korozí a rozhodně bude levnější i snazší na používání než korba z plechu (čím větší objem, tím více rozdíl ve váze pocítíte). Na druhou stranu nejde o materiál, který by bez problémů zvládal těžší náklad nebo každodenní intenzivní používání. Naproti tomu plechová korba vydrží nesrovnatelně vyšší zátěž a můžete ji bez obav prohánět den co den od rána do večera, přičemž jedinou údržbou bude ohlídání případné koroze.
Relativně moderní alternativou, kterou ocení zejména senioři, je pak zahradní kolečko s elektromotorem, jehož princip fungování je podobný třeba dnes populárním elektrokolům. Jinými slovy, pro převážení nákladů v takovém kolečku budete potřebovat výrazně méně vlastní síly. V klíčových momentech, jako je třeba jízda do kopečka, vás totiž motor podrží. Motorové kolečko tak může být i perfektním dárkem pro babičku či dědečka, aby jim práce na zahradě i na stará kolena stále odsýpala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nikol Leitgeb se pochlubila prostorným zahradním domkem, který si zamilují i děti
Největší chyba při práci s kolečkem
A když už jsme u kopečků, právě jízda do nebo z kopce patří k činnostem, při nichž většina lidí dělá s kolečky velké chyby, za něž pak platí nutností namazat si večer bolavá záda. Když tedy pomineme úplný základ – tedy schopnost vézt kolečko i po rovině tak, abyste náklad po cestě nevyklopili na neplánovaném místě – lze zahradní kolečko i s nákladem dostat nejen do svahu, ale třeba i do schodů. Jen musíte vědět, jak na to.
K tomu vám může dopomoci už jen pohled na stavbu zahradního kolečka, které má vzadu standardně dvě kovové nohy pro postavení a vpředu zase kovovou obroučku před samotným kolem. Při cestě do schodů s těžkým nákladem vám právě obroučka bude dělat zásadní problém – kolečko nesmíte příliš moc naklonit dopředu, aby se vám obroučka nezarazila do schodu a třeba jej nepoškodila.
Navíc vám kolečko může na vyšším schodu za obroučku uvíznout ve vzduchu, takže pro jeho zdolání budete potřebovat ještě více fyzické námahy. Na stejné problémy můžete narazit i při cestě ze schodů, kdy o ně není větší problém zavadit obroučkou nebo i nožkami, což zpravidla vyústí ve vysypání minimálně části nákladu.
NENECHTE SI UJÍT: Jak zpracovat třešně: Vyzkoušejte třešňový sirup s levandulí nebo džem s jahodami
Potřebujete-li tedy zdolat se zahradním kolečkem schody, žádné speciální techniky nevymýšlejte a použijte na schody dřevěnou fošnu (desku), po níž s kolečkem vyjedete i sjedete nesrovnatelně snadněji. Jen opět pozor na rovnováhu a rychlost, abyste neskončili pod schody s vysypaným nákladem, nebo ještě hůř – kolečko nesjelo z desky, nezaseklo se o schody a vy přes něj nepřepadli dopředu, což zavání něčím mnohem horším než jen bolavými zády.
Druhou „kritickou“ situací při používání zahradního kolečka je tlačení do svahu, případně sjezd z něj s plně naloženou korbou. I zde platí několik snadných pouček, které dnes stále na vsi zná každý kluk i holka, ale začínajícím zahrádkářům u novostaveb o nich zpravidla nikdo neřekne. Předně, do kopce kolečko vždy tlačte před sebou, nikdo se ho nepokoušejte tahat za sebou. Vaše záda vám poděkují.
U sjezdu dolů platí něco podobného jako u schodů – největší pozor si dávejte na rovnováhu a rychlost. Plně naložená korba se totiž i z mírného svahu velmi ochotně rozjede tak, že už ji nezastavíte a skončíte v lepším případě jen s vysypaným nákladem. Hlavním úkolem při sjezdu s naloženým kolečkem je tak paradoxně nikoliv tlačení dopředu, ale spíš táhnutí zpět k sobě, čímž jej můžete bezpečně brzdit a regulovat jeho tendenci rozjet se na nekontrolovatelnou rychlost.