Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Postavte si do zahrady domek pro hmyz. Zajistí dostatek opylovačů pro rostliny

Domky pro hmyz, tzv. hmyzí hotely, se před pár lety staly součástí veřejných parků i soukromých zahrad. Že ho na své zahradě ještě nemáte? Pokusíme se vás přesvědčit, proč uděláte nejlépe, když si podobný domek nebo jen malou budku pořídíte. Anebo nejlépe – vyrobíte sami!
Vydáno: 02.04.2020
Domek pro hmyz
Autor: Pinterest.com Domek pro hmyz

Domečky pro hmyz patří do každé moderní zahrady

Proč zrovna do moderní zahrady? Tak si ji představte… Perfektní, rovný trávník, pěkně upravené záhonky, žádné hromady klestí a nepořádek v koutě, jen sterilní dokonalost. Lidem se to možná líbí, ale ke každé zahradě patří i hmyz, jak škodlivý, tak především ten užitečný. A kromě toho, pěkný hmyzí domeček každé zahradě sluší, a zdaleka nejen té moderní!

12 nejkrásnějších letniček, které přilákají včely na vaši zahradu

12 nejkrásnějších letniček, které přilákají včely na vaši zahradu: Bez opylovačů se bohaté úrody ovoce nedočkáte

Čmeláci: Neútoční dobráci, kteří pomáhají včelkám s opylováním květů za každého počasí

Jak přilákat čmeláky na zahradu? Postavte jim čmelíny, budou za to opylovat vaše květy a stromy

Proč umístit na zahradu domeček pro hmyz

Pro vše, co už bylo zmíněno. Potřebujeme podpořit opylovače, včelky samotářky a čmeláky, kteří zajistí bohatou úrodu na naší zahrádce. Také slunéčka sedmitečná se v nich ráda zabydlují, ta potřebujeme především k tomu, aby nám pomohla v boji s mšicemi a sviluškami. Je důležité, aby měl hmyz kam naklást svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, a nakonec se vyvine dospělý jedinec. Tak co, pořídíte si nějaký pěkný hmyzí domeček pro svou zahradu? Možná namítnete, po prohlídce internetové nabídky, že to není žádná levná záležitost, ale ubytovnu pro hmyzáky si dokážete hravě postavit sami. Máme pro vás pár nápadů.

Domek pro hmyz uprostřed rozkvetlé zahrady
Autor: istockphoto.com Domek pro hmyz uprostřed rozkvetlé zahrady

Malý nebo velký

Hmyzí domky mohou mít různé podoby. Mohou mít velikost celkem malých krabiček nebo mohou dosahovat úctyhodných rozměrů hmyzího sídliště. Je jen na vás, co se vám bude líbit. Možná začnete s malým domkem a časem docílíte celé kolonie. A nebudete zdaleka první, koho pozorování zabydlujícího se hmyzu začalo bavit. Důležité je, aby domky byly vyrobeny z různorodých materiálů.

Čím vyplnit domek pro hmyz
Autor: istockphoto.com Čím vyplnit domek pro hmyz

Základ mohou tvořit různé dřevěné konstrukce, staré kmeny poražených stromů nebo jen menší polínka, a dokonce postačí i staré plechovky.

Domek pro hmyz a pítko v jednom
Autor: istockphoto.com Domek pro hmyz a pítko v jednom

Skvělý je také klasický stavební materiál. Různé staré cihly, tvárnice či tašky na střechu najdete i na skládkách se starou sutí.

Domek pro hmyz
Autor: Pinterest.com Domek pro hmyz

Pokud máte pocit, že by vám stavba hmyzího domku zabrala moc času nebo nevěříte šikovnosti svých rukou, zkuste na to jít od lesa. Nebo z lesa… Z lesa si nanoste hromadu šišek a využijte je jako mulče pod stromy i keře. I tady by se mohlo hmyzu líbit.

Šišky jako mulč i domek pro hmyz
Autor: Pinterest.com Šišky jako mulč i domek pro hmyz

Čím hotel zaplnit

Výplň domečků vytvoříte ze stébel rákosu, provrtaných bezových větviček a polínek, můžete přidat i seno nebo surovou vlnu. Čím pestřejší budou mít naši podnájemníci výběr, tím lépe. Myslete také na to, aby dutinky byly dost hluboké.

Domek pro hmyz
Autor: Pinterest.com Domek pro hmyz

Kam umístit domek

Domeček nám bude zahradu zdobit celoročně, přece jen je to místo, kde budou hmyzí návštěvníci přezimovat. Umístěte ho nejlépe na jižní stranu s dostatkem slunečního světla. Je také dobré, myslet na mírné zastřešení domku, aby do něho příliš nepršelo.

Paráda i užitek

Některé hmyzí domky možná ani jako žádný užitečné věci nevypadají. Podobná výtvarná díla mohou zdobit i stěny našich domů.

Domek pro hmyz
Autor: Pinterest.com Domek pro hmyz

A nakonec jedna dobrá zpráva. Domky jsou bezúdržbové a na rozdíl od ptačích budek není nutné je nijak čistit.

Článek je zařazen v: hotel pro hmyz , domek pro hmyz , včela samotářka , užitečný , hmyz , do zahrady , jak postavit

reklama