Užitečný hmyz na zahradě

18. dubna 2024 08:08

redakce Prima Living

Hmyzí hotel patří do každé moderní zahrady. Jak udělat domek pro užitečný hmyz

Domky pro hmyz, tzv. hmyzí hotely, se v poslední době staly součástí veřejných parků i soukromých zahrad. Že ho na své zahradě ještě nemáte? Pokusíme se vás přesvědčit, proč uděláte nejlépe, když si podobný domek nebo jen malou budku pořídíte. Anebo nejlépe – sami vyrobíte.

Proč patří hmyzí hotel zrovna do moderní zahrady? Tak si ji představte… Perfektní, rovný trávník, pěkně upravené záhonky, žádné hromady klestí a nepořádek v koutě, jen sterilní dokonalost. Lidem se to možná líbí, ale ke každé zahradě patří i hmyz, jak škodlivý, tak především ten užitečný. A kromě toho, pěkný hmyzí domeček každé zahradě sluší!

K čemu slouží hmyzí hotel

Proč mít na zahradě domek pro hmyz? Pro vše, co už bylo zmíněno. Potřebujeme podpořit opylovače, včelky samotářky a čmeláky, kteří zajistí bohatou úrodu na naší zahrádce. Také slunéčka sedmitečná se v nich ráda zabydlují, ta potřebujeme především k tomu, aby nám pomohla v boji s mšicemi a sviluškami. Je důležité, aby měl hmyz kam naklást svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, a nakonec se vyvine dospělý jedinec.

NENECHTE SI UJÍT: Drvodělka, obří včela samotářka, je neškodná a užitečná. Vaší zahradě prospěje

Postavit hmyzí hotel zvládne každý

Tak co, pořídíte si nějaký pěkný hmyzí domeček pro svou zahradu? Možná namítnete, po prohlídce internetové nabídky, že to není žádná levná záležitost, ale ubytovnu pro hmyzáky si dokážete hravě postavit sami. Máme pro vás pár nápadů.

Malý domek i celé sídliště

Hmyzí domky mají různé podoby. Mohou mít velikost celkem malých krabiček nebo mohou dosahovat úctyhodných rozměrů hmyzího sídliště. Je jen na vás, co se vám bude líbit. Možná začnete s malým domkem a časem docílíte celé kolonie. A nebudete zdaleka první, koho pozorování zabydlujícího se hmyzu začalo bavit.

Různorodé materiály

Důležité je, aby domky byly vyrobeny z různorodých materiálů. Základ mohou tvořit různé dřevěné konstrukce, staré kmeny poražených stromů nebo jen menší polínka, a dokonce postačí i staré plechovky. Skvělý je také klasický stavební materiál. Různé staré cihly, tvárnice či tašky na střechu najdete i na skládkách se starou sutí.

  • Pokud máte pocit, že by vám stavba hmyzího domku zabrala moc času nebo nevěříte šikovnosti svých rukou, zkuste na to jít od lesa. Nebo z lesa… Z lesa si nanoste hromadu šišek a využijte je jako mulče pod stromy i keře. I tady by se mohlo hmyzu líbit.

Inspirace, jak vyrobit hmyzí domek z Pinterestu:

Co se dává do hmyzího hotelu

Do hmyzího hotelu můžete dát jakýkoliv přírodní materiál. Například šišky, klacíky, seno, stébla rákosu, mech, větvičky, žaludy, bukvice a další přírodniny. Je jen na vás, co použijete. A dobře vám poslouží i větší polínka nebo pórobeton. Do nich vyvrtejte tunýlky hluboké 3 až 10 cm. Čím více druhů výplně, tím více druhů hmyzu přilákáte. Čím pestřejší budou mít naši podnájemníci výběr, tím lépe.

  • Škvorům a beruškám se budou líbit šišky a suchá tráva ve spodním patře domečku. Včely samotářky a čmeláci se zase zabydlí v chodbičkách z klacíků a větviček v horních patrech domečku.

NENECHTE SI UJÍT: Drvodělka, obří včela samotářka, je neškodná a užitečná. Vaší zahradě prospěje

Kam umístit domek

Domeček nám bude zahradu zdobit celoročně, přece jen je to místo, kde budou hmyzí návštěvníci přezimovat. Umístěte ho nejlépe na jižní stranu s dostatkem slunečního světla. Je také dobré, myslet na mírné zastřešení domku, aby do něho příliš nepršelo. Hmyzí domek by měl být umístěn v klidné části zahrady, ale poblíž záhonů.

Životnost hmyzího hotelu

Hmyzí hotel je nutné pravidelně kontrolovat. Hlídat musíme hlavně to, aby nám domeček nezačal plesnivět, či jej nenapadli parazité. Přibližně jednou za rok bychom měli měnit výplň za novou, u polínek a cihel stačí výměna jednou za tři roky.

Paráda i užitek

Některé hmyzí domky možná ani jako žádné užitečné věci nevypadají. Podobná výtvarná díla mohou zdobit i stěny našich domů.

  • A nakonec jedna dobrá zpráva. Domky jsou bezúdržbové a na rozdíl od ptačích budek není nutné je nijak čistit.

Zdroje: autorský text Simona Sedláčková, zelenadomacnost.com/


Přečtěte si také