Jak udělat vyvýšený záhon ze starého zahradního kolečka. Pěstujte v něm květiny i zeleninu

Sloužilo vám dlouho… Tak dlouho, že už je celé pomačkané a proděravělé, ale klidně může dál sloužit, i když ke zcela jinému účelu. Ze starého kolečka vytvořte vyvýšené záhony nebo truhlíky na květiny či zeleninu. Pěstujte v něm jahody nebo sukulenty. Kolečko bude vaší zahradě dál sloužit a vlastně i slušet.

Připravte kolečko na pěstování květin i zeleniny

Nejprve je třeba do dna kolečka vyvrtat několik děr, aby mohla přebytečná dešťová i zálivková voda volně odtékat. Jinak by hrozilo zahnívání kořenů všech vysazených rostlin.

Na provrtané dno nasypte kamínky, oblázky nebo hrubý štěrk a vytvořte spodní drenážní vrstvu.

Teprve pak můžete do kolečka nasypat pěstební substrát podle toho, jaké rostliny máte vplánu pěstovat.

Kolečko plné jahod

Ve starém kolečku můžete pěstovat například jahody. Dříve než začnou plodit, tedy vdobě květu, obložte jahodníky slámou, senem nebo jiným materiálem, který zabrání zašpinění jahod od hlíny a následnému zahnívání plodů.

Kolečko jako bylinkový nebo zeleninový záhon

Žádné velkopěstitelství to nebude, ale příruční zásoba zeleniny nebo bylinek, to ano. Kolečko může výborně fungovat jako vyvýšený záhon, do kterého se hned tak nedostanou slimáci ani semena plevelů.

Pojízdný rostlinolékař

Báječné afrikány, vysázené ve starém kolečku, postavte mezi záhony se zeleninou. Nejenže to tam bude afrikánům moc slušet, ale ještě svou vůní odpudí alespoň některé škůdce.

A podobně bude kolečko safrikány fungovat i postavené vedle vašeho letního sezení. Komáři afrikánovou vůni moc nevyhledávají.

Staré kolečko umí i zdobit

Do starého kolečka můžete vyskládat i pokojové rostliny a zavézt je do stínu vzrostlých stromů kletnění. Ale do kolečka můžete usadit i nádhernou hortenzii, ale pouze vkvětináči, protože její pobyt vkolečku může být jenom dočasný. Dlouhodobě by se jí vněm nedařilo. I nejrůznější letničky můžete vysázet do kolečka jako do truhlíku.


Přečtěte si také