Jablečný ocet v zahradě zlikviduje plevel, mšice, plíseň i slimáky. Nejlepší je domácí
Jak a proč používat v zahradě ocet? Nejúčinnější je domácí jablečný, likviduje mšice, plevel, plíseň i slimáky Zdroj: iStock
Ocet potřebujeme v kuchyni při vaření, pomáhá v domácnosti jako čisticí prostředek a v neposlední řadě ho oceníme taky na zahradě. Jablečný ocet navíc prospívá našemu zdraví. Je ekologický, účinný a levný. Při zahradničení je vítanou alternativou různých pesticidů, herbicidů či insekticidů. Poradíme, jak ho používat proti mšicím, octomilkám, slimákům, plísňovým a houbovým chorobám nebo úpornému plevelu.
Ocet proti mšicím, housenkám i mandelince
Mšice jsou nejčastějšími rostlinným škůdcem, napadají téměř všechny druhy rostlin, rychle se množí a přenášejí různé choroby. Tihle škůdci umí znepříjemnit život rostlinám i nám. Zbavit se jich není snadné a často mají tendenci se vracet a útočit znovu. Jako přírodní insekticid se osvědčil jablečný ocet. Postřiky aplikujeme na rajčata, okurky, lilky, papriky, růže atd. Ocet nám pomůže se zbavit také housenek, které napadají hlávky zelí, tuřín, ředkvičky nebo brokolici. Ocet pomáhá také proti mandelince bramborové.
- V 10 litrech vody rozmícháme 10 lžic jablečného octa a směs aplikujeme postřikovačem na rostliny, na kterých se vyskytují mšice. Postřik aplikujeme jednou a počkáme, zda zabere. Pokud ne, bude nutné postup opakovat po několika dnech.
- Octový sprej můžeme vyrobit také spojením tří dílů vody s jedním dílem octa a přidáním 1 lžíce přípravku na mytí nádobí nebo tekutého mýdla. Směs důkladně protřepeme.
Jablečný ocet navíc prospívá našemu zdraví. Je ekologický, účinný a levný. Při zahradničení je vítanou alternativou různých pesticidů, herbicidů či insekticidů. Zdroj: iStock
Ocet je lapač octomilek
Octomilky neboli ovocné mušky mohou škodit na zralých plodech a na stromech, jsou přenašečkami plísní, kvasinek, hniloby a mikroorganismů. Ovocné stromy zbavíme octomilek pomocí octové návnady.
- Do 200 ml vody dáme 100 ml jablečného octa a 50 g cukru. Důkladně promícháme a dáme do plechovky, seříznuté plastové lahve nebo kelímku a zavěsíme do koruny stromu a na větve. Na jeden strom umístíme dvě až šest návnad. Jednou za dva týdny návnadu obnovíme. V aromatické pasti se mušky utopí. Opakujeme během celé sezony.
- Na ovocné mušky funguje jako návnada i jablečný ocet s několika kapkami tekutého mýdla nebo saponátu. Stejný roztok můžeme použit i jako lapač much.
Jablečný ocet si můžeme vyrobit snadno sami doma.
Ocet odradí zahradní hmyz
Když nás venku na zahradě během zahradničení nebo posezení obtěžuje hmyz, měli bychom mít po ruce ochranný prostředek.
- Smícháme dva díly destilované vody, jeden díl jablečného octa a několik kapek levandulového, hřebíčkového nebo mátového esenciálního oleje. Směs dáme do misky např. na stůl nebo do rozprašovače.
S pomocí jablečného octa udržíme ve skvělé kondici rostliny, které mají rády kyselé prostředí jako jsou rododendrony, azalky, hortenzie nebo magnólie. Zdroj: iStock
Krásné a silné kyselomilné rostliny
S pomocí jablečného octa udržíme ve skvělé kondici rostliny, které mají rády kyselé prostředí jako jsou rododendrony, azalky, hortenzie nebo magnólie. Aby byly kyselomilné rostliny krásné, silné a svěží, dopřejeme jim octovou zálivku.
- Do jednoho litru vody přidáme 40 až 50 ml jablečného octa, promícháme a použijeme při zalévání. I když je účinek dočasný, rostlinám dáme rychlou dávku kyselosti.
- Ocet nám pomůže zkontrolovat pH vpůdě – půdu vložíme do nádoby a přidáme asi 125 ml bílého octa. Pokud začne bublat, půda je příliš zásaditá. A my tak víme, že máme přidat ocet do zálivky.
Ocet je přírodní zabiják plevele
Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Kdo nechce používat chemické herbicidy, může zkusit jablečný ocet, za zkoušku to určitě stojí.
- Neředěný jablečný ocet nalijeme do lahve s rozprašovačem a nastříkáme na plevel, kterého se chceme zbavit. Dokáže vyhubit trávu a mechy prorůstající přes spáry v plotech nebo zámkové dlažbě. Stačí ho několikrát za sebou aplikovat rozprašovačem na problematická místa. Do tří dnů by měly dostavit první výsledky.
- Smícháme jeden litr jablečného octa s dvěma lžicemi soli. Směs nalijeme do postřikovače a nastříkáme na plevel. Efektivně zahubí jakoukoliv rostlinu, proto se musíme snažit vyhýbat těm, kterých se zbavit nechceme. .
- Převaříme 1 litr vody, necháme částečně zchladnout, přidáme přidejte 10 lžic lihového octa, 2 lžíce soli a 1 lžíci saponátu. Důkladně promícháme a nalijeme do postřikovače a postříkáme plevel. Několik dní po ošetření začnou plevele vysychat.
Boj s plevelem je běh na dlouhou trať. Kdo nechce používat chemické herbicidy, může zkusit jablečný ocet, za zkoušku to určitě stojí. Zdroj: iStock
Ocet zažene slimáky
Slimáci a hlavně plzáci hravě zlikvidují celou úrodu, rádi si pochutnají na všem, co vypěstujeme, takže je na zahradě nikdo rád nevidí. Slimák yodpuzuje jablečný ocet a můžeme ho použít buď jako prevenci, tak i k přímému boji.
- Neředěný jablečný ocet se dá přímo aplikovat na nezvané hosty nebo ho naneste do míst, na kterých se často vyskytují.
- Smícháme ocet s vodou v poměru 1:1. Směs pravidelně stříkáme na záhonky nebo tam, kde se slimáci vyskytují.
NENECHTE SI UJÍT: Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní můžete zatočit
Boj proti plísňovým infekcím
Pomocí octa můžeme preventivně chránit rostliny před houbami a plísněmi. Vytvořit přírodní fungicidní směs je jednoduché.
- Nejprve si připlavíme heřmánek, konkrétně silný heřmánkový odvar – pět lžic heřmánkového květu zalijeme 250 ml vody, přivedeme k varu, krátce povaříme, sejmeme a přikryté necháme vychladnout. Scedíme. Přecezený odvar zředíme v poměru 1 díl jablečného octa : 5 dílů heřmánku. Jako prevenci stříkáme jednou za deset dnů, napadené rostliny stříkáme každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů. Je to bezpečné a ekologické!
Zdroje: Neobyčejné užití obyčejných věcí (Rider´s Diget Výběr), gardeningknowhow.com