Nepleťte si plíseň v květináči s usazeninami soli a vápna. Jak ji spolehlivě zlikvidovat?

Pustili jste se do jarního přesazování pokojových květin a přitom jste si všimli nevzhledného bělavého povlaku na půdě? Může jít o nebezpečné plísně – poradíme vám, jak je s jistotou poznat od neškodných usazenin.

Neškodné usazeniny

  • Podívejte se na povrch půdy v květináči pozorně a nepanikařte. Bělavý povlak vytvářejí i usazeniny solí a vápníku, které jsou docela neškodné. Tyto usazeniny mají spíše nažloutlou barvu, jsou drobivé, suché a hrubé.
  • Rostliny přesaďte do nového květináče i substrátu, ale pokud rostliny přesazení nevyžadují, můžete jenom odstranit vrchní vrstvu substrátu a nahradit ji novou. Při přesazování původní květináč důkladně očistěte kartáčkem a nechte oschnout. Tak bude připraven pro další rostliny.

Plíseň v květináči

  • Pokud je skutečné plísně, kterou poznáte podle bílé barvy a jemného, jakoby vatovitého povrchu, jen malé množství, může se jednat o přirozený proces a úplně postačí, když začnete rostlinu méně zalévat a nejlépe pouze do misky pod květináčem. Povrch půdy můžete také postříkat slabým roztokem kysličníku.
  • V případě většího množství plísně odstraňte několik centimetrů povrchového substrátu a nahraďte ho substrátem čerstvým, do kterého můžete i přimíchat trochu mleté skořice, která má protiplísňové účinky.

  • Při vysokém výskytu plísní celou rostlinu vyjměte z květináče, důkladně oklepejte kořeny a můžete je i propláchnout čistou vodou. Pak teprve rostlinu přesaďte do nového substrátu a použijte i nový květináč. I do nového substrátu můžete preventivně přimíchat trochu skořice.
  • Pokud jste objevili plíseň už i na rostlině, pak se s ní nemilosrdně rozlučte, aby nedošlo k napadení i dalších rostlin v bytě. Plíseň v takovém množství je nebezpečná i pro obyvatele bytu.
  • Pokud si chcete květináč od silně napadené rostliny schovat pro další použití, tak ho pečlivě vydrhněte kartáčkem a jarem na nádobí. Následně můžete použít i vypaření horkou vodou a ocet. Květináč použijte až po důkladném vyschnutí.

Zdroj: https://www.nasezahrada.com/plisen-v-kvetinaci-muze-byt-nebezpecna-navod-jak-se-ji-zbavit/; https://www.dumazahrada.cz/clanek/plisen-v-kvetinaci-20220228.html


Přečtěte si také