Rozkvetlá zahrádka na okenním parapetu. Radost od jara do zimy

Milujete květiny a rádi byste se jejich nádhernými květy kochali nepřetržitě po celý rok, ale nemáte zahradu ani balkon? Nevadí! Na zahradě stejně musíte přírodě dopřát alespoň malou zimní přestávku, ale na parapetu okna vám mohou nakvétat rostlinky jedna za druhou po celý rok včetně těch nejmrazivějších měsíců.

Pěstování pokojových květin nám umožňuje nepřetržitý kontakt s přírodou. Pokud si správně vyberete, můžete se těšit z jejich postupného nakvétání. Někdy bude přehlídka květů a jejich barev pestřejší, jindy maličko slabší, ale období, kdy nepokvete žádná květina určitě nenastane.

Čas kvetení jednotlivých pokojových květin je samozřejmě pouze přibližný, rostliny se neřídí našimi tabulkami, ale i tak vám přehled pomůže při výběru těch správných rostlin.

Leden: hvězdník, africká lipka, pentas

Hvězdník patří mezi cibulovité rostliny a jeho kvetení si můžete částečně načasovat podle sebe, ale většinou vykvétá od ledna do dubna, pak jeho krása končí, listy postupně zavadnou a zatáhnou. To africká lipka neboli lipěnka africká nakvétá v zimních měsících a určitě si ji oblíbíte pro nádhernou citronovou vůni jejích květů. Pentas je málo známá pokojovka, jejíž kvetení v zahradních firmách většinou šikovně načasují právě na zimní měsíce.

Únor: africká fialka, kolopejka, gardénie

Africká fialka patří mezi nejoblíbenější pokojovky, jen pozor při zalévání, aby voda nedopadla na její listy. Dokáže kvést téměř po celý rok. Ani kolopejka s květy nešetří. Po odkvětu ji vždy trochu sestřihněte a ona se vám odmění další záplavou červených, růžových nebo oranžových kvítků. To gardénie je trochu náročnější a hodí se spíše pro zkušenější pěstitele.

Březen: strelície, azalka, kamélie

Exotická strelície dokáže kvést od počátku jara až do léta, květy na rostlině vydrží po dlouhou dobu. Azalka nakvétá od ledna až do května, ale pozor, je trochu choulostivá na změnu stanoviště při kvetení. A kamélie, to je marnivá královna všech pokojových květin. Nesnese ani slabý vánek.

Duben: Ibišek, tupoušek, starček

Ibišek vás dokáže překvapit svými nádhernými květy téměř po celý rok, nejčastěji od jara do podzimu. Po odkvětu ho lehce sestřihněte. Zato tupoušek se nám možná mstí za nepříliš lichotivé jméno, ale o jeho pěstování by se měli pokoušet jenom zkušení pěstitelé. Starček zase patří mezi krátkověké pokojové rostliny a po odkvětu ho většina lidí nemilosrdně likviduje. Ale proč mu nedat druhou šanci?

Květen: tořivka, olověnec, vrisea

Tořivka pokvete i úplným začátečníkům, je velmi nenáročná a to samé platí i o vrisee. Olověnec už je trochu tvrdší oříšek, ale jeho květy blankytně modré barvy za trochu námahy určitě stojí. Přes léto ho můžete pěstovat venku na balkoně.

Červen: gloxínie, mračňák, toulitka

Gloxínie se většinou kupuje v plném květu, tak jí po odkvětu nezapomeňte dopřát klid na zatáhnutí, protože se jedná o hlíznatou rostlinu. Toulitka vám vydrží kvést po dlouhou dobu, ale pozor, je citlivá na popálení od slunečních paprsků. A květy nenáročného mračňáku vás budou těšit po celé léto. Klidně i na balkoně.

Červenec: mučenka, voskovka, begónie

Květy teplomilné mučenky patří mezi nejkrásnější výtvory přírody a můžete se z nich těšit po celé léto. Voskovky jsou snad nejvhodnější hrnkové rostliny do stínu a stejně tak i velkokvěté begonie. Na slunci by se jen trápily!

Srpen: broválie, neoregélie, křivůtka

Broválie je sestřenice obyčejného bramboru a její fialové kvítky dokážou zdobit rostlinu až deset měsíců v roce. I křivůtka, kterou většinou znáte pod jménem honzík nebo bouloň, je velmi vděčná, i když trochu krátkověká hrnková rostlina. A o nenáročnosti neoregélie se můžete přesvědčit sami.

Září: kolumnea, korálovka, věncovec

Kolumnea je málo známá pokojová rostlina, která nakvétá podle druhu po celý rok. Na pěstování je trochu náročná, ale velmi krásná. Pod lidovým jménem korálovka se skrývá nertera. Rostlinka, jejíž hlavní ozdobou nejsou nenápadné květy, ale až následné plody, malé oranžové kuličky. Květy věncovce připomínají jasmín, někdy se mu také říká madagaskarský jasmín. Jsou jednoduše nádherné a krásně voní.

Říjen: prvosenka číškovitá, orchidej, lopatkovec

Orchideje v našich domovech vykvétají po celý rok anebo vůbec. Jsou to květinky velmi náladové a musí jim dokonale sednout místo, na které je posadíte. Někdy stačí jenom přemístit květináč z jednoho okna na druhé a stane se zázrak. To prvosenka číškovitá si moc nevybírá. Je sice dost krátkověká, ale kvete vytrvale. A lopatkovec neboli toulcovka je snad nejskromnější pokojová rostlina. Spokojí se s málem, ať už se jedná o světlo, či zálivku.

Listopad: zvonek – ženich a nevěsta, lilek, brambořík

Zvonek s bílými nebo modrými květy, ženich a nevěsta, kvete na slunečném nebo polostinném parapetu po dlouhou dobu, neuvěřitelnou záplavou kvítků. Lilek má sice květy jenom málo zajímavé, ale o to krásnější jsou jeho kulaté, barevné plody. A brambořík by měli pěstovat jenom otužilci, ke kterým se bude tahle rostlina skvěle hodit. Přetopené místnosti nesnáší.

Prosinec: vánoční hvězda, vánoční kaktus, klívie

Vánoční hvězdy zdobí v období Vánoc snad každou domácnost, ale jen málokdo se o ně umí i dále postarat. Naopak vánoční kaktus má nároky velmi malé. Jen ho nesmíte moc zalévat. Kolem Vánoc začínají nakvétat i první klívie. Dříve byly součástí snad každé domácnosti, dnes už je pěstuje jen málokdo.

Zdroj: J. Brookes, Příjemný život s květinami (vydavatelství Príroda 2004)


Přečtěte si také