Kolumnea: Výjimečnou krasavici z deštných pralesů můžete pěstovat v koupelně

Kolumnea patří mezi méně často pěstované pokojové květiny, ale pokud hledáte něco netradičního, tedy rostlinu, na jejímž pěstování si potvrdíte svůj zahradnický um, pak směle do toho! Pro začátek si pořiďte odrůdu Columnea banksii, která se pěstuje nejsnadněji, nebo některý z vyšlechtěných hybridů.

Tyto většinou epifytní rostliny pocházejí z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde se o jejich opylení starají většinou ptáci, zejména kolibříci. Vyskytují se v nížinných i horských deštných lesích, proto i u vás doma jim bude vyhovovat především vlhké prostředí. Pokud jste šťastnými majiteli koupelny s oknem, pak si do ní pořiďte tuhle netradiční krásku, kolumneu.

Kolumnea (Columnea)

Kolumnea vykvétá od ledna do dubna, nádhernými, nálevkovitými květy, nejčastěji oranžové barvy. Některé odrůdy mají květy zbarvené více do šarlatové barvy, jiné mají na oranžovém základě žlutou kresbu. Květy jsou velmi krásné, ale nevoní.

Tmavě zelené vejčité listy vyrůstají ve vstřícném postavení na lodyze dlouhé až 150 cm. Kolumneu můžete pěstovat jako rostlinu popínavou, vyvázanou k pevné opoře, nebo převislou. Výborně se hodí do závěsných květináčů.

Jak pěstovat kolumneu

Rostlina vyžaduje umístění na světlém stanovišti bez přímých slunečních paprsků nebo v polostínu. Ke zdárnému růstu a především ke kvetení, vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Na druhou stranu jí nevyhovuje přímé rosení. Raději kolumneu postavte na misku s vyskládanými kamínky. Do misky pravidelně doplňujte vodu, ale dbejte na to, aby nedosahovala až ke květináči s rostlinou. Růst i kvetení rostliny podporujte také pravidelným přihnojováním, pouze však v období růstu, asi jednou za dva týdny.

Kolumneu pěstujte přes léto při běžné pokojové teplotě, letnění na balkoně však rostlina špatně snáší, raději ji nechte v bytě. Na zimu vyžaduje nižší teploty, okolo 15 °C, při teplotách vyšších rostlina neprospívá. Nejlépe se jí daří v rašelinovém substrátu.


Přečtěte si také