Pokojové rostliny do kuchyně: Zvolte nenáročný zelenec, pepřinec nebo toulitku

Kuchyně patří k místnostem, do kterých se květiny nevybírají snadno. Dochází tu k častému kolísání teploty a vzdušné vlhkosti, rostliny jsou přinuceny zvládat různé výpary a velmi často i zplodiny při spalování plynu při vaření. Které nenáročné zelené krásky tedy vybrat?

Do kuchyně patří především květiny, které pobyt vnáročném prostředí zvládnou, a pokud ještě navíc dokážou ovzduší kuchyně vylepšit, bude to samozřejmě vítaný bonus.

Nenáročné a přizpůsobivé pokojové rostliny

Vkuchyních, a při současném trendu kuchyní otevřených, které jsou součástí obývacího pokoje, vlastně vpůlce bytu, bývá často prostředí pro pokojové rostliny velmi náročné. Přesto i sem květiny patří, protože bez nich žít většinou nechceme. Jen musíme vybrat takové, kterým tyto podmínky nebudou vadit.

Při vaření se vkuchyni rychle mění nejen teplota, ale prudce se zvyšuje i vlhkost vzduchu a na to musí být rostliny připravené.

Kuchyňské podmínkyzvládnou následující druhy pokojových rostlin:

  • zelenec
  • pothos neboli šplhavnice
  • dracena
  • pepřinec
  • toulitka
  • lopatkovec
  • klívie
  • břečťan

Některé květiny snámi vydrží jen krátce

Ještě mnohem horší jsou zplodiny, které vznikají při vaření na plynu nebo výpary zúklidových prostředků. A když ktomu připočítáme dobře těsnící, moderní plastová okna, vyjde nám, že se bez častého větrání vkuchyni neobejdeme. Ale i to může choulostivější rostliny poškodit. Volte tedy květiny, které podobné podmínky zvládnou, nebo květiny sezonní, u kterých se předpokládá jejich krátkověkost.

Jsou to především rostliny ozdobné květem, které po odkvětu většina lidí likviduje, protože přivést je ke kvetení dalšímu dokáže stejně jen málokdo. Během zimního období a na jaře jsou to především rychlené cibuloviny, jako hyacinty, krokusy a narcisky, které později můžete umístit na záhon do zahrady, stejně tak primule. Nádherné, i když většinou jen krátkodobě, jsou gloxínie nebo tořivky.

Pokud zvolíte gerbery nebo chryzantémy, od kterých také čekáte pouze dočasný efekt, získáte dokonce bonus vpodobě čističky vzduchu. Obě totiž dokážou pohlcovat ze vzduchu benzen a formaldehyd a gerbera i trichloretylen.

Které další květiny umí čistit vzduch?

Zběžných pokojových rostlin platí na formaldehyd ještě břečťan, fikus a datlová palma.

Kdalším nenáročným a zároveň užitečným rostlinám patří ledviník, který pohlcuje formaldehyd a xylen, obsažený často vodmašťovadlech. Datlová a areková palma, dracena marginata, šeflera nebo azalka indická pohlcují také xylen a navíc i trichloretylen. S amoniakem z čisticích prostředků zase zatočí anturie.

K rostlinám, které umívylepšit prostředí kuchyně, patří i moud purpurový. V jeho přítomnosti se nám lépe dýchá.


Přečtěte si také