19. října 2016 10:07
Markéta Zídková12 nejčastějších chyb, kvůli kterým vám doma vypukne požár
Každý rok v Česku hoří ve více jak 2500 domácnostech a umírá při tom bezmála 100 lidí a dalších 500 se jich zraní. Přeživší navíc často čelí obvinění z obecného ohrožení. Stačí mít vadné wawky, komín nebo elektroinstalaci.
Dnešní domácnosti jsou doslova přeplněné vybavením z hořlavých a vznětlivých materiálů. Ktomu, aby dům nelehl popelem, přitom stačí vyvarovat se těch nejhloupějších chyb a případně instalovat hlásič požáru. Příčiny požárů jsou pořád stejné – neopatrnost při vaření, kouření, případně zacházení s otevřeným ohněm. Tady je dvanáct nejčastějíšch chyb, kvůli kterým v domácnostech hoří.
1. Horký olej na pánvi ani jiné hořlavé kapaliny nehaste vodou, ta plameny jen povzbudí. Jak to vypadá, když do velkého ohně přilejete vodu, se můžete podívat na tomhle videu (Pokud nemáte chuť čekat, je to až téměř na konci videa.).
Pokud se na pánvi vznítí olej, zakryjte ji pokličkou, mokrým hadrem nebo hasicí rouškou. Výborným pomocníkem je při těchto bytových požárech univerzální hasicí přístroj ve spreji, kterým požár uhasíte v zárodku. Je nutné jej však mít uložený nadosah od sporáku. Naopak, v těsné blízkosti sporáku neukládejte hořlavé předměty jako utěrky, papírové ručníky ani „chňapky" na horké nádoby.
2. Udržujte v řádném stavu elektroinstalaci, spotřebiče a plynové rozvody.
3. Při vaření na plynovém sporáku na sobě nemějte volné oblečení se širokými rukávy apod., které se snadno dostávají do kontaktu s ohněm.
4. Žhavé věci, jako je rozpálený plech nebo žhnoucí popel, odkládejte dostatečně daleko od hořlavých látek.
5. Zamezte dětem přístup ke zdrojům ohně, jako jsou zapalovače, sirky nebo hořlavé látky.
6. Vhodně ukládejte hořlavé látky.
7. Mějte doma hasicí přístroj nebo alespoň sprej.
8. Předcházejte rozšíření případného požáru instalací požárních hlásičů. Elektronika je často citlivější a pohotovější než člověk. Pokud uvažujete o jediném hlásiči, umístěte jej v centrální části bytu, např. na chodbě, kam ústí jednotlivé místnosti.
Tohle video vás přesvědčí, že byste si hlásič požáru měli pořídit. Budete v šoku, jak rychle shoří dětský pokoj:
Do certifikovaného zařízení investujte alespoň 800 Kč, ty laciné totiž hlásí i připálené jídlo. Cigaretový kouř už ale nehlásí snad žádný z detektorů požárů. Údržba je snadná. Na vybitou baterii upozorňuje akustický signál nebo blikající kontrolka. Obvykle je nutné baterii měnit přibližně jednou za rok (v některých typech ale vydrží i 10 let).
9. Nechte si pravidelně čistit a kontrolovat komíny a kouřovody. Topidla a kotle udržujte v řádném technickém stavu.
10. Při vybavování bytu a pořizování věcí investujte do kvalitnějších materiálů zaručujících nižší vznětlivost. Tady se podívejte na reportáž z hořícího domu. Pokud chcete rovnou do akce, najdete ji v druhé části videa:
11. Nedopalky cigaret před odhozením do koše důsledně zhášejte.
12. Zvlášť opatrní buďte se svíčkami. Ještě ve vzdálenosti 8–10 cm od plamene svíčky teplota dosahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které ponecháte v blízkosti hořící svíčky. Zapálenou svíčku proto nelze položit kamkoliv a na cokoliv.
Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu svíčky s podkladem (např. chvojím v adventním věnci, ubrusem apod.). Svíčky nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, nenechávejte je na poličce ani na skříni, neboť se oheň může rychle přenést na nábytek a ostatní zařízení bytu. Pod stálou kontrolou by měla být zapálená aromalampa, u které hrozí vyhřeznutí hořlavin přímo na podložku.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: