Koupelny

4. února 2019 07:00

Andrea Vránová

Ekologické šamponování: Na krásné vlasy platí šampuky. Anebo také nic

Hezky pění, skvěle odmašťuje a voní tak, že si ho musíme koupit znovu a znovu. Co je to? Šampon – a nejen ten tekutý z drogerie, ale i mýdlový a zcela přírodní. Že ty moc dobře neúčinkují? V našem mini průvodci ekologických šamponů, testovaných na dlouhých vlasech náročné ženy, vás vyvedeme z omylu.

Není těžké se dostat do křížku s ekologem, pokud vaše vana svítí barevným lemováním. Ano, všemi pestrými plastovými lahvičkami plnými něčím, co má zaručeně fungovat. A zřejmě i funguje. Ovšem za jakou cenu?

Konvenční tekuté šampony z drogerie kují za tlustými plastovými stěnami na naše vlasy podvod. Na jednu stranu slibují zdravé, pevné vlasy. Na tu druhou překypují chemikáliemi, které kadeře vysušují a cuchají.

Řeč je o sulfátech, pěnidlech. Při dlouhodobém používání mohou dráždit pokožku a oči a vysušovat ji. Vlasy mohou začít padat a ztrácet lesk. V jejich nepleše je povzbuzují parabeny – výzkumy poukázaly na karcinogenní vliv šamponů s těmito látkami. A mnohdy obsažené ftaláty mohou dle expertů spolupáchat zlo na rozmnožovacím ústrojí mužů. Slušná sestava, že?

Když k tomu připočteme plastové obaly, které kvůli silnému znečištění patří do směsného odpadu, používání takových šamponů není moc v souladu s láskou k přírodě.

Vážíte si jí? Vyměňte plastovou lahvičku za jednu z následujících ekologických alternativ.

Tuhé mýdlo

Vypadá jako klasické mýdlo na ruce, jen ho použijete na vlasy. Jak? Jednoduše vlasy „pomydlíte“ a opláchnete. Nebojte se zacuchání – krouživé pohyby vlas šamponem dobře obalí, ale nezamotá. Snad všechna tuhá mýdla září přírodními ingrediencemi a voní po květech nebo bylinkách. Obal se tak ukazuje jako kontraproduktivní, a díky tomu zakoupíte řadu tuhých šamponů bez obalu.

Šampuk

Tuhé mýdlo pro všechny, co rádi kouzlí oblaka na své hlavě. Šampuky obsahují (přírodní) pěnidla, tenzidy. O dost déle tedy vydrží a lépe proklouznou mezi vlasy. Volte ty s přírodními tenzidy – chemická pěnidla, v čele s látkami SLS a SLES, působí zbytečně agresivně.

Stáčený šampon

Přechod na přírodní tuhý šampon může bolet. Zvlášť pokud zvolíte nevhodný kus, který na váš vkus málo pění a odmašťuje. Špatná zkušenost pak může rychle zmařit snahu o ekologičtější šamponování, a to je škoda.

Dáváte si na krásném vlasu záležet? Nechte si nejprve natočit tekutý šampon, na jehož konzistenci a nanášení jste zvyklí. Nebudete pak lamentovat nad zplihlou frizúrou.

Domácí suchý šampon

Rychlá pomoc čeká ve spíži. Škrob, kakao nebo žitná mouka na sebe nabalí mastnotu, co se vyčesáním ztratí ve vašem kartáči. „Špinavou práci“ odvede bravurně i jíl, ať už bílý, zelený, bentonitový nebo marocký červený. Odmašťující činidlo můžete doplnit kakaem nebo kurkumou pro zvýraznění hnědých či blond odstínů.

Bezšampónová metoda

Žádný šampon, zdravé a hezké vlasy. Oxymóron? Podle lidí, kteří bezšampónovou metodu vyzkoušeli, je tohle ta nejlepší péče o vlasy.

Nenechte se ale zmýlit – nesoutěžíme o nejmastnější lijány. Využívá se čisticích matadorů: jedlé sody a jablečného octa. Na jedno umytí vychází cca jedna lžíce sody rozmíchaná v hrnku vlažné vody. Nejprve vlasy opláchněte vodou, poté vmasírujte pastu z jedlé sody a opláchněte. Jako kondicionér poslouží fantasticky ocet. Lžíci rozmíchejte v hrnku vody a roztokem vlasy propláchněte.


Přečtěte si také