Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zařiďte si byt jako odborníci. 7 věcí, které dělají úspěšní architekti

Dobří architekti umějí vyprávět příběh a zapojit smysly. Chápou pravidla – a vědí, kdy je mohou porušit. Díky tomu dokážou vytvořit netypický interiér. Inspirujte se u nich!
Vydáno: 15.06.2017
Mějte odvahu
Mějte odvahu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vytváření návrhu je pro každého architekta velmi osobní proces, například tak podstupují pravidelné rituály, než se pustí do nového projektu. Někteří třeba potřebují hrnek dobré kávy, jiní si zase malují tužkou, než vše přenesou do počítače a ještě jiní si jdou zaběhat, než cokoliv nakreslí. A zatímco návyky každého architekta jsou individuální a některé mohou být i výstřední, jiné zvyklosti patří k architektonickému cechu a dodržují je všichni. Máme pro vás sedm zvyků, kterými se řídí při navrhování úspěšní architekti.

Vyprávějí příběh

Naše vzpomínky na určitá místa jsou neodmyslitelně spojené s příběhy. A tak domov, který bude vyprávět příběh konkrétního člověka, bude působit mnohem zajímavěji. Architekti se proto velmi brzy na škole učí, aby konceptualizovali své projekty tím, že vymyslí příběh potenciálního klienta. Když se potom při vytváření projektu zaseknou a nevědí, jak dál, mohou se vrátit k příběhu. Ten je nasměruje.

Naše vzpomínky na určitá místa jsou neodmyslitelně spojené s příběhy
Naše vzpomínky na určitá místa jsou neodmyslitelně spojené s příběhy

Vyprávění může začít od něčeho konkrétního – řekněme třeba milovaného stromu na zahradě, který si klient přeje zachovat. Ale i od něčeho obecnějšího, co může vzniknout z konkrétního požadavku klienta. Nalezením hlavní myšlenky a vytvoření příběhu kolem ní bude mít každý krok větší smysl.

Riskují

Zkusit něco neobvyklého je součástí každého tvůrčího procesu. Vymýšlet nové způsoby, podívat se na stejnou věc novým způsobem, když víte, co děláte, i fyzikální pravidla lze porušit. To ovšem neznamená, že vše vyžaduje inovaci nebo odvážné řešení. Jiný pohled však často odhalí zajímavé řešení, které nespoléhá na standardní praxi.

Zkusit něco neobvyklého je součástí každého tvůrčího procesu Foto: Zkusit něco neobvyklého je součástí každého tvůrčího procesu. Foto: iStock

Jeden příklad za všechny – typické dveře jsou dva metry vysoké a široké 80 centimetrů. Pokud si ale pohrajete s jejich velikostí, rozdíl je okamžitě znatelný. Jistě, dveře na míru budou dražší, ale povýší standardní konstrukční prvek na něco výjimečného. Vyšší dveře vpustí více světla, pokud budou prosklené, a jejich konstrukce může zcela změnit podobu prostor, například chodba bude působit větším dojmem.

Přemýšlejí nad detaily

Architektura řeší problémy, ale jsou to právě detaily, které ji dělají zajímavou. Třeba schodiště je možné řešit různými způsoby, tradičním dřevěným či kovovým. Když ale architekt natáhne lanko z nerezové oceli na čisté, betonové schodiště, všimne si toho každý.

Vneste do svého domova atypické detaily
Vneste do svého domova atypické detaily

Projekt bude působit jako celek, když sjednotíte detaily. Mohou být použité různé materiály, ale musí „mluvit stejnou řečí.“ Třeba všechny dveře na sobě mají pruh z nerezové oceli nebo všechny zařizovací předměty v koupelně budou hranaté.

Nemusí to být vždy megaakvárko, třeba potapetujte zeď starými časopisy
Nemusí to být vždy megaakvárko, třeba potapetujte zeď starými časopisy

Zjednodušují

Odstranit zbytečnosti prospěje celku. Dobří architekti se podívají podrobně na každý navrhovaný detail, na jeho podstatu, a v případě, že nemají význam, zbaví se ho.

Zde je několik oblastí, kde méně znamená více a prospěje to designu:
– jednoduché tvary – obvykle stojí méně, protože jsou bez ozdob jednodušší
– množství materiálů
– omezte množství použitých materiálů na dva až tři. Vymyslete pravidla, jak přesně každý použijete. Potřebujete-li více variací, pohrajte si s různými povrchy
– od hladkých až po drsné
– jednoduché (nebo žádné) obložení
– dva typy oken – jeden pro velká okna, druhý pro menší
– nechte spoje mezi materiály vyniknout – jejich skrývání je časově náročné a drahé

Odstranit zbytečnosti prospěje celku
Odstranit zbytečnosti prospěje celku

Opakují

Opakování je v architektuře dobrá věc. Společné tematické prvky posilují řád. Okna, dveře, sloupy, nosníky, materiály – to vše je přirozenou součástí budov a pravidelné opakování posiluje design. Ať už jde o vzory, materiály či proporce, pravidlo praví, že minimálně trojité opakování je výhodou. Navíc opakování dává smysl i z ekonomického hlediska a dokáže upozornit na věci, ke kterým skutečně chceme přitáhnout pozornost.

Společné tematické prvky posilují řád. Okna, dveře, sloupy, nosníky, materiály ... Foto: Společné tematické prvky posilují řád. Okna, dveře, sloupy, nosníky, materiály. Foto: iStock

Porušují pravidla

Jakmile máte zavedený opakující se prvek, můžete se rozhodnout, že porušíte pravidla. Představte si řadu oken vyrovnaných do přímé linky. Když se tato řada poruší, musí to být z důležitého a specifického důvodu, jako jsou koruny stromů za oknem a krásný výhled do kraje za nimi.

Jakmile máte zavedený opakující se prvek, můžete se rozhodnout, že porušíte pravidla
Jakmile máte zavedený opakující se prvek, můžete se rozhodnout, že porušíte pravidla

Zajímavě porušit pravidla můžete třeba i u schodiště, které obyčejně tvoří nosníky, stupně a nějaká zábradlí. Když však schodišťové stupně pouze upevníte do zdi, získáte unikátní designový kousek, který váš byt povýší na umělecké dílo.

Zapojují smysly

Většinou si myslíme, že architektura působí na zrak, ale dobří architekti dokážou oslovit mnohem víc smyslů. Je příjemné domov otevřít přírodě, pokud architekt zároveň dokáže odstínit nežádoucí hluk či zápach z okolí. Pak si majitelé mohou užívat příjemný kontakt s okolní přírodou. Architekt také bere v úvahu chlad, který vydává beton, či to, jak hřeje dřevo. Nebo jaký zvuk dělají kapky deště dopadající na kovovou střechu.

Domov je tam, kde se cítíte dobře
Domov je tam, kde se cítíte dobře
(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Nebojte se použít i v moderním interiéru několik kousků nábytku, které působí rustikálním dojmem. Speciálně dřevěné stoly nebo lavice vypadají super stylově

15 skvělých nápadů od designérů, které vám vylepší bydlení

Pokud máte terasu dostatečně prostornou, můžete se rozhodnout místo křesílek a lehátek pro alternativu v podobě modulárního sezení

Jaro je tady, připravte si terasu. Interiérový designér odhaluje trendy pro rok 2017

Vratislavský byt obýval sám designér několik let

Na moderní městský byt stačilo polskému designérovi jen 13 m²

Článek je zařazen v: interiér , bydlení , inspirace , koupelna , dveře , architekt , okno , schody , návrhy interiérů
Reklama