Méně známé orchideje rodu Promenaea potřebují chladné a vlhké prostředí

Pěstování orchidejí, exotických rostlin s kouzelnými květy, propadá stále více pěstitelů pokojových květin. Poohlédněte se i po méně známých orchidejích z rodu Promenaea, které patří k chladnomilným druhům.

Orchideje patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny pravděpodobně pro jejich exoticky vyhlížející květy, které vzdáleně připomínají nádherné motýly. Ve většině případů se v našich středoevropských domácnostech pěstují běžně dostupné orchideje z rodu Phalenopsis s nepříliš používaným českým názvem můrovec.

Orchideje neboli rostliny vstavačovité (Orchidaceae) jsou však neuvěřitelně bohatá čeleď jednoděložných rostlin, mezi kterými najdeme i další druhy, které můžeme docela snadno pěstovat ve střední Evropě, i když po většinu roku jen v domácích či skleníkových podmínkách.

Orchideje rodu Promenaea

Jsou to zajímavé, ve velké většině epifitní orchideje, které pocházejí z vlhkých oblastí střední a jižní Brazílie, kde rostou asi v 18 druzích. Jedná se o brazilské endemity, tedy rostliny, které se nacházejí jen zde.

Jedná se o drobnější rostliny s hranatými pahlízami, ze kterých vyrůstají dva vrcholové, měkké listy šedozelené barvy. Ze spodní části pahlízy pak vyrůstají květní stvoly, které nesou nádherné, barevně velmi různorodé květy, které bývají jednobarevné i různě tečkované či vícebarevné.

Jak pěstovat orchideje Promenaea

Tyto orchideje vyžadují celoročně dostatek vlhka a nižší teploty než běžně pěstované orchideje z rodu Phalenopsis. Déletrvající sucho je spolehlivě zahubí, dokonce velmi dobře snášejí i stálou hladinku vody v misce pod květináčem. I v zimním období proto hlídejte, aby byl substrát stále mírně vlhký. Pozor však dejte na postříkání listů vodou. Nesnášejí mlžení listů. Listy pak rychle hnědnou a opadávají. Vyhovuje jim umístění ve stínu či polostínu, doma na parapetu severně či severozápadně orientovaného okna. Orchideje Promenaea potřebují ke zdárnému růstu také nižší teploty vzduchu, přes léto kolem 20 °C, v zimě jim postačí i teploty okolo 12 °C, ale i méně. Přes léto hnojte orchideje pravidelně asi 1x za 2 týdny, v zimě hnojení omezte.

I v Česku máme své orchideje

Jen málokdo si uvědomuje, že příbuzné exotických orchidejí můžeme potkávat i v naší přírodě, kde rostou zástupci asi 24 rodů orchidejí. Většinou se jedná o silně ohrožené druhy, patřící mezi tzv. zemní orchideje.

Zdroj: http://www.blackorchids.cz/2012/06/25/rod-promenaea/; https://www.lukscheiter.eu/orchideje/orchideje-botanicke-druhy/promenaea-sunlight.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/Vstava%C4%8Dovit%C3%A9;

Sdílejte článek

Přečtěte si také