Bydlení

26. prosince 2023 11:42

Josef Šťastna

Na samotě u lesa dnes: Z podmáčené chalupy dědy Komárka je moderní nemovitost

Na samotě u lesa dnes

Letní komedii Na samotě u lesa z roku 1976 znají i ti, kteří nepropadli fenoménu chalupaření a chataření. Některé hlášky dědy Komárka, kterého ztvárnil legendární Josef Kemr, zlidověly. Skromné stavení prošlo nákladnou rekonstrukcí a dnes může sloužit k celoročnímu bydlení. Co se nezměnilo, je kouzelná atmosféra v okolí stavení.

Film Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka patří k nejoblíbenějším komediím, které československá kinematografie stvořila. Dnes již kultovní scénky vycházely ze střetnutí průměrné pražské rodiny Lavičkových, která v honbě za vysněnou chalupou narazí na zemitého dědu Komárka. Ten jim slíbí, že chalupu jim nechá, protože na jaře prodá kravku a už nezaseje.

Redakce webu Living vyrazila na Počepicko ve středních Čechách, kde se kousek od obce Radešice ukrývá zapadlá osamocená stavba. Slavnou Komárkovu chalupu připomíná již jen lokací, protože staré stavení za sebou má velkou přestavbu na moderní bydlení.

Turista, který ke stavení zabloudí omylem, skoro jistě nepozná, že stojí u legendární filmové chalupy. Místo podmáčeného stavení s bílou fasádou na pozemku vyrostla mnohem robustnější stavba se žlutou omítkou.

To jsou blechy psí...

Při naší návštěvě nepanovalo vlídné počasí. Sytá žlutá fasáda kontrastovala s temnou oblohou, na sousední louce se pásly ovce, nikde ani živáčka. Současný majitel chalupu zcela přestavěl a nejspíše mu vyhovuje, že stále leží na samotě. Nejbližší stavení jsou vzdálena od pozemku přibližně jeden kilometr, takže je tu klid na dokonalý odpočinek.

Komárkova chalupa, kde žijí blechy, které na člověka nejdou, málem zůstala ukrytá i před filmovým divákem. Původně se totiž mělo natáčet kousek od Ledče nad Sázavou. Lokaci u Radešic pomohl objevit kameraman Jaromír Šofr, který v okolí měl vlastní nemovitost.

Připomeňte si záběr ze slavné komedie

Posted by Daniela Kolářová on Wednesday, March 27, 2013

„Točilo se tehdy v létě o prázdninách, bylo to moc příjemné natáčení. S produkcí jsem si tehdy dohodla, že mohu mít na natáčení ročního syna. Vzpomínám na to opravdu ráda. Chalupa, jak tehdy stála, byla velmi obyčejná v nádherné přírodě. Pak mě to natáčení inspirovalo k chalupaření, zavzpomínala pro Primu herečka Daniela Kolářová, která hraje v komedii manželku Zdeňka Svěráka.

Filmařům tehdy dalo pořádně zabrat dostat na plac techniku, k chalupě totiž vede pouze kamenitá lesní cesta, na kterou si troufnou jen cyklisté či majitelé terénních vozů.

Podmáčené zdi šly k zemi, přežila jen stodola

Současný majitel Václav Kašpar chalupu pořídil v roce 1988, tedy více než deset let po natáčení slavného snímku. Na stavení nebyl hezký pohled, chyběla část střechy, do domu zatékala voda.

„Původní tak do dnešních dnů zůstala akorát stodola a protější budlík (drobná kůlnička, pozn. red.). Chlívky a obytnou část jsem musel zbourat a postavit vše prakticky od znovu,“ uvedl majitel pro idnes.cz.

Při natáčení ale filmaři ocenili suchý záchod i psí boudu, vše dotvářelo představu, jakou scénáristé o Komárkově stavení měli. V době natáčení bydlel v chalupě pan Kabát, který si nakonec v komedii i zahrál malou roličku. Hraje chlapíka, který svým zvoněním zmátne Oldu Lavičku (Zdeňka Svěráka), který se domnívá, že přijíždí zedník Lorenc.

Na spadnutí byla i jiná stavba, kterou film Na samotě u lesa proslavil – mlýn, který si jako víkendové bydlení pořídil Ladislav Smoljak alias filmový mlynář Radim Zvon. Předváděl v něm kuňkání žab a vyprávěl historku o vodníkovi, kterou si každý chce poslechnout ještě jednou. Protože napoprvé to kvůli klapotu mlýnského kola nikdy nevyjde. Před několika lety ho však od lidí, kteří mlýn dlouhodobě nechali chátrat, koupil jiný majitel a tak se stavba v Nedvězí rovněž dočkala rekonstrukce.


Přečtěte si také