DIY projekty

16. června 2019 08:00

Markéta Kašková

Jak se vyhnou zbytečnému cukru? Těchto 5 produktů si raději připravujte doma

Že je v Coca-Cole spousta cukru, ví snad každé dítě. Ale to, že je ho v 1 litru více než 27 kostek, se už moc neřeší. Rafinované cukry ve zpracovaných potravinách jsou zčásti zodpovědné za kardiovaskulární onemocnění a nárůst diabetu a obezity. Čekali byste velké množství cukru v mandlovém mléku nebo dětské výživě? Je čas vytáhnout babičkovské recepty a začít některé pokrmy připravovat doma. Podívejte se na přehled pokrmů, u kterých byste tak vysoký obsah c

Na zdravé stravování se klade čím dál tím větší důraz. Lidé začínají přemýšlet, co jedí a jakým způsobem se vyhnout nezdravým potravinám. Zásadních důvodů, proč snižovat cukr vkrvi, je mnoho. Nadměrná spotřeba sladkých nápojů a sladkostí způsobuje řadu zdravotních potíží. Jedná se především o kardiovaskulární onemocnění, obezitu, nárůst diabetu, na svědomí má i zubní kazy.

Cukr je návykový

Cukry a různá sladidla jsou potenciální drogou stejně jako cigarety, drogy nebo alkohol. Testy, které byly provedeny na hlodavcích, ukazují jasné výsledky. Některé myši dokonce upřednostňovaly cukr před kokainem. Čím více naše tělo spořádá cukru, tím více a častěji ho bude vyžadovat. Lidský mozek si přidá pocit ze sladké chuti na imaginární listinu odměn a závislost je na světě. Člověk se tedy po dávce cukru bude cítit jako pochválený a uspokojený. Pokud to však scukrem ve svém stravování nebudete přehánět, můžete zůstat vnaprostém klidu. Sladká chuť je pro tělo přirozená, a dokonce žádaná, konzumace v přiměřených dávkách je v pořádku.

Jaké potraviny bychom neměli jíst?

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své příručce pro příjem volných cukrů pro dospělé a děti doporučuje vyhýbat se potravinám, které obsahují více než 10 gramů na 100 gramů produktu.Na obalech potravin je vždy uveden obsah sacharidů a „ztoho cukrů“. Ty nás v tuto chvíli zajímají.

Skryté cukry

Vyhýbat se sladkým limonádám, sladkým dezertům a přestat sladit čaj zní jako super plán. Zbavíme se nejhorších přívalů sladkých bomb. Cukr však najdeme i vpotravinách, do kterých bychom to zprvu neřekli –vmléčných výrobcích, sladidlech, sirupech,cereálních produktech nebo pečivu. Med a různé ovocné sirupy vsobě mají samozřejmě také cukry a jsou stejně kalorické jako bílý cukr, ale jsou výživově obohaceny o enzymy a minerály.

V České republice konzumujeme více cukru, než doporučuje Světová zdravotnická organizace. První věc, kterou musíme udělat pro snížení nadměrného příjmu, je znát množství přidanéhocukru obsaženého v produktech, které nakupujeme. Tyto produkty však můžeme rovnou raději připravit doma.

1. Mandlové mléko bez cukru

Mandlové mléko se pyšní vysokým obsahem vápníku, fosforu, hořčíku a draslíku. Mnoho značek je však doslazuje běžným cukrem. Velkým překvapením může být fakt, že vjedné sklenici mandlového mléka nalezneme až 6 kostek bílého cukru.

 1. Doma si dokážeme vyrobit perfektní mandlové mléko a navíc je postu opravdu jednoduchý.
 2. Jeden hrnek mandlí zalijte vodou a nechejte přes noc (8–12 hodin) odstát
 3. Druhý den mandle opláchněte a vložte do mixéru spolu se čtyřmi hrnky čisté vody
 4. Směs vpřístroji mixujte na maximální stupeň alespoň minutu
 5. Hotové mléko můžete rovnou pít nebo jej přecedit přes utěrku

2. Nutella bez cukru

Nejslavnější čokoládový krém u nás je pěkná kalorická bomba. Nejen dětmi milovaná Nutella je více než z poloviny tvořena cukrem. Obsahuje 56,3 % cukru.

Nutellu bez cukru si také dokážeme vyrobit bez problémů doma. Doporučujeme však vlastnit kvalitní mixér, který si hravě poradí stvrdými oříšky.

 1. 200 gramů lískových oříšků pražte 10–15 minut vtroubě při teplotě 175°C
 2. Oříšky oloupejte, aby na nich nebyla hořká slupka a rozmixujte
 3. Smíchejte je se 4 vrchovatými lžícemi raw kakaa a kokosovým olejem
 4. Nezapomeňte přidat špetku soli a doslaďte stévií nebo agávovým sirupem

3. Domácí zdravénanuky

Léto je vplném proudu a vysoké teploty nás budou doprovázet minimálně další tři měsíce. Nanuk je snad ta nejbáječnější sladkost, kterou si můžeme dopřát. Běžné zmrzliny koupené vobchodě by se za své kalorie měly stydět. Nanuk si bez problémů vyrobíme doma. A navíc ušetříme.

Na ty nejlepší nanukové recepty se podívejte na Prima Fresh.

4.Limonáda na léto

Děti milují nejrůznější šťávy a limonády. Zkuste si také jednu připravit například kvíkendovému obědu. Uvidíte, že děti budou vaši novou alchymii milovat. Navíc ji budete všichni moc pít bez výčitek a ke všemu doplníte vitamíny.

 1. Půlku okurky si rozkrájejte na kousky a vhoďte do mixéru
 2. Přidejte šťávu zjednoho citronu a med podle chuti
 3. Do nádoby si nakrájejte pár koleček okurky, přidejte led a nalijte rozmixovanou směs
 4. Vše zalijte sodou a máte super limonádu

5. Příkrm bez cukru

Vdětských neslazených příkrmech byl nalezen cukr a bylo ho více než 9 gramů, tedy dvě cukrové kostky na jedno jídlo. Dětem se tedy snažte vařit domácí stravu, která je stejně nejčerstvější a nejlepší pro vaše miminko.

Pro větší děti zkuste tyto recepty na Prima Fresh.

Další články:


Přečtěte si také