Jak na to

3. července 2019 14:00

Markéta Kašková

Tipy na dovolenou po celém Česku. A jako bonus několik záložních plánů, kdyby se zkazilo počasí

Jak trávíme parné letní chvíle, je ve dnech volna jen a jen na nás. Někdo preferuje dovolené v Evropě, někdo daleké dobrodružství v exotické Asii a jiní upřednostňují odpočinek na chatě nebo pod stany. Pokud jste se rozhodli zůstat letos v tuzemsku, máme pro vás několik tipů na super výlety v 6 oblastech Česka a plány B, kdyby se zkazilo počasí.

Léto je v plném proudu a děti se konečně dočkaly vytoužených prázdnin. Teplotní rekordy padají jeden za druhým a kdo jen trochu může, utíká pryč z města a užívá si přírodu, koupání, lesy, dovolené u moře nebo v tuzemsku. Zkrátka, nejdůležitější je pohoda, se kterou léto každý rok tradičně přichází.

Jižní Čechy

Jedno z nejmalebnějších zákoutí naší země jebezpochyby to jižní, které nabízícelou řadu aktivit napříč počasím, náladami a osobními preferencemi.

Pokud se chcete rekreovat u vody, doporučujeme pískovny, o které v tomto kraji nemají nouzi. Navíc pláže jsouz velké části pískové, takže si budete připadat trochu jako u moře.

Pokud se budete pohybovat v okolí zámku Hluboká, spojte prohlídku tohoto jedinečného objektu s koupalištěm, které naleznete kousek od zámku. Koupaliště nabízí i tobogán a různé bublinky.Ozábavu tedy nebude nouze.

Jižní Čechy jsou ideální na cyklovýlety, protože je to vlastně jednavelká placka. Můžete si užít delší nenamáhavé trasy, které vám představí malebný kraj v plné kráse, navíc rozmanitost a četnost rybníků je tu až neuvěřitelná.

Plán B

Jak jsme již zmínili, vždy se můžete vydat na prohlídku zámku Hluboká, zavítat se vyplatí i do jednoho z největších hradních komplexů v Jindřichově Hradci nebo například výlet do Třeboně je vždy dobrou volbou. Vykoupat se tu můžete v lázních Aurora, které jsou zakryté a nabízejí vodní atrakce, jako je divoká řeka, vířivka nebo tobogán.

Okolí Sázavy

Voda, lodě, kempy... To je Sázava! Nabízí jedinečnou krajinu podél zakroucené řeky, na které v sezoně potkáte party vodáků. Samotná krajina stojí určitě za průzkum, a to buď v rámci vodáckého dobrodružství, nebo se můžete vydat vlakem a poznat malebné vesnice v okolí pěšky.

Pokud milujete lesy, vydejte se po stopách svatého Prokopa, který vás zavede nacestu uprostřed lesa. Jedná se o cestu lemovanousvatými obrázky.

Pokud se rozhodnete o průzkum přírody podél řeky po svých, připravte se, že ne vždy se jedná o rovinatý terén, pár kopců zdolat budete muset. Je tady i možnost, o které jsme již mluvili, a to půjčit si loď a vydat se na jeden z nejlepších průzkumů, který si můžete vůbec zvolit, a sice z pohledu kormidelníka či háčka na lodi. Samotná atmosféra v kempech po celodenní námaze (pokud celou dobu nesoulodíte) je jedinečná a ve větších táborech můžete čekat super jídlo do prázdného žaludku.

Plán B

Pokud vám počasí nepřeje, vydejte se do Sázavského kláštera, který nedávno prošel rekonstrukcí. Díky velmi úspěšné české videohře Kingdome Come, která pojednává o místním kraji v 15. století za vlády Václava IV., se o tento kraj začíná zajímat stále více mladých lidí nejen z České republiky. Sázavský klášter je i ve hře součástí příběhu.

Lipno

Lipno je továrnou na zážitky. Nabízí snad všechno, na co si jen vzpomenete – vodní atrakce, projížďky lodí, stezky v lese i mimo něj, dobré jídlo, relax, různé sportovní aktivity a nedotčenou přírodu.

Pokud vám počasí přeje, máte možnost se dosyta vyřádit vpřehradě, kde se to novými zážitky jen hemží. Zkuste jízdu nadračích lodích, kánoe, jachting, windsurfing, kiteboarding či paddleboarding. V Lipně nad Vltavou je postavena i bobová dráha, lanový park a na kopci Kramolín je Stezka korunami stromů, která rozhodně stojí za návštěvu. Rozhodně neprohloupíte, pokud si na auto přibalíte kola. Kraj nabízí několik cyklostezek, které jsou navzájem propojené.

Plán B

Pokud bude zima nebo pršet, navštivte aquapark ve Frymburku nebo výstavu pomořského světa. Vydat se můžete i do 33 kilometrů vzdáleného Českého Krumlova, kde je zrcadlové bludiště. Navštívit se vyplatí i Hopsárium na Lipně pro děti, které nabízí různé trampolíny, překážky, stavební kostky, houpačky a podobně. Děti do 12 let musí mít ssebou jako doprovod rodiče.

Karlovarsko

Nejzápadnější kraj naší země skrývá velké bohatství v podobě rašelinišť, vodních nádrží, zřícenin, hradů, rozhleden nebo například národních parků. Zejména naučná stezka SOOS představuje soustavu rašelinišť, slatinišť, rybníků, mokřadů a množství minerálních pramenů. A je mimořádnou geologickou lokalitou. Naučná stezka vede po dně zaniklého slaného (minerálního) jezera. Při jejím procházení dojdeme k Císařskému prameni. Najdete tu i malou oboru sdaňky.

Vydat se rozhodně stojí i do Mariánských Lázní za zpívající fontánou nebo do Karlových Varů na kolonádu a ochutnat minerální prameny. Pokud bude velké teplo,vyplatí se zavítatna přírodní koupaliště Michael, kde je dlouhodobě čistá voda a dlouhá písečná pláž. Koupaliště Ostrov zase nabízí plavecký bazén, tobogán a brouzdaliště pro nejmenší.

Dříve bylo perfektní koupání v hotelu Thermal, kde voda byla z poloviny z minerálních pramenů. Bohůžel již několik let bazén chátrá.

Plán B

Při návštěvě Karlovarska bychom neměli opomenout prohlídku hradu Loket, kde se dozvíte něco o středověkém mučení. Velký poklad ukrývá zase Bečov nad Teplou, kde leží relikviář svatého Maura. Jedná se o výjimečnou zlatnickou památkou na území České republiky. Co do hodnoty je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty. Tento poklad stojí za návštěvu.

Jižní Morava

Romantická oblast se svébytným folklórem plná dobrého pití a jídla je ideálním krajem České republiky, kam se vydat za pohodovým výletem. Rozhodně byste měli zamířit do zámku Lednice, který má krásné restaurované salony. Vydejte se kMacoše – největší propasti tohoto typu v České republice. Využít lze i lanovou dráhu, která vás sveze khornímu můstku Macochy.

I Přírodní rezervaci Chřiby si zamilujete. Mnoho skalních masivů, studánek a jedinečnou přírodu nabízí toto zákoutí Moravy. Narazíte i na prameny sirné anajdete tu i mnoho hradů stajemnou historií.

Vykoupat se můžete vmístní přehraděuBrna. Pro milovníky folklóru se nabízí skanzen ve Strážnici. Jednou z nejznámějších a turisticky nejvyhledávanějších vodních ploch v Moravském krasu je rybník Olšovec v městečku Jedovnice. Koupání nabízí i přírodní koupaliště Lučina, které se nachází v malebné zalesněné krajině v CHKO Bílé Karpaty a patří v tomto regionu mezi nejoblíbenější vodní plochy určené ke koupání v přírodě.

Plán B

Pokud je naopak až moc velké horko, můžete se zchladit v nejlépe vyvinutém krasovém území v České republice – v Moravském krasu, kde se teplota pohybuje kolem 7–9°C.

Český ráj

Nabízí výlety všeho druhu, ať se jedná o dětské plánování, nebo musíte-li myslet na bezbariérový přístup, každý si tu najde to své. Rozhodně zavítejte do Hruboskalského skalního města nebo Prachovských skal, kde se pokocháte krásnou přírodou. Krásnou krajinu vám nabídnou i vyhlídky oblasti Klokočských a Betlémských skal, kde si můžete užívat nádherné výhledy do údolí řeky Jizery, na Besedické a Suché skály, Hamštejnský hřeben či Kozákov.

Plán B

Kraj nabízí nemalé množství různých zámků a hradů. Vyrazte například na hrad Kost, Valdštejn na Arboretum Bukovina nebo do zámku vDěteniccích, kde také můžete navštívit zámecký pivovar, středověkou krčmu s programem a noc strávit ve sStředověkém hotelu, kde o půlnoci straší.

Další články:


Přečtěte si také