návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zchlaďte se v útrobách našich hradů a zámků. Známe ty nejhezčí, kam se vyplatí jet na výlet

Vydáno: 25.04.2019
Hluboká nad Vltavou
Autor: istock.com Hluboká nad Vltavou
Léto je ideální doba na výlety po hradech a zámcích. Můžete se podívat, jak si žili naši aristokratičtí předci a nechat se přenést do dob, kdy klimatizaci nepotřebovali, protože měli kamenné hrady. Kam se jet podívat?

reklama

V současném vedru je docela příjemné ponořit se do chladných hradních chodeb a bloudit od komnaty ke komnatě. Česko se může pochlubit množstvím úchvatných hradů a zámků, stačí si jen vybrat, který máte poblíž. Jaké jsou ty nejhezčí?

Karlštejn

Okres Beroun, městečko Karlštejn a nejslavnější hrad u nás! Monumentální a legendami opředený gotický hrad, který si vystavěl Otec vlasti se vám bude líbit. Hrad byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, sbírek, svatých relikvií a korunovačních klenotů. Až se budete kochat výhledem z cimbuří, můžete si zanotovat “Lásko má, já stůůůůůňu…”

Karlštejn
Autor: istock.com Karlštejn

Křivoklát

Kousek vedle, dalo by se říci. Když už budete na Karlštejně, vezměte to i přes Křivoklát. Patří k nejstarším královským hradům v České republice, provázejí ho silné historické momenty a byl v něm vězněn i světoznámý královský alchymista Edward Kelly. Hrad se objevil v mnoha pohádkách a teď přes léto na jeho nádvoří najdete i nejednu skvělou kulturní akci!

Křivoklát
Autor: istock.com Křivoklát

Frýdlant

Jeden z nejúchvatnějších hradů u nás! Rozlehlý a architektonicky pestrý komplex skládající se ze středověkého hradu a renesančního zámku patří k nejvýznamnějším památkám v Česku. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také rozsáhlá sbírka zbraní, dýmek, ojedinělá vrchnostenská kancelář, dětský pokojíček, zámecká koupelna nebo dochovaná kuchyně. Je zkrátka plný neskutečně zachovalých interiérů, kde opravdu nahlédnete do bydlení v historii.

Frýdlant
Autor: istock.com Frýdlant

Loket

Když budete na Karlovarsku, nesmíte vynechat hrad Loket! Ve středověku se říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko! Hrad je protkaný historií a tajemnými příběhy, těšit se můžete i na nádhernou vyhlídku z 26metrové věže i na expozici útrpného práva ve vězeňských kobkách.

Loket
Autor: istock.com Loket

Český Krumlov

Už samotné město Český Krumlov doslova vyráží dech turistům. Někteří ho považují za filmařské kulisy, protože nemohou uvěřit jeho kráse, romantice a pitoresknosti. Samotný zámek je zapsán v seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou patří totiž mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti, rozhodně nevynechejte zámecké zahrady.

Český Krumlov
Autor: istock.com Český Krumlov

Sychrov

Novogotický zámek sloužil po mnohá desetiletí jako rezidence francouzskému rodu Rohanů. Jako jediný v republice má zámek Sychrov klasické královské apartmá, které je připraveno pro nejvýznamnější hosty. Ke krásnému zámku přiléhá anglický park, který patří k nejkrásnějším a nejbohatším sbírkám v Čechách. A točila se tu Nesmrtelná teta.

Sychrov
Autor: istock.com Sychrov

Lednice

Až budete na jihu Moravy, vypravte se do Lednice. V současných vedrech sympatický název ukrývá původně renesanční, později novogotický zámek s přilehlými překrásnými zahradami. Pyšní se velkolepou výzdobou interiérů a rozsáhlým zámeckým parkem, ve kterém se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a staveb. Celý Lednicko-valtický areál je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je opravdu o co stát! 

Lednice
Autor: istock.com Lednice

Pernštejn

Slovutný moravský a nedobytný hrad Perštejn má světové renomé. Je tak fotogenický, že si zahrál ve více než 50 filmech a seriálech, jako například v pohádkách Jak se budí princezny nebo Sůl nad zlato, filmu Bathory nebo hororu Van Helsing. Pokud chcete pár stylových fotek na Instagram, jistě zapózuje i vám.

Pernštejn
Autor: istock.com Pernštejn

Hluboká nad Vltavou

Ano, tady se proháněla princezna Krasomila a léčila se ze své pýchy. Pokud toužíte po romantice jako trám, zajeďte si severně od Českých Budějovic na Hlubokou. Říká se, že jde o nejkrásnější zámek České republiky. A že je pořádný se svými 140 místnostmi a 11 věžemi.

Hluboká nad Vltavou
Autor: istock.com Hluboká nad Vltavou

Červená Lhota

Pokud máte rádi bydlení u vody, jste na tom stejně jako páni z Červené Lhoty. Ty si vybudovali sídlo přímo uprostřed vodní plochy a je to více než působivé. Zámek je totiž postaven v zámeckém rybníku a je opravdu celý červený. V Česku jde o velmi jedinečnou a originální stavbu, který ve vašem výletním plánu nesmí chybět.

Červená Lhota
Autor: istock.com Červená Lhota

(ku)

Douglaskový porost

Víte, kde najdete největší strom Česka?

Na ovoce je aplikace, která vám ukáže, kam na ovoce.

Kam v Česku na ovoce zadarmo? Zkuste tuhle mapu, kde najdete 14 tisíc stromů a keřů k očesání

reklama

Článek je zařazen v: hrady , zámky , tipy , výlet , kam na výlet , Hrubá skála , Horni Hrad , zámek liblice , Mitrowicz , Hrad Kost , Loučeň , soukromý romantický dům , trosky , Valdštejn , kam za romantikou , kde se v Česku ubytovat , Kde se ubytovat ve svatební noc , líbánky v Čecku , kam za kulturou , kde se ubytovat , nápady , kam na zámek , jako princezna , hrad , zámek , Airbnb

reklama

Přečtěte si také