Zahrada

6. července 2019 14:00

Matouš Hartman

5 nejkrásnějších pražských zahrad: Kde se ochladit a odpočinout si?

Zahrady bývají klidnější než parky. Často v nich nejsou velké plochy, na kterých by mohli běhat psi, nebo dětská hřiště. Pokud si chcete odpočinout, vydejte se do jedné ze zahrad v centru Prahy, které jsme pro vás vybrali. Najdete tu stín, kvetoucí rostliny a mnohdy i příjemné ticho.

Vojanovy sady

Skrytá zahrada na Malé Straně není tak známá jako Valdštejnská, přesto stojí za návštěvu. Turistů je tu méně a historii má zahrada také bohatou. Vznikla již ve středověku jako součást kláštera karmelitek. Původně barokní zahrada se vdevatenáctém století proměnila na anglický park. Veřejnosti se otevřela vpadesátých letech a byla pojmenována podle herce Eduarda Vojana, který se narodil vnedaleké Míšeňské ulici. Cestičky tu jsou sice betonové a fasády okolních domů by si zasloužily rekonstrukci, ale můžete si tu sednout na staré lavičky a pozorovat pávy.

Břevnovská klášterní zahrada

Najdete tu prvky francouzské zahrady, malou galerii výtvarného umění, sady i les, kde můžete potkat srnku. Zahrada Břevnovského kláštera je navíc klidná. Nejvíce lidí najdete na nádvoří u restaurace, do zahrady už míří mnohem méně návštěvníků. Můžete se tu procházet, ale také si sednout do trávy, pozorovat barokní památku nebo si jen odpočinout.

Vrtbovská zahrada

Barokní skvost náleží kVrtbovskému paláci. Konají se tu romantické svatby, ale zahrada je přístupná i široké veřejnosti. Musíte si koupit vstupenku, ale vyplatí se to. Uvidíte tu barokní zahradu italského typu a najdete tu i empírový zahradní domek, ve kterém svého času bydlel malíř Mikoláš Aleš. Procházka zahradou se tak vyrovná návštěvě jiných památek také díky tomu, že odsud uvidíte panorama historického centra Prahy.

Velká strahovská zahrada

Jedinečnou zahradu pod Strahovským klášterem najdete vklidnější části Petřína. Vstupte do ní zulice Úvoz a projděte si její vrchní část, odkud jsou krásné výhledy na Prahu a Hrad. Potom se vydejte zkopce dolů. Můžete buď dojít na Malou Stranu, nebo si lehnout do trávy ve stínu stromů a odpočinout si. Je tu opravdu klid a nebudete tu bojovat o místo jako vjiných parcích.

Kinského zahrada

Jednu znejkrásnějších zahrad na Petříně obklopují stromy a keře. Její historie sahá daleko do středověku, kdy tu byly vinice. Od devatenáctého století tu rod Kinských budoval zahrady, které nebyly veřejnosti přístupné. Začátkem dvacátého století město zahradu odkoupilo a ihned ji otevřelo Pražanům. Původní letohrádek, který zahradě dominuje, se proměnil vmuzeum. Kinského zahrada je klidným místem svelkou travnatou plochou vdolní části, která je skvělá pro lenošení i pikniky. Výhodou jsou veřejné toalety, které mnohým zahradám chybí. Můžete odtud vystoupat až na Petřín a cestou se podívat na pravoslavný chrám svatého archanděla Michaela, který původně stál na Ukrajině u Mukačeva. Vroce 1929 byl rozebrán a odvezen do Prahy.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také