reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

5 nejkrásnějších pražských zahrad: Kde se ochladit a odpočinout si?

matoušhartman , Vydáno: 06.07.2019
Vrtbovská zahrada
Autor: istock.com Vrtbovská zahrada
Zahrady bývají klidnější než parky. Často v nich nejsou velké plochy, na kterých by mohli běhat psi, nebo dětská hřiště. Pokud si chcete odpočinout, vydejte se do jedné ze zahrad v centru Prahy, které jsme pro vás vybrali. Najdete tu stín, kvetoucí rostliny a mnohdy i příjemné ticho.

reklama

Vojanovy sady

Skrytá zahrada na Malé Straně není tak známá jako Valdštejnská, přesto stojí za návštěvu. Turistů je tu méně a historii má zahrada také bohatou. Vznikla již ve středověku jako součást kláštera karmelitek. Původně barokní zahrada se v devatenáctém století proměnila na anglický park. Veřejnosti se otevřela v padesátých letech a byla pojmenována podle herce Eduarda Vojana, který se narodil v nedaleké Míšeňské ulici. Cestičky tu jsou sice betonové a fasády okolních domů by si zasloužily rekonstrukci, ale můžete si tu sednout na staré lavičky a pozorovat pávy.

Vojanovy sady se skrývají před turisty a patří ke klidnějším místům v centru Prahy
Autor: archiv FTV Prima Vojanovy sady se skrývají před turisty a patří ke klidnějším místům v centru Prahy

Břevnovská klášterní zahrada

Najdete tu prvky francouzské zahrady, malou galerii výtvarného umění, sady i les, kde můžete potkat srnku. Zahrada Břevnovského kláštera je navíc klidná. Nejvíce lidí najdete na nádvoří u restaurace, do zahrady už míří mnohem méně návštěvníků. Můžete se tu procházet, ale také si sednout do trávy, pozorovat barokní památku nebo si jen odpočinout.

zahrada Břevnovského kláštera nabízí mnoho malebných zákoutí
Autor: archiv FTV Prima zahrada Břevnovského kláštera nabízí mnoho malebných zákoutí

Vrtbovská zahrada

Barokní skvost náleží k Vrtbovskému paláci. Konají se tu romantické svatby, ale zahrada je přístupná i široké veřejnosti. Musíte si koupit vstupenku, ale vyplatí se to. Uvidíte tu barokní zahradu italského typu a najdete tu i empírový zahradní domek, ve kterém svého času bydlel malíř Mikoláš Aleš. Procházka zahradou se tak vyrovná návštěvě jiných památek také díky tomu, že odsud uvidíte panorama historického centra Prahy.

Z nejvyššího bodu zahrady uvidíte celé centrum Prahy
Autor: achiv FTV Prima Z nejvyššího bodu zahrady uvidíte celé centrum Prahy

Velká strahovská zahrada

Jedinečnou zahradu pod Strahovským klášterem najdete v klidnější části Petřína. Vstupte do ní z ulice Úvoz a projděte si její vrchní část, odkud jsou krásné výhledy na Prahu a Hrad. Potom se vydejte z kopce dolů. Můžete buď dojít na Malou Stranu, nebo si lehnout do trávy ve stínu stromů a odpočinout si. Je tu opravdu klid a nebudete tu bojovat o místo jako v jiných parcích.

Z Velké strahovské zahrady jsou krásné výhledy na centrum města
Autor: archiv FTV Prima Z Velké strahovské zahrady jsou krásné výhledy na centrum města

Kinského zahrada

Jednu z nejkrásnějších zahrad na Petříně obklopují stromy a keře. Její historie sahá daleko do středověku, kdy tu byly vinice. Od devatenáctého století tu rod Kinských budoval zahrady, které nebyly veřejnosti přístupné. Začátkem dvacátého století město zahradu odkoupilo a ihned ji otevřelo Pražanům. Původní letohrádek, který zahradě dominuje, se proměnil v muzeum. Kinského zahrada je klidným místem s velkou travnatou plochou v dolní části, která je skvělá pro lenošení i pikniky. Výhodou jsou veřejné toalety, které mnohým zahradám chybí. Můžete odtud vystoupat až na Petřín a cestou se podívat na pravoslavný chrám svatého archanděla Michaela, který původně stál na Ukrajině u Mukačeva. V roce 1929 byl rozebrán a odvezen do Prahy.

Kinského zahrada je ideální pro pejskaře i na pořádání pikniků
Autor: archiv FTV Prima Kinského zahrada je ideální pro pejskaře i na pořádání pikniků

Mohlo by vás zajímat:

Hluboká nad Vltavou

Zchlaďte se v útrobách našich hradů a zámků. Známe ty nejhezčí, kam se vyplatí jet na výlet

Kam na víkend.

6 tipů, kde se dá v Česku ubytovat na zámku nebo v hradní komnatě. Kam za opravdovou romantikou?

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , Vrtbovská zahrada

reklama

Přečtěte si také