Naučte své morče, aby bylo mazlivé a snažte se porozumět, co vám chce sdělit

Morče je jedním z tradičních domácích mazlíčků. Roztomilé, milé a klidné zvířátko, které se dá ochočit. Pokud morčatům věnujeme pozornost a čas, jsou báječnými společníky dospělých i dětí. Jsou to zvířátka mírumilovná a přátelská, ale nejsou to od přírody žádní náruživí mazlíci. Ovšem trpělivým přístupem je můžeme naučit mazlení. Víte, co znamená jeho kvikání , vrčení nebo cvakání zubů? Prozradíme, jak rozumět jeho řeči a dalším projevům spokojenosti i nespokojenosti.

Když si přeneseme morče domů (optimální je věk mezi šesti týdny a šesti měsíci), musíme mu dát několik dnů na rozkoukání. Najednou je bez sourozenců, v cizím prostředí, kde to nezná. Nemůžeme proto očekávat, že se bude chtít hned mazlit. Když uvidíme, že začíná prozkoumávat klec, ještě to neznamená, že ho můžeme chytat, vytahovat ven a hrát si s ním. Musíme postupovat pomalu, krok za krokem.

Jak naučit morče mazlení

„Je důležité na morčátko pořád klidně mluvit, aby si zvyklo na náš hlas. Můžeme taky vzít kousek čerstvého ovoce a zeleniny, dát ruku do klece a čekat, jestli si pro dobrotu přijde. Možná si prvních pár dní nedá, ale mohu vám zaručit, že téhle čerstvé dobrotě jen tak neodolá a nakonec si pro ni přijde,“ radí specialista na chov hlodavců Tomáš Vykydal.

Vhodnými druhy ovoce jsou pro morčata jablka, meloun, jahody, čekanka, mrkev a další kořenová a listová zelenina. Ovoce i zeleninu podáváme zásadně jen čerstvé! Povadlé, plesnivé nebo nahnilé ovoce ani zeleninu morčátku nikdy nedáváme, sami bychom je přece taky nejedli.

Jak morče správně držet

Když si už morče vezme jídlo z naší ruky, je možné se ho při podávání jídla jemně dotknout, pohladit ho a časem ho i vzít opatrně do ruky. „Pokud jsme morče pořídili dětem, je důležité je naučit, jak ho správně držet. Jednou rukou ho podebereme pod předními packami a druhou pod zadečkem. Žádné chytání a zvedání jednou rukou, nebo zvedání za kůži, tím akorát zničíme pracně vydobytou důvěru,“ upozorňuje Tomáš Vykydal.

Morče nemá rádo drbání na břiše

Přestože morče působí, že je k mazlení jako stvořené, není to v jeho přirozenosti. Zároveň ale není nijak agresivní, raději uteče, než aby se s někým pralo. „Když ho držíme v ruce, nikdy nás nekousne, ale bude třeba nespokojeně kňourat, nebo bude úplně ztuhlé a potichu, protože se mu to nelíbí a chce mít klid,“ dodává specialista a dodává: „Morčata nemají moc ráda otáčení na záda, drbání na břiše a zakrývání očí, případně drbání na hlavě."

Jak porozumět řeči morčat

  • Asi nejznámějším projevem morčat je kvikání. Může být hlasité, dlouhé, pronikavé, ale vždy to znamená Já jsem tady! nebo Dej mi dobrotu! Morčata se například mohou naučit odposlouchat zvuk otevírání ledničky, či šustění sáčku při přípravě krmení a takhle reagují.
  • Pokud žijí morčata ve skupině, tak na sebe kvikáním volají. Jestli morče běhá a skáče po kleci a do toho si kvíká, má radost a je spokojené.
  • Může ale nastat i opačná situace. Když je morče zalezlé v domečku, nechce ven a cvaká zuby, snaží se nám říct, ať ho prostě necháme být, ať ho neotravujeme. Možná zrovna nemá náladu na mazlení, nebo se ještě bojí.
  • Jestli máme morčata dvě a cvakají na sebe zuby, je možné, že bojují o své území. Je to výstražný signál ‚Nech mě být, jsem rozzlobený, nechoď sem, to je moje',‘“ říká T. Vykydal.
  • S dalším častým projevem, se kterým se můžeme u morčete setkat, je jemné okusování. Když je chováme a začne nás „oždibovat" (a je jedno, jestli ruku, nebo rukáv). Znamená to, že už nechce být chován, už se mu to nelíbí, je unavený, nebo má hlad. Pokud tyto varovné signály včas nepoznáme nebo podceníme, obvykle přijde trest - morčátko nás počůrá.
  • Morčata broukají, pokud jim je něco nepříjemné.
  • Vrčení také může nastat, když zvíře slyší neznámý zvuk, například když bouchneme hlasitě dveřmi nebo vykřikneme. Znamená to něco jako Co to bylo?

Pozor na dva kluky

Morčata obvykle chováme jednotlivě, protože k člověku více přilnou. Pokud nebýváme často doma, měli bychom si pořídit alespoň dvě morčata, neboť potřebují sociální kontakt, a je-li morče dlouho samotné, strádá. Nechceme-li mláďata, pořídíme si buď dvě samičky, nebo dva mladé samečky – v tomhle případě je dobré počítat s tím, si budou vytyčovat postavení a bojovat o území. Tomáš Vykydal objasňuje: „Vypadá to jako pomalé pohupování a chození dokola, kdy na sebe vrčí a cvakají zuby. Také se může stát, že vám jeden samec začne naskakovat na druhého a naopak. Není to ovšem porucha hormonů ani chuť se pářit. Jde o vymezování si dominantního postavení.“

Zdroje: www.guineapigowner.com, primanapady.cz, cs.wikipedia.org, Tomáš Vykypdal

Sdílejte článek
Štítky morče zelenina klec péče o morčata řeč morčat morče domácí

Přečtěte si také