30. srpna 2017 17:20
Tereza JavorováJaponský zen ve vašem obýváku? Stačí pískoviště a pár oblázků
Japonsko má kouzlo, které nepřestává nás, uspěchané lidi ze “západu” fascinovat. Ten klid, dokonalost, obřadnost a tajemství… Vytvořte si doma malou zenovou zahradu, ke které utečete, až vám začnou zase tiky ve tváři.
Zenová zahrada je druh japonské zahrady sloužící k meditaci a rozjímání. Sami Japonci používají název “kare sansui” neboli "suchá krajina” a představuje jeden z vrcholů asijského zahradního umění.
Tradice japonských zahrad sahá do dávné minulosti a je vnímána nejen jako kulturní dědictví, ale jako samostatné umění, srovnatelné s architekturou nebo malířstvím.
Zen u vás doma
Domácí zenové zahrádky vypadají jako malá pískoviště pro skřítky s ostrůvky kamenů nebo mechu. Japonci zkrátka berou ohled na prostor a dokážou zminimalizovat cokoli, i zenovou zahradu. Skutečnou vodu v této zahradě nenajdete, supluje ji uhrabaný písek vyjadřující vlny na hladině moře nebo kameny znázorňující koryto potoka či řeky. Zenový buddhismus se snaží o maximální oproštění od rušivých vlivů okolí a písek “protékající” mezi kameny znamená tok našich myšlenek. Kameny naproti tomu vyjadřují jistotu, oporu a stálost. Tak má naše mysl možnost na chvíli spočinout a obrátit se sama do sebe.
Mini zenová zahrada se aranžuje v přenosném dřevěném boxu nejlépe o rozměru 40 x 30 cm nebo v široké kamenné nádobě. Jako základní materiál se používá drcený šedý granit, do kterého se speciálními hráběmi se tvoří různé tvary, které majitel zahrádky může měnit. Hrabičkami vznikají třeba kruhy okolo ostrůvku nebo vodorovné či zvlněné čáry evokující vodní hladinu.
Jednoduchost a umírněnost
Potřebovat budete rozhodně pěkné kameny. V tradiční zenové zahradě se používal vždy lichý počet kamenů – minimálně 3. Můžete jich na zahradu dát i více, ale vždy mějte na paměti, že zen se přiklání k jednoduchosti a umírněnosti. Kameny v zenové zahradě podněcují k představivosti, povzbuzují intuici a očišťují mysl. Volba druhu kamene závisí na účelu jeho použití v zahradě. V zásadě se ale nepoužívají kameny kulaté nebo hranaté, ani jakkoliv nepřirozeně opracované. Vynechte také kameny výrazných barev, zejména bílé, protože na sebe upoutávají příliš pozornost. Použít můžete placáky, ze kterých vytvoříte cesty nebo oblázky na evokaci říčního toku. Z kamenů můžete udělat ostrůvky i ohraničení prostoru. Pokročilejší “zahrádkáři” vytvářejí ve svém mini zenu i můstky nebo lavice. V suché zahradě zkuste použít také mech, dřevo nebo bambus.
Co tedy budete potřebovat?
- dřevěný box nejlépe 40 x 30 cm
- drcený šedý granit nebo písek
- lichý počet kamenů a oblázků v tlumených barvách přírody
- mech, bambus či vyschlé dřevo
- speciální hrabičky
Důležitým momentem je kompozice zahrady. Zenové zahrady jsou vytvářeny tzv. "pro diváka", který si zahradu prohlíží z pevně daného místa, odkud je pohled nejlepší. Zahrada je dokonalá ve chvíli, kdy už není co odstranit. Použijte svou intuici a vraťte se na chvíli k přírodě, která vám napoví. Zenová mini zahrada je opravdu jednoduchá a rozhodně bezpečnější než prášky na nervy.
(ku)
Inspirujte se v galerii japonským minimalismem v interiéru.