Obývací pokoj

14. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Šest zásadních ikon světového nábytku: Nemáte doma náhodu některou z nich?

Trendy jsou vzrušující a rádi se nadchneme pro něco nového. Ale když je odfoukne čas, zůstávají tu s námi ikony. Věci, které mají tak geniální podstatu, že se nemusí obhajovat a stále jsou neuvěřitelné krásné a in. Pojďme se seznámit s několika ikonickými kousky našich domácností.

1) Židle Tonetka

Používaly ji naše babičky, maminky a jde s námi dál. Geniálně navržená židle Tonetka neztratila nic ze svých půvabů už od roku 1859, kdy se začalo s její tovární výrobou. Ačkoli bychom rádi přísahali na její český původ, je to spíše Němka po otci Michaelu Thonetovi, truhláři německého původu, který si v roce 1819 založil výrobnu nábytku v Boppardu nad Rýnem. Po nějaké době se ale její výroba zabydlela právě v moravských Koryčanech, kterou vedli Thonetovi příbuzní. Tonetka má geniálně upravené opěradlo z parou ohýbaného dřeva, které jí zajistilo nesmrtelnost. Existuje v několika modifikacích, kterým vévodí Model 14. Bez něj si žádný kavárenský povaleč nedokáže představit svůj šálek a ranní noviny.

Židle od firmy Ton jsou dnes už ikonické. Foto: www.ton.eu/cz

2) Lampa Anglepoise

Možná stojí na vašem psací stole nebo pracovním ponku, a nikdy byste se jí dobrovolně nevzdali. Lampa Anglepoise spatřila světlo světa v roce 1934 a její stvořitel George Carwadine při její konstrukci neponechal nic náhodě. Zkonstruoval totiž lampu na ramenu pohybující se dopředu dozadu, ze strany na stranu a dolů nahoru. Zkrátka vymyslel dokonalou lampu především pro industriální prostory, jako jsou dílny a továrny. Stala se velice úspěšnou a dodnes ji nic nepřekonalo. Spíš ona překonala sama sebe, když se z dílen přestěhovala do interiérů a dobyla je svou jednoduchou krásou a praktičností.

Bez této lampy si nedovedeme už představit pracovní stůl. Foto: istock.com

3) Stolek E1027

Tento jednoduchý, a přesto překrásný stolek jistě znáte. Byl tolikrát kopírován, že se jeho vzdálení příbuzní dají koupit i v Ikea. Vymyslela a sestrojila ho designérka Eileen Gray, která se postupně nadchla pro modernismus a naštěstí u něj zůstala. Stolek E1027 navrhla pro svou sestru, která ráda snídala v ložnici. Proto je jeho dolní kruh přerušený, aby snadno šel přirazit posteli. Desku stolu tvoří křišťálový skleněný kruh zasazený do ocelového rámu. Jedna z trubek vyčnívá nad úroveň skla, aby nemohlo nic ze stolku sklouznout a vše korunuje nastavovací mechanismus. Název ikonického stolku tvoří iniciály Eileen a pak malá šifra označující místo v abecedě dalších písmen. A proč ho milujeme dodnes? Kombinace skla a oceli je nepřekonatelná vzhledově i co do praktičnosti. Dojem lehkosti a vzdušnosti doplňuje stabilita a možnost každodenního užívání.

Stolek E1027. Foto: pinterest.com/classicon

4) Lampa Tiffany

Už jen název zní dekadentně luxusně, ale nenechte se mýlit, se šperkařskou firmou nemá nic společného. Přesto šperkem je. Sama o sobě je natolik zdobná, že se stala ikonickým kouskem klasických interiérů. Stvořil ji na konci 19. století Louis Comfort Tiffany, ale dlužno říci, že velký podíl na úspěchu vitrážové lampy měla návrhářka a umělkyně Clara Driscoll. New York se do lampy Tiffany úplně zbláznil, a pak celý svět. Působí luxusně a dýchá z ní kouzlo starých dobrých časů s puncem secese. Máte-li rádi klasický interiér s leštěným nábytkem, perskými koberci a koženými křesly, nesmí vám Tiffany lampa přece chybět!

Lampa Tiffany. Foto: istock.com

5) Křeslo Barcelona

Většinou to bývá láska na první pohled i posezení. Křeslo Barcelona navrhli v roce 1929 Ludwig Mies van der Rohe a Lilly Reichová. Poprvé se široké veřejnosti představilo v německém pavilonu na Světové výstavě 1929 v Barceloně, kde na něm při slavnostním zahájení výstavy seděli členové španělské královské rodiny. Zrodila se ikona! Samozřejmě doputovala i do české, tedy vlastně moravské kotliny, kde byla vybavena těmito křesly legendární brněnská Vila Tugendhat. Křeslo je vytvořeno podle zásad Bauhausu, tedy s důrazem na jednoduchost a eleganci, použita je pouze ohýbaná ocel a přírodní kůže. V padesátých letech byly mimo jiné upraveny původní rozměry, protože současní zákazníci jsou větší a těžší.

Tato křesla známe z vily Tugendhat. Foto: istock.com

6) Křeslo Egg

Vajíčko. Tak si skutečně budete připadat, když se zaboříte do další ikony designu, křesla Egg. Slavné dánské křeslo Egg Chair od designéra Arne Jacobsena vzniklo v roce 1958. Může se pochlubit nadčasovým organickým designem, má příjemně oblé a plynulé linie. Jeho výhodou je, že kopíruje tvary lidského těla a díky tomu je velmi dobře ergonomicky řešeno. Sedí se v něm náramně a vašemu interiéru udělá velkou službu, zvláště pokud disponuje v zásadě ostrými hranami. Křeslo Egg dnes seženete ve všech barvách, na které si vzpomenete, a to platí i o potahových materiálech. “Vajíčko” vás ochrání před nevlídným okolním světem a doma se na něj bude zapisovat pořadník.

Křeslo Egg.Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také