Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Srpnová sklizeň levandule: Pozvěte ji do svého bytu! Je voňavá i praktická

Málokterá květina se stala tak oblíbenou, že expandovala od bytových dekorací, přes koupelnu až do světa kuchyně, jako levandule. Její fialová krása, neopakovatelná vůně a všemožné využití graduje právě nyní!
Vydáno: 28.08.2018
Otrhnatou levanduli dejte do pytlíčků. Vydrží v nich dlouho voňavá.
Autor: istock.com Otrhnatou levanduli dejte do pytlíčků. Vydrží v nich dlouho voňavá.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Když se řekne levandule, vybaví se nám buď babiččino mýdlo, nebo dechberoucí fialové lány na jihu Francie. Právě tam, v srdci Provence, má tato vonná bylina svůj kult. Sušená, čerstvá, nakládaná, zpracovaná do mýdel, voňavek, svíček, vyšitá na ubrusy, prostírání… prostě provensálský styl je bez fialové krásky nemyslitelný. Pozvěte i vy levanduli do svého bytu a naučte se využívat všechny její talenty….

Levandule dekorativní

Levandule je nádherná dekorace zejména do rustikálního nebo středomořsky laděného interiéru. V sezoně ji klidně natrhejte do vázy čerstvou, ale středoevropský našinec ji nejspíš ocení usušenou, kdy vydrží krásná po celou dlouhou zimu. V tomto případě netroškařte a pořiďte si opravdu úctyhodný trs, který se bude skutečně vyjímat v keramické váze. Sušená levandule neztratí nic ze své krásy a příjemně provoní okolí. Pokud se dostanete do srdce Provence, pořiďte si zde některý z vyšívaných ubrusů nebo povlečení. Naladí vás i vaše hosty na léto a venkovskou idylu.

Snítka levandule na stole přivodí romantickou atmosféru.
Autor: istock.com Snítka levandule na stole přivodí romantickou atmosféru.

Levandule praktická

Komáři, ale taky mouchy, blechy, můry, moli a další nežádoucí otravové její vůni nesnášejí. Chybu neuděláte, když po vzoru našich babiček, rozmístíte pytlíčky se sušenou levandulí do všech prádelníků a také mezi kabáty uložené na zimu. Moli se raději přestěhují k sousedům. Levandulová sůl nebo odvar v koupeli zase perfektně povzbudí krevní oběh a oživí organismus.

Z bylinky si můžete udělat voňavou lázeň.
Autor: istock.com Z bylinky si můžete udělat voňavou lázeň.

Levandule pro zdraví

Z bylinky si udělejte čaj. Ztiší bolest hlavy, nervy v kýblu, utiší stres a pokud nemůžete usnout, pošle vás do sladkého limbu. Skvělá je levandule i jako inhalace při zánětech průdušek, angíně a můžete ji použít dokonce jako kloktadlo v podobě silného odvaru při aftech a zánětech v ústech. Stejně jako při užívání jiných bylinných drog platí, všeho s mírou a rozumem.

Nebo uvolňující čaj.
Autor: istock.com Nebo uvolňující čaj.

 

Levandule v kuchyni

Musíte dát pozor na dávkování, protože hranice mezi lahůdkou a chutí mýdla je tenká, stojí však za to! S levandulí se dají v kuchyni podnikat nečekaná dobrodružství. Nasekané květy levandule přidejte do rýže nebo do jehněčího a králičího masa. Dobře se kombinuje s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem. Celou květinu můžete ponořit do letní domácí citronády. Čerstvé okvětní lístky nasekejte nadrobno a přidejte do sorbetu, domácí vanilkové zmrzliny nebo do nadýchaných muffinů. Levandulové květy se používají také do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Cukr s levandulí zvládne každý: do dózy dejte pískový cukr a pár snítek bylinky, ovoněný cukr se používá při pečení a do dezertů.

(ku)

 

Citrusová vůně nemůže u vás doma přes léto chybět.

Provoňte si domov i pokrmy citrusovou vůní. Tyhle bylinky si hravě vypěstujete v květináči

Pěstujte bylinky originálně!

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkóně

Bylinky jsou samy o sobě krásnou dekorací...

Bylinky můžete sušit i v bytě. Vystavte je na oči, krásně vyniknou jako dekorace

Článek je zařazen v: dekorace , vůně , relaxace , bylinky , levandule , Francie , květináč , čaj , zahrádka , koupel , záhon
Speciály:
Reklama