Tohle je 5 zlozvyků v domácnosti, které děláme všichni. Jak nás negativně ovlivňují?

Zvyky se špatně mění. Měli bychom ale vědět, které nám vyloženě škodí. Nemluvíme o kouření (kde jsou zápory jasné), ale o nenápadných zvycích, u nichž si ani neuvědomujeme, jaké zlo nám doma páchají.

Pokud si myslíte, že budeme mluvit jen o úklidu, pletete se. Dokonce i romantické zapalování svíček, kterým nevzniká žádný nepořádek, nás může ohrozit. Co jsou tedy zlozvyky, jichž se dopouštíme všichni a které nám mohou způsobit potíže?

Nevyhazujeme houbičky

Pokud používáme houbičku na nádobí moc dlouho, z čisticího náčiní se promění ve špinicí. Dřez je největším rájem bakterií v domácnosti, najdete jich tu víc než v záchodové míse. Houbička, kterou do něj často hodíme, absorbuje nepřeberné množství bakterií, které se v ní mohou množit a které se při mytí nádobí dostávají na talíře, skleničky atd. Houbičku vyměňte, jakmile se začne lehce trhat, její objem se zmenší a ztmavne kvůli usazené špíně. ¨

Foto: istock.com

Sprchujeme se moc často

Některé bakterie ale potřebujeme. Časté sprchování odstraňuje mikroorganismy z naší pokožky a tím nás vystavuje problémům s imunitním systémem. Neznamená to, že se přestanete sprchovat úplně, rozhodně to ale nepřehánějte. Omezte čas strávený ve sprše a nepoužívejte laciná mýdla plná chemikálií. Zkrácením doby sprchování také pomůžete životnímu prostředí, vaše spotřeba vody poklesne, za což vám bude vděčná i vaše peněženka.

Foto: istock.com

Netrávíme dostatek času v posteli

Často nemáme čas se pořádně prospat. Stalo se vám, že nemůžete usnout, pozorujete strop, převalujete se, jdete se napít, pak na toaletu a pak konečně někdy pozdě v noci nebo rovnou brzy ráno usnete? Ráno se zase probudíte zbytečně brzy, a i když víte, že budík bude zvonit až za hodinu, už se v posteli jen převalujete. To jsou známé situace, se kterými se setkává většina z nás.

Foto: istock.com

Za to, proč často nemůžeme usnout, může používání elektroniky těsně před spaním. Ať hodí kamenem ten, kdo se nekoukne před spaním do mobilu na zprávy a na fotky na Instagramu… Světlo vyzařované obrazovkami může za to, že se náš mozek nepřipraví na spánek, který by měl přijít po zhasnutí. Proto omezte používání mobilů před spaním. Ráno nás zase budí světlo. Vždy věnujte pozornost tomu, zda máte dostatečně zatemněný pokoj. Závěsy volte v tmavých barvách z tkanin s vysokou hustotou, aby v ložnici byla tma i po východu slunce.

Více o tom, jak na pořádný spánek, jsme psali ZDE.

Moc sedíme

Velká část z nás pracuje od počítače, u kterého zpravidla sedí. A co děláte, když přijdete domů a jste utahaní po dlouhém dni? Vyměníte židli za pohovku. To je vůbec to nejhorší, co můžeme udělat. Potom se to snažíme zachraňovat permanentkami do fitness center. Přemýšlejte o tom, kolik času strávíte sezením. Stáhněte si do mobilu aplikace, které hlídají váš pohyb a zjistěte, kolik kroků denně uděláte. Za ideál se běžně považuje 10 tisíc kroků denně, nicméně jsou odhady, které mluví i o vyšších číslech. Aplikace vás může motivovat k tomu, abyste nastavenou hranici překonali. Takže vystoupíte třeba o tři zastávky dřív, než byste měli, abyste nahnali nějaké kroky do svého denního cíle. Protože sport často zabírá čas, který nemáme, je chůze částečným řešením v boji se sedavým způsobem života, který vedeme v práci i doma.

Foto: istock.com

Zapalujeme svíčky

Je to romantika, je to nádhera, má to své kouzlo. Jenže svíčky se vesměs vyrábějí z parafínu, který je ropným produktem. Najednou to nezní moc hezky, když si uvědomíme, co to doma pálíme. Ze svíček se uvolňují chemikálie, které mohou mít nepříznivý vliv na naše zdraví. Zejména pokud svíčky používáme opravdu často. Dá se to vyřešit, aniž byste se potěšení z blikajících světélek vzdali. Ti modernější z nás mohou vytvořit LED dekorace, ti, co mají radši klasiku, ať sáhnou po svíčkách z včelího vosku a nebo sójových svíčkách, které jsou navíc veganské.

O LED dekoracích se více dočtete ZDE.

Foto: istock.com

(mh)

Další články:


Přečtěte si také