Jak připravit domov na psa? Těchto 5 věcí musíte udělat, než si přivedete zvíře domů

Pořídit si psa je sen. Alespoň tak to vypadá ve filmech nebo na fotkách. Realita je jiná. Pes vyžaduje péči. Pokud se rozhodnete, že si domů přivedete psa, musíte připravit nejen sebe a okolí, ale také svůj dům. Jak na to?

Mrkněte se, co musíte udělat, než si psa pořídíte. Začneme už u přemýšlení o plemeni a skončíme tím, jak máme připravit dům na to, že v něm bude pobíhat čtyřnohý mazlíček.

Zamyslete se

Přivést si domů psa je veliké rozhodnutí. Zvlášť pokud nebydlíte sami nebo pokud žijete v bytovém domě, musíte přemýšlet, jestli pes nepřinese více problémů než radosti. Pes navíc vyžaduje péči. Rozhodně se nejedná o křečka, který si vystačí s klecí. Musíte se připravit, že budete venčit i v noci nebo brzy ráno. Psům také vadí, když jsou moc dlouho doma sami.

Zjistěte si o plemenu co nejvíce

Některé psy musíte ven přímo tahat, jiní skáčou u dveří pořád a čekají, až je vezmete na procházku. Jejich návyky často závisí na plemeni. Zatímco s většími psy budete muset chodit o víkendech na túry, ti menší si vystačí s parkem kousek od domu. Více o jednotlivých plemenech můžete zjistit i v encyklopedii Prima nápadů.

Udělejte nákupy

Základem jsou misky na vodu a krmení, hračky ke kousání, vodítko, ale taky třeba postroj, pokud budete se psem jezdit autem. Je dobré taky pořídit pelíšek, ale praxe ukazuje, že pokud psa nevychováte, stejně vždycky skončí v posteli nebo na gauči. Nákupy ale nepodceňujte. Zjistěte si, jaké krmení je pro vašeho psa ideální. Zároveň se podívejte, kde máte nejbližšího zvěrolékaře. Vždy ale dejte na doporučení ostatních pejskařů. Pokud ten, co provozuje ordinaci blízko vašeho domu, nemá dobré reference, raději zamiřte tam, kde slyšíte pozitivní ohlasy.

Podívejte se, jak se na psy připravila Paris Hilton:

Zamezte ničení

Zvlášť štěňata se zakousnou do kdečeho. Vyvarujte se proto situací, kdy byste litovali rozkousaného vybavení domu. Psi se totiž často nezahryznou jen do bot. Nenechávejte drobné dekorace na místech, kam pes může dosáhnout, a neumisťujte je na nábytek, u kterého je riziko převrhnutí. Pes je jako dítě. Stejně jako zabezpečujeme byt před příchodem potomka, je dobré udělat podobná opatření, když si pořídíme psa. Nic pak na něj nespadne.

Vlastnit psa má ještě jednu výhodu: odnaučíte se nechávat věci po bytě. Když chce pes pozornost, vymyslí si totiž způsob, jak si ji získat. Nejčastější je tak tahání utěrek nebo chňapek z kuchyně, případně veškerého oblečení, které je přehozené přes židli nebo křeslo.

Zabraňte úrazům

Dejte pryč věci, které se snadno rozbijí. Skleněné předměty vystavujete riziku, že se promění ve střepy. Stávají se taky nebezpečím pro samotného psa. Umístěte je proto do skříněk nebo do místnosti, kam pes nemá přístup.

(mh)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také