10. července 2025 07:00
Ema BártováKnotová zálivka zajistí pokojovkám dostatek vody i během vaší dovolené
Sezóna dovolených se rozbíhá na plné obrátky a s tím přibývají některé menší praktické starosti. Třeba otázka, jak zajistit dostatek vláhy pro pokojové rostliny, protože ne každý má po ruce sousedku nebo kamaráda, který se o ně postará. Objevte, jak na to!
Nejdříve jednu praktickou radu. Rozhodně se nesnažte květiny na svou nepřítomnost připravit tím, že je pořádně zalejete do zásoby. Mnohé z nich by to nemusely přežít. A naopak se nespoléhejte na to, že vydrží týden či dva bez zalévání, protože už se to někdy v minulosti stalo. Takovou výdrž mají jen některé druhy.
Jinými slovy, květiny budete muset na svou dovolenou připravit nejen s ohledem na délku vašeho volna, ale je třeba vzít v potaz i jejich individuální nároky.
PÉČE O POKOJOVÉ ROSTLINY: Průvodce pro začátečníky i pokročilé
V zásadě se dají doporučit tři postupy, které můžete kombinovat:
- Pořiďte nějaké samozavlažovací zařízení, alespoň pro nejnáročnější nebo vzácné kousky z vaší sbírky rostlin.
- Přesuňte květiny z velmi slunečných míst, jako je parapet, jinam, například do tmavší a chladnější místnosti - týká se to i rostlin jinak náročných na světlo, týden či dva takhle vydrží v dobré kondici spíše, než kdyby na ně pražilo slunce.
- Seskupte více pokojovek dohromady, spíše si udrží vláhu a taky zalévání bude případně snazší pro někoho, kdo se vám o ně bude chodit starat; dejte mezi ně mělké misky naplněné vodou a oblázky, zajistí to větší vlhkost v jejich blízkosti.

Jak o dovolené nahradit zalévání?
Léto je samo o sobě pro mnoho pokojových rostlin náročné, protože v bytech bývá horko a sucho, nemusí jim svědčit ani příliš jasné sluneční světlo - potřebují proto většinou více péče než během roku, včetně zalévání a přihnojování.
Na druhou stranu, většina z nich snese vaši několikadenní nepřítomnost, ale dovolená delší než týden už vyžaduje různá opatření kvůli zajištění vlhkosti a vláhy. Ještě předtím ale dopřejte květinám trošku nadstandardní péče, oberte uvadlé listy a odkvetlé květy včetně stonků.
Pokud jde o náhradu zalévání, můžete vyzkoušet některý z následujících postupů - i při jejich volbě myslete na to, že některé květiny potřebují vody hodně, zatímco jiné vystačí s málem, typicky kaktusy a sukulenty.
Vyplatí se vědět: Jak rozumět pokynům pro zálivku pokojovek. I málo vody může být někdy moc
Knotová zálivka
Jak už název napovídá, závlahu tu zajišťuje knot, provázek, nebo pruh smotané látky, který jedním koncem strčíte do nádoby s vodou a druhým do květináče. Můžete udělat závlahu pro každou rostlinu zvlášť, má to smysl zejména u těch větších. Nebo postavte rostliny v květináčích kolem jedné větší nádoby a do ní ponořte všechny knoty. Jako knot může posloužit i kus kapilární rohože.
Kapilární rohož
Tato metoda se skvěle hodí zejména pro menší květináče. Kapilární rohože pořídíte v potřebách pro zahradníky a milovníky pokojovek. Princip fungování je jednoduchý - květináče stojí na vrstvě vlhkého syntetického materiálu, z kterého si berou vláhu podle potřeby. Rohož můžete dát třeba na odkapávací plochu vedle dřezu či do koupelny, jeden její konec dejte do dřezu nebo vany s vodou. Rostliny by měly být na mokré rohoži co nejblíže u sebe, mírným přitlačením se ujistěte, že s ní mají dobrý kontakt.
- Pozor, metoda nemusí fungovat u květináčů, které mají na dně rozbité hliněné střepy.
Nenechte si ujít: Naučte se správně zalévat pokojové květiny. Bez vody to nejde, ale všeho moc škodí
Plastový sáček
Tuto metodu používejte pouze při krátkodobé nepřítomnosti, nejvýše týdenní. Překryjte rostlinu průhledným igelitovým sáčkem a uzavřete jej, což jí umožní zachytit a recyklovat vodní páru. Snažte se nainstalovat sáček tak, aby se přímo nedotýkal rostliny - například díky tomu, že po obvodu do květináče zapícháte špejle nebo rákosové tyčky.

Plastový sáček pomůže udržet vlhkost u rostliny, ale hodí se jen na krátkodobou nepřítomnost. Zdroj: iStock
Samozavlažovací nádoby
Tohle je větší investice. Můžete některým rostlinám pořídit samozavlažovací nádoby, do kterých se lije větší množství vody a rostlina si ji může čerpat průběžně. Vlastně to většinou funguje na principu uvnitř instalované knotové zálivky.
- Není nicméně dobrý nápad květiny do těchto nádob přesazovat na poslední chvíli před dovolenou, nemuselo by jim to sednout.
- Také je dobré vědět, že se nádoby nejlépe hodí pro rostliny, které potřebují vláhu po celý rok a nevadí jim trvalé pěstování ve vlhkých podmínkách.
- Rostliny jako citrusy nebo monstery, které v zimě potřebují méně vody než v létě, by vám za tyto nádoby nejspíše nepoděkovaly.
- Pokud se rozhodnete do budoucna pro některé kousky tyto květináče pořídit, měli byste je čas od času zkontrolovat - hlídejte, zda v nich je dostatek vody a jestli se knoty neuvolnily.

Samozavlažovací vložky
Můžete také do každého květináče pořídit samozavlažovací vložky, což v součtu může znamenat docela vysokou investici. Jde většinou o malou nádobku, často terakotovou, kterou zapíchnete do květináče a nalijete do ní vodu, která se postupně uvolňuje do okolní hlíny, případně do zápichu vložíte láhev s vodou vzhůru nohama - pokud je takto samozavlažovací vložka konstruovaná a s lahví se počítá.
- Některé zapichovací vložky jsou plastové a uvolňují vodu po kapkách.
Jak se postarat o květiny nebo zahradu před odjezdem na dovolenou:
Zdroje: theguardian.com, rhs.org.uk, lovethatleaf.co.nz