Jak správně zalévat pokojové květiny? Bez vody to nejde, ale všeho moc škodí
Určitě už jste v životě pár pokojovek utopili a možná stejné množství umučili suchem. Jak odhadnout, kdy je ten správný čas na nový přísun vody a jaká voda je ta pravá na zálivku pokojových květin?
Každá pokojová rostlina vyžaduje pravidelný přísun vody. Některá po zalévání touží více, jiná méně, ale pro většinu běžných pokojovek bude nejlepší zlatá střední cesta. Osvojte si pár pravidel, se kterými zvládnete i náročnější zimní období bez ztráty svých oblíbených zelených svěřenců.
Jak správně zalévat pokojové květiny 3 Zdroj: istockphoto.com
Jak poznat, že je správný čas na zálivku
Půda vkvětináči musí být stále přiměřeně vlhká. Rostlinám, kteréčelívelkým výkyvům vláhy a sucha, většinou zasychají jemné kořínky, které přiléhají ke stěnám květináče. Květiny tak ztrácejí schopnost nasávat vodu a nepomůže jim ani následné zalití.
Naopak rostlinám, které jsou zalévány až příliš často, tzv. přelévány, zase jemné kořínky zahnívají. Oba případy vedou časem kúhynu celé rostliny. Jak tedy nejlépe zalévat? Jak praví klasik: Přiměřeně, přiměřeně!
Jak správně zalévat pokojové květiny 2 Zdroj: istockphoto.com
Většina pokojových květin vyžaduje zálivku přesně ve chvíli, kdy vrchní vrstva půdy vkvětináči oschne, tedy na první pohled získá světlejší barvu. Stejně tak můžeme stav půdy zjistit poměrně snadno dotykem. Pokud nám na prstech neulpí vlhká půda, je již proschlá a připravená knovému přísunu vody. Při velkém proschnutí půdy také vzniká mezera mezi půdou a květináčem, ale to už je většinou poslední možnost záchrany rostliny.
Jakou vodou zalévat pokojovky
Voda pro zálivku pokojových květin má mít přibližně stejnou teplotu, jako je teplota vmístnosti, u rostlin snasazenými poupaty pak může být ještě o trochu teplejší. Měla by být také odstátá, aby zní vyprchal chlor. Vodu po zalití květin do konvičky ihned znovu napusťte. Do dalšího zalévání bude tak akorát.
Jak správně zalévat pokojové květiny 4 Zdroj: iStock
Při zalévání raději lijte vodu do misky pod květináčem, abyste zbytečně nelili vodu ke krčku rostliny a nedocházelo tak ke hnilobě. To samozřejmě neplatí pro bromélie, které naopak vyžadují zálivku doprostřed listové růžice, protože jsou tak naučené zpřírody, ze své původní vlasti.
Vžádném případě rostliny nezalévejte vdobě, kdy na jejich listy dopadají sluneční paprsky.
Některým květinám, především orchidejím, vyhovuje jiný způsob zálivky. Jednou týdně je ponořte do kbelíku svodou, a nechte je klidně několik hodin vodu nasávat. Pak je nechte okapat a další vodu jim dopřejte zase až za týden.
Také sukulentní rostliny mají své specifické nároky. Jejich listy jsou dostatečnou zásobárnou vody na delší čas, proto je vždy zalévejte vdelším časovém odstupu.
Další rostliny vyžadují kromě zálivky i rosení listů. To se většinou provádí pouze na jaře a vlétě, ale u některých druhů pěstovaných vsuchých bytech i celoročně.