Pokojové květiny

17. května 2025 07:07

Ema Bártová

Naučte se starat o pokojovky tak, abyste už nikdy žádnou nezabili

Milujete pokojovky, ovšem moc se jim u vás nedaří a jen pozorujete, jak původně prosperující kousky chřadnou? A to přesto, že jste jim pořídili pěkné květináče, nezapomínáte je zalévat a dokonce jim občas dopřejete trochu hnojiva. Nějaké chyby by se asi našly. Přinášíme praktický návod, jak se jim pro příště vyhnout.

Tři uklidňující informace úvodem. Je normální, že nějaká pokojovka občas uhyne, stává se to i zručným zahradníkům. Stejně tak může dosud zdravé rostlině s vynikajícími podmínkami najednou zdánlivě bez příčiny zežloutnout nebo opadat listy. A nakonec – většina milovníků pokojovek se setká s tím, že nějakému druhu se u nich prostě dařit nebude, i kdyby se rozkrájeli.

  • Pokud vám ale uhyne většina rostlin, je na čase přiznat si, že něco děláte špatně. Naštěstí je možné většinu chyb včas odhalit.

Péče o pokojové rostliny: Průvodce pro začátečníky i pokročilé

1. Přesazování je fér

Podívejte se na povrch substrátu v květináči a můžete s překvapením zjistit, že je na ní plíseň, což znamená, že zemina není tak kvalitní, jak by mohla být. I když se květině zatím daří, do budoucna by tomu tak být nemuselo – bude lepší ji přesadit. Přesazení prospěje mnoha rostlinám už proto, že ve starší půdě už nebudou mít dost živin. A ani hnojením to nezachráníte. Čas na přesazení je i tehdy, když kořeny vykukují z děr na spodku květináče.

Kdy a jak přesadit pokojové rostliny: Zásadní je správný květináč a substrát

Rozhodně používejte zeminu určenou přímo pro pokojovky a snažte se z kořenového balu odstranit co nejvíce staré.

Na druhu stranu neplatí, že čím větší nový květináč bude, tím lepší - například zamiokulkasy nebo monstery by vám rozhodně nepoděkovaly. Dejte jim nádobu jen o málo větší než dosavadní. Rostliny, které bujně rostou a vypadají zdravě, přesazovat nemusíte.

2. Zaměřte se na kořeny

Při přesazování možná zjistíte, že mnohé vaše květiny mají kořeny v přílišném mokru, což většině druhů nedělá dobře. Tomuto problému často jdeme vstříc tím, že pořizujeme příliš těsné ozdobné obaly na květináče. Problematické jsou i květináče s vestavěnou podmiskou, která má zabránit rozlití vody. Vyloženou chybou je používání nádob bez odtokových otvorů.

Mohlo by vás zajímat: Molice se ukrývají na listech a ničí kytky. Jak se otravných potvor zbavit bez chemie?

Přelití rostlin je noční můra

Někteří pěstitelé se mu brání tím, že místo používání konvičky povrch hlíny jen rosí, ale to také není dobrý nápad – voda se v takovém případě nedostane až ke kořenům. Osvědčeným tipem je postavit rostliny i s květináčem na 15 až 20 minut do vody, vezmou si, kolik potřebují, a nebudou stát v přebytku tekutiny celé hodiny. Rostliny také můžete osprchovat, to ostatně prospěje i zaprášeným listům.

  • Mimochodem, většina rostlin dává přednost dešťové vodě před kohoutkovou. Nemáte-li možnost, jak si ji schraňovat do zásoby, nechte tu z kohoutku vždycky alespoň odstát, aby z ní vyprchal chlor.

3. Zkuste poznat, co rostlina potřebuje

Zalévat květiny denně nebo obden je pro většinu z nich přehnané, snad jen s výjimkou těch, které stojí na parapetu okna, kam svítí sluníčko, nebo poblíž zapnutého topení. Většina pokojovek si vystačí s týdenní zálivkou, i když lepší zjistit jejich individuální požadavky. Nejsnáze tak, že strčíte prsty do hlíny a to až do hloubky několika centimetrů. Pokud je suchá, je čas zalévat. Je chybou řídit se jen tím, že je hlína suchá na povrchu - při otestování prstem byste dost možná zjistili, že hned pod tím je vlhká půda.

  • Pokud si nejste jistí, můžete investovat do vlhkoměru, pořídíte ho od dvou set korun výše.

Rady pro začínající pěstitele orchidejí:  Dopřejte jim česnekovou kúru a pokvetou jako divé

Rostlina někdy vadne, ale neznamená to, že jí vadí nedostatečná zálivka –  problémem může být nedostatečná vlhkost vzduchu. Takovou květinu můžete zkusit povzbudit rosením, pokud to zabere, zalévat hned nemusíte. Pokud rostliny nesprchujete, můžete jejich listy otřít navlhčeným hadříkem z mikrovlákna, aby lépe absorbovaly světlo i vlhkost.

4. Nebojte se do toho říznout

Někdy dlouho pozorujeme rostliny, kterým se tak úplně nedaří, ale váháme, abychom s tím něco razantnějšího udělali. Přitom jednou žlutý nebo hnědý list už se nevzchopí a nejlepší tak bude ho z rostliny odstranit. Případně odstraňte celou ne moc dobře vypadající část rostliny.

Vyplatí se vědět: Proč hnědnou listy pokojových rostlin a jak je můžeme zachránit

Pokud máte větší neprospívající rostlinu, jako je třeba monstera nebo philodendron, může dávat smysl ji celou nařezat na řízky a získat několik menších, ale zdravých rostlin. Někdy ale stačí odstranit jen část, vyndat rostlinu z hlíny, opláchnout kořeny a zasadit ji do nového substrátu, ale ne to většího květináče – to by mohlo znamenat zbytečný stres. Jaro je k tomu ideálním ročním obdobím.

5. Změna je dobrá, občas

Někdy stačí jen to, abyste rostlinu dali v domě či bytě na jiné místo – a začne se jí dařit výrazně lépe. Přemýšlejte ovšem nejen nad dostatkem světla, ale také nad dalšími souvislostmi – rostlinám se může dařit na parapetu v kuchyni, kde mají dostatek slunečního jasu, protože zároveň těží z vyšší vzdušné vlhkosti, která tu je díky vaření. Ale už se jim nemusí dařit na stejně orientovaném parapetu v obýváku, pokud tam bude příliš suchý vzduch. Některým druhům by mohla vyhovovat vyšší vlhkost v koupelně s oknem, ale pozor, aby tam na ně nebyla moc zima.

  • Ne vždy platí, že čím víc slunce, tím lépe! Jsou rostliny, které dávají přednost polostínu. Často přitom stačí dát je třeba jen o půl metru dále. Efekt změny poznáte nejdříve za týden nebo dva. Možná budete muset rostliny přemisťovat i s ohledem na to, zda doma zrovna topíte nebo ne.
  • Také jižní okno může být v zimě v pořádku, ale v létě už by tu bylo moc horko a jasno.
  • Pozor na průvan, většině rostlin vadí i mírný.

Pokud se rostlině někde dlouhodobě daří, nedávejte ji jinam, jestliže to není nezbytně nutné.

6. Nebojte se náročnějších druhů květin

Některé rostliny mají pověst náročných hysterek, kterým se skoro nikde nedaří. Říká se to třeba o orchidejích nebo o calatheách. Ve skutečnosti ale můžete mít doma právě pro tyto druhy ideální podmínky, takže proč to s nimi nezkusit, pokud vás to láká.

Pokud chcete vyzkoušet něco náročnějšího než obligátní zelenec nebo potos, zkuste třeba begonii, efektní květinu, která už patří mezi ty vyžadující trochu větší pozornost.

  • Nekupujte rostliny bez rozmyslu, zkuste si rovnou pořizovat takové, pro jaké máte doma vhodné podmínky. Myslete i na to, jak rychle pokojovka roste a jakých rozměrů může dosáhnout.

7. Není ostuda začít znovu

Můžete s překvapením zjistit, že některým vašim pokojovkám se daří, ačkoli se o ně moc nestaráte a nepřesazovali jste je už roky. Naopak vám může zajít původně zdravá květina se vzornou péčí. Když se některé u vás nedaří a je z ní nevzhledný pahýl s dvěma povadlými listy, uděláte lépe, když pokojovku vyhodíte, než abyste cítili frustraci pokaždé, když se na ni podíváte. Zkontrolujte rostlinu ještě na přítomnost škůdců, abyste případně včas ošetřili ostatní rostliny.

  • A pak si místo vyhozených květin pořiďte jiné, které budou lépe sedět vašemu přístupu k péči o domácí rostlinstvo.

Zdroje: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2025/apr/16/the-houseplant-murderer-can-i-become-green-fingered-in-eight-easy-steps,  https://www.mybreezyroom.com/houseplants/ https://www.gardenhealth.com/advice/houseplant-care/a-beginners-guide-to-houseplants


Přečtěte si také