Jak na to

26. listopadu 2024 07:00

Ema Bártová

Perte prádlo na 30, většinou to stačí. Vyšší teploty vyžadují ručníky a ložní prádlo

Pokud jen trochu čtete nápisy na obalech pracích prášků, mohli jste si všimnout, že mnohé slibují, že spolehlivě dokážou prát i při nižších než obvyklých teplotách. Je to dobrý nápad, nebo hrozí, že se prádlo nevypere a ještě si ho tím poničíte? A jak se takové praní projeví na stavu vaší pračky?

Většina lidí pere běžné prádlo na 40 stupňů Celsia, tomu odpovídá i teplotní nastavení základního cyklu praček. Ale zároveň přibývá oblečení, na jehož štítku najdete informaci, že se doporučuje praní při teplotě 30 stupňů. Můžete to samozřejmě ignorovat, oblečení z bavlny i umělých vláken zvládá i čtyřicítku bez zjevného poškození. Přesto stojí za zvážení, zda zažité zvyky nezměnit.

NENECHTE SI UJÍT: Používejte při praní bílý ocet. Za pár korun nahradí aviváž, vybělí prádlo i vyčistí pračku

Perte na třicet

Oblečení s třicítkou na štítku sice o něco vyšší teplotu zvládne, aniž by se například srazilo, ale může mu to zkracovat životnost a také kvůli tomu může dříve vyblednout. Ve skutečnosti se jak umělá vlákna, tak třeba mikiny a džíny dají dobře vyprat i na třicet.

Nejen že tím prodloužíte životnost oblečení, ale navíc ušetříte za elektrickou energii, protože voda na praní se bude muset ohřát méně. Například podle údajů britské nezávislé organizace Energy Saving Trust  výdaje za elektřinu spotřebovanou na praní klesnou až o čtyřicet procent. Na celkové spotřebě energie vaší domácnosti se to nicméně nijak zásadně projevit nemusí, protože pračka rozhodně není největším žroutem energie v vašem bytě či domě. Plusem tak bude spíše zachovalejší oblečení.

  • Bavíme se samozřejmě o oblečení zašpiněném při běžném nošení, to hodně znečištěné bude chtít čtyřicítku, ložní prádlo a ručníky perte alespoň občas na šedesátku či devadesátku. Také umaštěné textilie budete muset vyprat nejméně na čtyřicet, možná i na šedesát.

Zaměřte se na výběr vhodného pracího prášku

Aby se i při teplotě třicet stupňů prádlo vypralo skutečně dobře, musíte si dát pozor při výběru pracího prášku. Nemusíte kupovat ten nejdražší na trhu, důležité je, aby měl složení, díky němuž bude dobře fungovat i při nízkých teplotách. Výrobci to musí uvádět na obale, přičemž někteří se nezastaví ani na třicítce, ale slibují, že jejich výrobek zvládne i dvacítku - to může přijít vhod například u některého funkčního oblečení. Správné dávkování pracího prostředku závisí nejen na míře zašpinění prádla, ale také na tvrdosti vody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Ručníky nadýchané jako v hotelu můžete mít i doma. 6 tipů, jak toho snadno dosáhnout

Zabije nízká teplota bakterie?

Je pravda, že teplota třicet stupňů mnohé choroboplodné zárodky sama o sobě skůuečně nezneškodní, ale koneckonců to ani teplota o deset stupňů vyšší. Nicméně na ně platí kombinace praní, účinného pracího prostředku a pořádného vymáchání. Potvrdila to například tato studie, podle níž efektivnější bylo použití pracích prostředků s aktivním kyslíkem.

Další odborná práce zase zdůraznila, že při praní za nižších teplot stoupá kromě aktivního kyslíku i důležitost enzymů v prášku,  protože se tak ničí i případné střevní bakterie.

PŘEČTĚTE SI: 7 tipů a triků pro praní oblečení

Prádlo pověste co nejdřív

Myslete na to, že prádlo byste měli pověsit co nejdříve po tom, co se dopere. Vlhké prostředí je jinak ideálním živným prostředím pro choroboplodné zárodky, navíc by prádlo mohlo začít zapáchat.

Nezapomeňte čistit pračku

Jednou za měsíc byste měli pračku pustit na prázdno bez prádla s nějakým čisticím prostředkem určeným pro tato zařízení, dobře poslouží i kyselina citronová, kterou za pár korun koupíte v drogerii. Eliminujete tím množení bakterií v pračce a vznik nepříjemného zápachu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V pračce klidně perte i koupelnové závěsy či silikonové chňapky, obojky a vodítka

Kdy prát na vyšší teplotu

Oblečení nejmenších dětí byste měli prát na vyšší teplotu, stejně jako oblečení lidí, kteří se potýkají s nějakou infekcí. Pokud potřebujete dezinfikovat pouze jeden nebo dva kousky oděvů, můžete je předem namočit do umyvadla s antibakteriálním roztokem.

Zdroje: cleanipedia.com, askteamclean.com,  energysavingtrust.org.uk


Přečtěte si také