Pěstujte na zahradě révovník žláznatý. Jeho plody mění barvu od růžové a fialové až po modrou

Koncem září začínají dozrávat plody révovníku žláznatého, které upoutají snad každého nápadnou a neobvyklou paletou barev. Drobné bobule vypadají jako korálky v mnoha odstínech růžové, fialové a modré.

Patříte mezi nadšené tvůrce podzimních věnců a dekorací z přírodních materiálů a zároveň máte rádi výrazné barvy? Pak by na vaší zahradě neměl chybět révovník žláznatý, který se pro vás stane skvělým zdrojem materiálu na tvoření.

Révovníky jsou opadavé úponkaté dřevnaté liány, které pocházejí z Asie, především z Číny, ale také ze Severní a Střední Ameriky. U nás se pěstuje na zahradách i v parcích nejčastěji révovník žláznatý (Ampelopsis glandulosa) nebo révovník omějolistý (Ampelopsis aconitifolia), ale domácí v Evropě není ani jeden. V evropských botanických zahradách se občas pěstuje i révovník velkolistý (Ampelopsis megalophylla)

Révovník není réva

Révovníky na první pohled připomínají vinnou révu, podobné mají především vykrajované listy. Liší se od sebe například typem květenství, réva vykvétá v latách a révovník ve vrcholících. Také kůru mají révovníky hladkou a réva často rozpukanou. A především révovníky mají plody pouze dekorativní a réva jedlé a chutné.

Jak pěstovat révovníky

Jedná se o nenáročné liány, které velmi dobře zvládají i nezdravé městské ovzduší a nenapadají je žádné choroby ani škůdci. Nemají žádné zvláštní požadavky na kvalitu půdy a dobře se jim daří na slunci i ve stínu. Nejvíce jim však svědčí slunečné a teplé a před větrem chráněné stanoviště a dobře propustná, středně vlhká půda.

Révovník žláznatý (Ampelopsis glandulosa)

Plně mrazuvzdorná rostlina (až do –29 °C) dorůstá do výšky asi 2 m, přičemž se přichytává svými úponky pergol a treláží. Vykvétá v květnu drobnými bílozelenými kvítky a koncem září na ní dozrávají plody, které postupně mění svou barvu od růžové přes jemně fialovou až k modré.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/ampelopsis-glandulosa-elegans-loubinec-kratkostopecny-elegans.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9vovn%C3%ADk

Sdílejte článek
Štítky nemoc zahrada podzimní dekorace keř réva hroznové víno liána plody lata révovník Révovník žláznatý Ampelopsis glandulosa modré plody

Přečtěte si také