20. června 2017 07:00
Markéta ZídkováPěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete
Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) - Obrázek 1 Zdroj: Brighterorange/Wikimedia Commons; CC BY 2.5
Angínovník čínský: Malá lékárna v květináči, kterou můžete mít za oknem. Využívají se konečky mladých čerstvých listů nebo odvar z oddenku a jak už český název napovídá, nejčastěji je užíván proti angíně, ale také proti kašli, při zahlenění nebo onemocnění hlasivek.
Vypadá trochu jako kosatec, krásně kvete a navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Po kousku listu angínovníku můžete sáhnout vždy, když budete mít pocit, že na vás něco leze. Latinsky se jmenuje Belamcanda chinensis, je to vytrvalá bylina, kterou můžete pěstovat venku na zahrádce, ale stejně úspěšní budete, když ji zasadíte do květináče a poskytnete jí nějaké pěkné světlé místečko a pravidelný přísun vody u vás doma. Patří do čeledi kosatcovatých, dorůstá do výšky 60 až 100 centimetrů a během celého léta ji zdobí žluté nebo oranžové květy se skvrnami připomínajícími kresbu leopardí kůže.
Pálí to, ale angínovník pomáhá
Angínovník pochází z Číny, kde byl a stále je využíván v tradičním léčitelství. I u nás si postupně získává své příznivce. Využívají se konečky mladých čerstvých listů nebo odvar z oddenku a jak už český název napovídá, nejčastěji je užíván proti angíně, ale také proti kašli, při zahlenění nebo onemocnění hlasivek. Žvýkání (ne polykání) kousku listu – nejdéle 30 sekund maximálně šestkrát denně – dokáže divy. Odvar z oddenku má zase močopudné účinky, takže jej můžete vyzkoušet například při zánětu močových cest, ale pomůže i při zácpě nebo nadýmání. Do léčebných pokusů s angínovníkem by se ale neměli pouštět alergici a v žádném případě těhotné ženy, pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem. Pěstitelé, kteří už mají s rostlinkou praxi, doporučují na poprvé vyzkoušet opravdu malý kousek listu a připravit se na nepříjemné pálení v krku.
Venku, nebo doma?
Jak už bylo zmíněno, angínovník můžete pěstovat i na zahradě. V tom případě se ale připravte na to, že na zimu zatáhne listy. Zahradníci radí záhon s angínovníkem chránit chvojím nebo slámou, jiní doporučují nechat rostlinu přezimovat v chladnější místnosti v květináči. Problematické není ani množení, a to buď dělením trsů nebo jarním výsevem semen při pokojové teplotě, ke klíčení by mělo dojít zhruba za čtrnáct dní. Pokud zatím nemáte z čeho množit a uvažujete o tom, že angínovník vyzkoušíte, můžete už nyní u profesionálů nakoupit semena nebo počkat do jara a pořídit sazeničku, jejíž cena se pohybuje kolem padesáti korun. S angínovníkem určitě neprohloupíte, je nenáročný, krásně kvete a navíc budete mít kam sáhnout při kašli, bolení v krku nebo jiných zdravotních problémech.(bras)
Mohlo by vás zajímat: