Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Přichází čas nádherných chryzantém a jejich pestrých barev. Máme 10 rad, jak je správně pěstovat, aby dlouho zdobily vaši terasu

Nic tak nerozzáří nevlídné podzimní dny, jako záplava barvených chryzantém. Využijte jejich pestré barvy i otužilou náturu a ozdobte si truhlíky za okny nebo rovnou celý balkon. Poradíme vám, jak o ně pečovat, aby vydržely dlouho a krásné.
Vydáno: 24.09.2017
Květiny budou v kombinaci s dýní nádhernou dekorací.
Autor: istock.com Květiny budou v kombinaci s dýní nádhernou dekorací.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ačkoliv květiny pocházejí z Dálného východu, slovo “chryzantéma” pochází z řečtiny a znamená, velice příhodně, ,,zlatý květ". Tyto krásné a pestré květiny jsou oblíbené hlavně v Číně a Japonsku, kde mají zvláštní význam. Pro Japonce představují symbol lidské dokonalosti a jsou pradávným znakem japonských císařů. V Číně považují chryzantémy za posvátné květiny a mají své místo při obřadech a v chrámech.

Chryzantéma rozzáří podzimní dny.
Autor: istock.com Chryzantéma rozzáří podzimní dny.

Chryzantémy se dokonce hojně používají v čínské medicíně. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce.

Uvařte si z ní čaj!
Autor: istock.com Uvařte si z ní čaj!

U nás je spojujeme s Dušičkami, neboli svátkem Všech svatých, kdy se chryzantémy dávají na hroby. Ale tento jejich úkol je už dnes překonán a slouží k mnohem veselejším dekoracím na terasách, balkonech a zahrádkách.

Tady je deset dobrých rad od zkušených zahradníků, které vám s pěstováním chryzantém pomohou:

1) Do květináčů se nejvíce hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je například „Delaware“ s červenými květy, žlutě kvetoucí „Yellow Delaware“ či sněhově bílá „Blanche Poiteviné Supreme“.

2) Pro pěstování drobnokvětých chryzantém nepoužívejte do velkých nádob příliš lehké substráty. Jsou-li umístěny venku ve velkých květináčích, rostlinám hrozí jednak přeschnutí, jednak nedostatečná stabilita. Vhodnější jsou směsi rašeliny a zeminy.

3) Už při nákupu rostlin myslete na to, že pro zahrádky a terasy jsou vhodné jen mrazuvzdorné druhy a kultivary.

4) Za to, že chryzantéma bude krásně kvést vyžaduje výživné krmení. Nádobu vybavte zeminou bohatou na živiny a k základnímu hnojení ještě přidávají vícesložková hnojiva.

5) Koncem léta vyžadují chryzantémy dostatek závlahy, aby nasadily na květ.

Chryzantémy vyžadují dostatek vláhy.
Autor: istock.com Chryzantémy vyžadují dostatek vláhy.

6) Velkokvěté chryzantémy vydrží na balkoně či terase chráněné před deštěm a větrem až do ostřejších podzimních mrazíků. Teprve pak je přeneste do světlé studené místnosti s maximální teplotou okolo deseti stupňů Celsia.

7) Květináč si můžete vzít i domů, na okenní parapet – v teple pokvete dříve, avšak při teplotě výrazně přesahující 16 °C květy nevydrží tak dlouho.

8) Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo.

9) Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně.

10) Chryzantémy zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech způsobuje vznik houbových chorob. Suchá půda a vyschnutí kořenů brzdí růst a oddálí kvetení.

Ozdobí vaši terasu. Foto: Ozdobí vaši terasu. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Babí léto přichází!

Babí léto přichází: Vyzdobte si balkon v duchu rustikální nostalgie

Úžasná dekorace.

INSPIRACE: Nádherné podzimní dekorace pro váš domov. Vytvořte si je za pár minut


Článek je zařazen v: zdraví , květiny , dekorace , pěstování , podzim , terasa , květy , chryzantéma , alkon
Reklama