reklama

Barevná krása podzimní zahrady: K tradičním chryzantémám přidejte i rozchodníkovce či zápleváky

redakce
20. září 2019
V září a říjnu už bývá počasí trochu vrtkavé, a tak každá chvilka, kdy se můžeme potěšit pohledem na barevnou květinovou krásu, přijde vhod. Pokud se však podzim vydaří a nastoupí pravé babí léto, pak nastává barevně snad nejkrásnější zahradní období. Jak se na něj připravit? Výsadbou těch správných trvalek.
reklama

Keře a stromy získávají teplé tóny barev a květiny ještě dokážou rozehrát nádherně barevné představení. Které trvalky nejlépe vybrat? Všechny uvedené druhy jsou vhodné i křezu do podzimních barevných kytic.

Chryzantéma, listopadka (Chrysanthemum)

Rod rostlin, zčeledi hvězdnicovitých, který pochází zČíny a Japonska. Jsou to vytrvalé byliny nebo polokeře, které patří vnašich končinách knejoblíbenějším podzimním květinám. Jsou to rostliny krátkého dne, proto vykvétají až na podzim širokou paletou barev i tvarů, od květů jednoduchých přes jehlicovité až po plné. Pěstují se ve sklenících, jako hrnkové rostliny, ale i na zahradách jako trvalky. Jsou poměrně choulostivé na mráz, proto vyžadují zimní zakrytí chvojím.

Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium)

Původní evropský druh, který se dnes, vyskytuje v celém mírném pásmu severní polokoule. Rozchodníkovce mají dužnaté listy a drobné kvítky ve vrcholičnatém květenství. Jsou to nenáročné rostliny, které dobře snášejí suché půdy a sucho všeobecně.

Záplevák (Helenium)

Trvalka, vysoká 100–140 cm s nápadnými jazykovitými květy vbronzové, žluté či vínové barvě. Je vhodná především do velkých trvalkových skupin. Množí se na jaře dělením trsů.

Hvězdnice, podzimní astra (Aster dumosus)

Podzimní astry mají menší až drobné úbory a až 150 cm dlouhé, bohatě větvené stonky. Některé odrůdy jsou naopak nízké a hodí se i pro zpestření skalky. Podzimní astry jsou rozšířené vcelém severním mírném pásmu. Množí se velmi snadno dělením, některé druhy se dokonce samovolně množí až příliš intenzivně a je nutné je omezovat. Všechny podzimní astry trpí často padlím a někdy i houbovými chorobami.

Zlatobýl (Solidago)

Velmi rozšířená rostlina sbohatými, žlutými latami květů. Dorůstá až do výšky 100–170 cm, velmi rychle se rozrůstá, doslova zapleveluje zahradu, a dokonce se samovolně šíří i do volné přírody. Novější odrůdy se však množí již daleko méně, a jsou proto do smíšených záhonů mnohem vhodnější.

Nezapomeňte na opakovaně kvetoucí rostliny

Některé trvalky vykvétající včervnu mají schopnost remontace neboli opakovaného kvetení, pokud je včas po prvním odkvětu seříznete. Šantu a některé druhy šalvějí ani zastřihávat nemusíte a stejně znova vykvetou, ale většinu trvalek sestřihnout musíte. Včasné odstřihnutí květů je důležité u floxů nebo ostrožek.

Zpestřete zahradu travinami

Okrasné traviny mohou dodat podzimní zahradě šmrnc i romantický nádech. Vhodná bude pampová tráva, kavyl i mohutné odrůdy ozdobnice. Výborně doplní vysoké trvalky a postarají se o nezapomenutelný koncert závěru letošní zahradní sezony.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama