Barevná krása podzimní zahrady: K tradičním chryzantémám přidejte i rozchodníkovce či zápleváky
V říjnu už bývá počasí trochu vrtkavé, a tak každá chvilka, kdy se můžeme potěšit pohledem na barevnou květinovou krásu, přijde vhod. Pokud se však podzim v některých letech vydaří a nastoupí pravé babí léto, pak nastává barevně snad nejkrásnější zahradní období. Jak se na něj připravit? Výsadbou těch správných trvalek.
Keře a stromy získávají teplé tóny barev a květiny ještě dokážou rozehrát nádherně barevné představení. Které trvalky nejlépe vybrat? Všechny uvedené druhy jsou vhodné i k řezu do podzimních barevných kytic.
Chryzantéma, listopadka (Chrysanthemum)
Rod rostlin, z čeledi hvězdnicovitých, který pochází z Číny a Japonska. Jsou to vytrvalé byliny nebo polokeře, které patří v našich končinách k nejoblíbenějším podzimním květinám. Jsou to rostliny krátkého dne, proto vykvétají až na podzim širokou paletou barev i tvarů od květů jednoduchých přes jehlicovité až po plné. Pěstují se ve sklenících jako hrnkové rostliny, ale i na zahradách jako trvalky. Jsou poměrně choulostivé na mráz, proto vyžadují zimní zakrytí chvojím.
Chryzantéma, listopadka (Chrysanthemum) Zdroj: iStock
Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium)
Původní evropský druh, který se dnes vyskytuje v celém mírném pásmu severní polokoule. Rozchodníkovce mají dužnaté listy a drobné kvítky ve vrcholičnatém květenství. Jsou to nenáročné rostliny, které dobře snášejí suché půdy a sucho všeobecně.
Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium) Zdroj: iStock
Záplevák (Helenium)
Trvalka, vysoká 100–140 cm s nápadnými jazykovitými květy v bronzové, žluté či vínové barvě. Je vhodná především do velkých trvalkových skupin. Množí se na jaře dělením trsů.
Záplevák (Helenium)
Hvězdnice, podzimní astra (Aster dumosus)
Podzimní astry mají menší až drobné úbory a až 150 cm dlouhé, bohatě větvené stonky. Některé odrůdy jsou naopak nízké a hodí se i pro zpestření skalky. Podzimní astry jsou rozšířené v celém severním mírném pásmu. Množí se velmi snadno dělením, některé druhy se dokonce samovolně množí až příliš intenzivně a je nutné je omezovat. Všechny podzimní astry trpí často padlím a někdy i houbovými chorobami.
Hvězdnice, podzimní astra (Aster dumosus) Zdroj: iStock
Zlatobýl (Solidago)
Velmi rozšířená rostlina s bohatými, žlutými latami květů. Dorůstá až do výšky 100–170 cm, velmi rychle se rozrůstá, doslova zapleveluje zahradu, a dokonce se samovolně šíří i do volné přírody. Novější odrůdy se však množí už daleko méně, a jsou proto do smíšených záhonů mnohem vhodnější.
Zlatobýl (Solidago) Zdroj: iStock
Nezapomeňte na opakovaně kvetoucí rostliny
Některé trvalky vykvétající v červnu mají schopnost remontace neboli opakovaného kvetení, pokud je včas po prvním odkvětu seříznete. Šantu a některé druhy šalvějí ani zastřihávat nemusíte a stejně znova vykvetou, ale většinu trvalek sestřihnout musíte. Včasné odstřihnutí květů je důležité u floxů nebo ostrožek.
Flox (Phlox) Zdroj: iStock
Zpestřete zahradu travinami
Okrasné traviny mohou dodat podzimní zahradě šmrnc i romantický nádech. Vhodná bude pampová tráva, kavyl i mohutné odrůdy ozdobnice. Výborně doplní vysoké trvalky a postarají se o nezapomenutelný koncert závěru letošní zahradní sezony.
Zdroj: https://www.lumigreen.cz/eshop/podzimni-trvalky/c-509.xhtml?gclid=Cj0KCQjw08aYBhDlARIsAA_gb0cZefSBkKkSnuQT9lwa0QA8yW3JbZBvd80MsNALzp6Zzyjga02sHhsaAnhTEALw_wcB; https://www.zahradnictvi-flos.cz/trvalky-kvetouci-na-podzim.html