Barevná krása podzimní zahrady: K tradičním chryzantémám přidejte i rozchodníkovce či zápleváky

V říjnu už bývá počasí trochu vrtkavé, a tak každá chvilka, kdy se můžeme potěšit pohledem na barevnou květinovou krásu, přijde vhod. Pokud se však podzim v některých letech vydaří a nastoupí pravé babí léto, pak nastává barevně snad nejkrásnější zahradní období. Jak se na něj připravit? Výsadbou těch správných trvalek.

Keře a stromy získávají teplé tóny barev a květiny ještě dokážou rozehrát nádherně barevné představení. Které trvalky nejlépe vybrat? Všechny uvedené druhy jsou vhodné i k řezu do podzimních barevných kytic.

Chryzantéma, listopadka (Chrysanthemum)

Rod rostlin, z čeledi hvězdnicovitých, který pochází z Číny a Japonska. Jsou to vytrvalé byliny nebo polokeře, které patří v našich končinách k nejoblíbenějším podzimním květinám. Jsou to rostliny krátkého dne, proto vykvétají až na podzim širokou paletou barev i tvarů od květů jednoduchých přes jehlicovité až po plné. Pěstují se ve sklenících jako hrnkové rostliny, ale i na zahradách jako trvalky. Jsou poměrně choulostivé na mráz, proto vyžadují zimní zakrytí chvojím.

Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium)

Původní evropský druh, který se dnes vyskytuje v celém mírném pásmu severní polokoule. Rozchodníkovce mají dužnaté listy a drobné kvítky ve vrcholičnatém květenství. Jsou to nenáročné rostliny, které dobře snášejí suché půdy a sucho všeobecně.

Záplevák (Helenium)

Trvalka, vysoká 100–140 cm s nápadnými jazykovitými květy v bronzové, žluté či vínové barvě. Je vhodná především do velkých trvalkových skupin. Množí se na jaře dělením trsů.

Hvězdnice, podzimní astra (Aster dumosus)

Podzimní astry mají menší až drobné úbory a až 150 cm dlouhé, bohatě větvené stonky. Některé odrůdy jsou naopak nízké a hodí se i pro zpestření skalky. Podzimní astry jsou rozšířené v celém severním mírném pásmu. Množí se velmi snadno dělením, některé druhy se dokonce samovolně množí až příliš intenzivně a je nutné je omezovat. Všechny podzimní astry trpí často padlím a někdy i houbovými chorobami.

Zlatobýl (Solidago)

Velmi rozšířená rostlina s bohatými, žlutými latami květů. Dorůstá až do výšky 100–170 cm, velmi rychle se rozrůstá, doslova zapleveluje zahradu, a dokonce se samovolně šíří i do volné přírody. Novější odrůdy se však množí už daleko méně, a jsou proto do smíšených záhonů mnohem vhodnější.

Nezapomeňte na opakovaně kvetoucí rostliny

Některé trvalky vykvétající v červnu mají schopnost remontace neboli opakovaného kvetení, pokud je včas po prvním odkvětu seříznete. Šantu a některé druhy šalvějí ani zastřihávat nemusíte a stejně znova vykvetou, ale většinu trvalek sestřihnout musíte. Včasné odstřihnutí květů je důležité u floxů nebo ostrožek.

Zpestřete zahradu travinami

Okrasné traviny mohou dodat podzimní zahradě šmrnc i romantický nádech. Vhodná bude pampová tráva, kavyl i mohutné odrůdy ozdobnice. Výborně doplní vysoké trvalky a postarají se o nezapomenutelný koncert závěru letošní zahradní sezony.

Zdroj: https://www.lumigreen.cz/eshop/podzimni-trvalky/c-509.xhtml?gclid=Cj0KCQjw08aYBhDlARIsAA_gb0cZefSBkKkSnuQT9lwa0QA8yW3JbZBvd80MsNALzp6Zzyjga02sHhsaAnhTEALw_wcB; https://www.zahradnictvi-flos.cz/trvalky-kvetouci-na-podzim.html


Přečtěte si také