Zahrada

1. října 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Odolné letničky: Sporýš argentinský i tařicovka pokvetou, i když udeří první mrazíky

Jakmile se o slovo přihlásí studené podzimní počasí a začneme se budit do mrazivého rána, většina letniček zmrzne a jejich krása končí. Je však několik výjimek, které se jen tak neleknou. Mírné mrazíky, asi do –5 °C, většinou zvládnou přežít bez úhony a dál pokvetou na záhonech, dokud teploty nespadnou ještě více pod nulu.

Máme tu podzim a sním se nezadržitelně přiblížilo i pravé podzimní počasí. Letničky houfně odkvétají, a i když ještě mohou mít nasazena další poupata, většina znich nepřežije první přízemní mrazíky. Ale i mezi letničkami se najdou otužilci, kteří se hned tak chladu nevzdají a vesele pokvetou dál. Jsou to oblíbené léčivky měsíčky (Calendula officinalis), pestré kokardy (Gaillardia), tújím podobný bytel metlovitý (Kochia scoparia), který může výborně nahradit živý plot, nebo letničková travina dochan huňatý (Pennisetum villosum), ale i několik dalších.

Suchokvět (Xeranthemum annuum)

Oblíbená letnička, která občas roste i planě na jižní Moravě, ale více na Slovensku. Je vysoká 50–65 cm, vykvétá růžovými a bílými květy od poloviny července až do pozdního podzimu. Často se využívá jako sušená květina do suchých vazeb. Suchokvět má rád sušší stanoviště a přímé slunce.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Sporýš argentinský je keřovitá rostlina, dosahující výšky 100 až 120 cm. Stonky jsou jen řídce olistěné, zato bohatá kartáčkovitá růžová květenství sporýše argentinského lákají motýly, čmeláky i včely od poloviny července až do října i déle. Má rád sušší stanoviště.

Venidie (Venidium)

Letnička, pocházející zjižní Afriky, má jen dva kultivary, bílý a oranžový. Květní úbory, které mají tu vlastnost, že se otáčejí za sluncem, vykvétají v červnu a neúnavně kvetou po celé léto až do října. Rostlina má ráda suché léto, ve vlhku chřadne.

Dračík (Penstemon)

Ve své domovině, vSeverní Americe, roste jako vytrvalá květina, proto i u nás se dračíku občas podaří přezimovat, ale není to ani trochu spolehlivé. Je vzdáleně příbuzný shledíkem a je mu i podobný, ale o dost vyšší, asi 80 cm. Kvete od srpna do října. Dračík má rád vlhčí, hlinitopísčitou půdu.

Tařicovka (Lobularia)

Tařicovka pochází ze Středomoří, kde roste jako trvalka. U nás proto odolává chladnému počasí dlouho do podzimu. Vytváří nízké polštářovité porosty. Kvete od června nejméně do října a květy vydávají zvláštní vůni, velmi přitažlivou pro včely.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také