reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Odolné letničky: Sporýš argentinský i tařicovka pokvetou, i když udeří první mrazíky

Odolné letničky
Autor: istockphoto.com Odolné letničky
Jakmile se o slovo přihlásí studené podzimní počasí a začneme se budit do mrazivého rána, většina letniček zmrzne a jejich krása končí. Je však několik výjimek, které se jen tak neleknou. Mírné mrazíky, asi do –5 °C, většinou zvládnou přežít bez úhony a dál pokvetou na záhonech, dokud teploty nespadnou ještě více pod nulu.

reklama

Máme tu podzim a s ním se nezadržitelně přiblížilo i pravé podzimní počasí. Letničky houfně odkvétají, a i když ještě mohou mít nasazena další poupata, většina z nich nepřežije první přízemní mrazíky. Ale i mezi letničkami se najdou otužilci, kteří se hned tak chladu nevzdají a vesele pokvetou dál. Jsou to oblíbené léčivky měsíčky (Calendula officinalis), pestré kokardy (Gaillardia), tújím podobný bytel metlovitý (Kochia scoparia), který může výborně nahradit živý plot, nebo letničková travina dochan huňatý (Pennisetum villosum), ale i několik dalších.

Jednoleté okrasné traviny

Jednoleté okrasné traviny: Úžasně doplní letničky na záhonech a využijete je do kytic

Bytel metlovitý (Bassia scoparia, syn. Kochia scoparia)

Letní cypřišek nahradí túje. Jak vypěstovat živý plot z rychle rostoucí letničky?

Suchokvět (Xeranthemum annuum)

Oblíbená letnička, která občas roste i planě na jižní Moravě, ale více na Slovensku. Je vysoká 50–65 cm, vykvétá růžovými a bílými květy od poloviny července až do pozdního podzimu. Často se využívá jako sušená květina do suchých vazeb. Suchokvět má rád sušší stanoviště a přímé slunce.

Odolné letničky
Autor: istockphoto.com Odolné letničky

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Sporýš argentinský je keřovitá rostlina, dosahující výšky 100 až 120 cm. Stonky jsou jen řídce olistěné, zato bohatá kartáčkovitá růžová květenství sporýše argentinského lákají motýly, čmeláky i včely od poloviny července až do října i déle. Má rád sušší stanoviště.

Odolné letničky
Autor: istockphoto.com Odolné letničky

Venidie (Venidium)

Letnička, pocházející z jižní Afriky, má jen dva kultivary, bílý a oranžový. Květní úbory, které mají tu vlastnost, že se otáčejí za sluncem, vykvétají v červnu a neúnavně kvetou po celé léto až do října. Rostlina má ráda suché léto, ve vlhku chřadne.

Odolné letničky
Autor: istockphoto.com Odolné letničky

Dračík (Penstemon)

Ve své domovině, v Severní Americe, roste jako vytrvalá květina, proto i u nás se dračíku občas podaří přezimovat, ale není to ani trochu spolehlivé. Je vzdáleně příbuzný s hledíkem a je mu i podobný, ale o dost vyšší, asi 80 cm. Kvete od srpna do října. Dračík má rád vlhčí, hlinitopísčitou půdu.

Odolné letničky
Autor: istockphoto.com Odolné letničky

Tařicovka (Lobularia)

Tařicovka pochází ze Středomoří, kde roste jako trvalka. U nás proto odolává chladnému počasí dlouho do podzimu. Vytváří nízké polštářovité porosty. Kvete od června nejméně do října a květy vydávají zvláštní vůni, velmi přitažlivou pro včely.

Odolné letničky
Autor: istockphoto.com Odolné letničky

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: otužilé , podzimní , Mrazík , Dračík (Penstemon) , letničky

reklama

Přečtěte si také